Sylwetka patrona szkoły
Zycie_i_tworczosc_Oskara_Kolberga_5_rocznica.pptx
OSKAR KOLBERG
(1814 - 1890)
Folklorysta, etnograf, muzyk i kompozytor. Studiował muzykę pod kierunkiem m.in. J. Elsnera i K. F. Dobrzyńskiego. Swoje zainteresowania skierował ku muzyce i poezji ludowej. W latach 1842-1845 wydał 5 zeszytów "Pieśni Ludu Polskiego z melodiami". Zbiór ten został rozszerzony w 1857 r. informacjami o zwyczajach i obrzędach łączących się z poszczególnymi pieśniami. Dał on początek dziełu powstałemu w latach 1857-1890 pt. "Lud jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Opublikował również 11 tomów "Obrazów etnograficznych". W dziełach tych zawarł - zebrany przez siebie podczas 50 lat wędrówek po kraju - ogromny materiał ukazujący życie, kulturę i twórczość ludową, co dało początek polskiej folklorystyce i etnografii.
CZASY KRAKOWSKIE
Od 1871 roku Oskar Kolberg przeniósł się z Warszawy i osiedlił w Krakowskiem.W latach 1871-1884 przebywał w Mogilanach, a następnie w Modlnicy. Był bardzo blisko związany z rodziną Konopków, przede wszystkim z Józefem Konopką, który był przyjacielem i współtowarzyszem pierwszych wędrówek po kraju Oskara Kolberga. Od 1884 roku na stałe zamieszkał w Krakowie. Kolberg brał aktywny udział w życiu naukowym Krakowa. Działał w Towarzystwie Naukowym Krakowskim oraz w Akademii Umiejętności.
PRACA KOLBERGA
Co roku Oskar Kolberg systematycznie odbywał podróże, aby pomnażać zbiory nowymi zapisami i nabytkami. Nie były to improwizowane wypady, lecz zaplanowane wyjazdy w daną okolicę, gdzie miał zapewniony punkt oparcia i przygotowany grunt do pracy. Dzięki temu zawsze mógł liczyć na nowe materiały. Prowadząc badania, interesował się głównie zwyczajami, obrzędami, pieśniami, muzyką, językiem. Nawiązał kontakty z terenowymi zbieraczami, którzy pomagali mu uzupełniać brakujące informacje.