• Europejski projekt "Wierni tradycji idziemy w przyszłość"

      • Nagłówek

      • Szkoła Podstawowa im Oskara Kolberga w Bukowie

        realizuje projekt dofinansowany

        z Funduszy Europejskich

        „ Wierni tradycji, idziemy w przyszłość”

         

        Celem projektu jest

         

        Włączenie dorobku kulturalnego naszej szkoły w kształtowanie postaw uczniów, nabycie umiejętności jego gromadzenia, katalogowania i popularyzacji w dobie cyfryzacji i nowoczesnych technologii informatycznych. Kształtowanie międzykulturowego podejścia do dziedzictwa. Nawiązywanie dialogu międzykulturowego. Promowanie edukacji regionalnej w procesie przygotowywania uczniów do roli obywatela wielonarodowego, wielokulturowego i wielojęzycznego społeczeństwa europejskiego.

         Doskonalenie kompetencji kluczowych w zakresie umiejętności językowych personelu szkoły i uczniów. Włączenie nauki języka do różnych programów nauczania. Realizacja innowacyjnych pomysłów wykorzystujących znajomość języka angielskiego w praktycznych działaniach z uczniami.

        Poznanie narzędzi TiK pozwalających nauczycielowi na dotarcie do każdego ucznia niezależnie od jego możliwości intelektualnych, predyspozycji i zainteresowań celem rozwijania jego kompetencji kluczowych a następnie wdrażanie elementów nowoczesnych technologii komputerowo-informatycznych w proces nauczania. Wykorzystanie technologii cyfrowych w kreatywny i partnerski sposób mający na celu integrowanie społeczności szkolnej w procesie włączania dzieci z dysfunkcjami w proces nauczania i wychowania. Promowanie i wspieranie różnorodności dzięki innowacyjności i zintegrowanemu podejściu

         

        Dofinansowanie projektu z UE: 169113.51PLN

                          Zasady rekrutacji do projektu

        REGULAMIN REKRUTACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTU

        „WIERNI TRADYCJI, IDZIEMY W PRZYSZŁOŚĆ” REALIZOWANEGO

        W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. OSKARA KOLBERGA W BUKOWIE

        W RAMACH AKCJI KA101 MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ PROGRAMU ERASMUS+

         

         

        § 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

        1. Regulamin określa zasady rekrutacji uczestników do projektu „Wierni tradycji, idziemy w przyszłość”
        2. Regulamin oraz dokumenty rekrutacyjne dostępne są u Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie oraz u koordynatora projektu pani Joanny Mrowiec.

         § 2. INFORMACJE O PROJEKCIE

        1. Projekt Erasmus+  „Wierni tradycji idziemy w przyszłość” jest realizowany w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie w okresie od 01.10.2020 r. do 31.09.2022 r. ze środków POWER SE (numer POWERSE-2020-1-PL01-KA101-079220
        2. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej
          w ramach akcji KA101 Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej programu 
          POWERSE - Wiedza Edukacja Rozwój
        3. Projekt zakłada 19 mobilności obejmujących udział w kursach metodycznych i językowych
        4. Uczestnicy zostaną objęci przygotowaniem kulturowym oraz językowym
        5. Językiem projektu jest język polski, natomiast językiem komunikacji język polski oraz język angielski.
        6. Projekt skierowany jest do nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie zainteresowanych doskonaleniem swojego warsztatu pracy w międzynarodowym gronie.
        7. Udział w projekcie jest bezpłatny.

        § 3. CELE PROJEKTU

        Głównym celem projektu jest polepszenie jakości pracy szkoły i nadanie jej wymiaru europejskiego, poprzez zdobycie nowych kwalifikacji przez reprezentantów grona pedagogicznego oraz kadrę zarządzającą, dzięki udziałowi w mobilnościach zagranicznych.

        Włączenie dorobku kulturalnego naszej szkoły w kształtowanie postaw uczniów, nabycie umiejętności jego gromadzenia, katalogowania i popularyzacji w dobie cyfryzacji i nowoczesnych technologii informatycznych. Kształtowanie międzykulturowego podejścia do dziedzictwa. Nawiązywanie dialogu międzykulturowego. Promowanie edukacji regionalnej w procesie przygotowywania uczniów do roli obywatela wielonarodowego, wielokulturowego i wielojęzycznego społeczeństwa europejskiego. Doskonalenie kompetencji kluczowych w zakresie umiejętności językowych personelu szkoły i uczniów. Włączenie nauki języka do różnych programów nauczania. Realizacja innowacyjnych pomysłów wykorzystujących znajomość języka angielskiego w praktycznych działaniach z uczniami. Poznanie narzędzi TiK pozwalających nauczycielowi na dotarcie do każdego ucznia niezależnie od jego możliwości intelektualnych, predyspozycji i zainteresowań celem rozwijania jego kompetencji kluczowych a następnie wdrażanie elementów nowoczesnych technologii komputerowo-informatycznych w proces nauczania. Wykorzystanie technologii cyfrowych w kreatywny i partnerski sposób mający na celu integrowanie społeczności szkolnej w procesie włączania dzieci z dysfunkcjami w proces nauczania i wychowania. Promowanie i wspieranie różnorodności dzięki innowacyjności i zintegrowanemu podejściu

        W odniesieniu do zdiagnozowanych obszarów, wymagających poprawienia, opracowano szczegółowy plan działań, pozwalających na doskonalenie zawodowe 18 nauczycieli oraz
         zdobytymi umiejętnościami i doświadczeniem z pozostałymi pracownikami szkoły, a także wdrożą je w proces nauczania i życie szkoły.

        Zaplanowano szkolenia metodyczne, specjalistyczne i szkolenia językowe

        Udział w projekcie istotnie wpłynie na nauczycieli, uczniów oraz wizerunek SP  w Bukowie. Przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia oraz zarządzania. Kadra nauczycielska nabędzie nowe umiejętności niezbędne do innowacyjnego nauczania, podniesie swoją znajomość języka, a kontakty międzynarodowe sprawią, że szkoła nabierze europejskiego charakteru. Dzięki zrealizowanym działaniom, spodziewamy się wzrostu prestiżu szkoły
        w środowisku lokalnym oraz zaistnienie na arenie międzynarodowej. 

         

         § 4. ZESPÓŁ REKRUTACYJNY

        Dyrektor szkoły powołuje zespół rekrutacyjny. Do zadań zespołu należy zrekrutowanie uczestników, optymalnie odpowiadających adekwatności mobilności, podejmowanych dla potrzeb poprawy jakości pracy szkoły.

        Opracowano kryteria sprawiedliwej, zgodnej z zasadą równości szans rekrutacji oraz przejrzystą i spójną procedurę wyboru.

         

        § 5. ZASADY REKRUTACJI

        W celu zapewnienia równego dostępu do informacji o projekcie oraz zachowania zasad sprawiedliwej rekrutacji wobec wszystkich zainteresowanych projektem nauczycieli naszej szkoły

         

                1. Zamieszczenie informacji o prowadzonej rekrutacji oraz regulaminu uczestnictwa na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim oraz w zakładce programu Erasmus+ na szkolnej stronie internetowej.
                2. Zgodnie z przyznanym dofinansowaniem w mobilnościach udział weźmie 18 nauczycieli,
                3. W przygotowaniach językowo – kulturowych przed wyjazdem uczestników oraz w lekcjach otwartych i prezentacjach innowacyjnych metod nauczania, które uczestnicy mobilności zorganizują po powrocie, mogą wziąć udział wszyscy nauczyciele Szkoły Podstawowej.
                4. Rekrutacja do projektu trwa od 25.09.2020 r. do 30.09.2020 r.
                5. Nauczyciele zainteresowani udziałem w projekcie przedłożą do koordynatora projektu wypełnioną formularz  aplikacyjny. Ostateczny termin złożenia ankiety upływa z dniem 30.09.2020 r.
                6. Kryteria brane pod uwagę przy rekrutacji nauczycieli do udziału w projekcie:

        6.1. kwalifikacje zawodowe nauczyciela odpowiadające specyfikacji mobilności,

        6.2. motywacja nauczyciela do wzięcia udziału w mobilności,

        6.3.gotowość do udziału w działaniach na wszystkich etapach trwania projektu
         (przygotowanie, mobilność, wdrożenie i upowszechnienie rezultatów),

        6.4. stopień znajomości języka angielskiego, w oparciu o wypełniony test językowy potwierdzający znajomość języka angielskiego za
        pomocą narzędzia EUROPASS – PASZPORT JĘZYKOWY:
        https://europass.cedefop.europa.eu/editors/pl/lp/compose

        6.5. spełnione kryteria formalne kandydata wynikające z zasad programu POWER SE.

        6.6. dotychczasowe zaangażowanie w opracowanie projektu oraz w działania z nim związane - część nauczycieli była zaangażowana w działania związane z projektem już od momentu powstawania wniosku aplikacyjnego, dlatego też, będzie to dodatkowym atutem w procesie rekrutacji.

        Zadeklarowanie uczestniczenia w projekcie zobowiązuje nauczyciela do aktywnego podejmowania działań projektowych przez cały okres jego realizacji!

         

         § 6. PRZEBIEG REKRUTACJI

        Rekrutacja do projektu przebiegać będzie dwuetapowo:

        1. Nauczyciele zainteresowani wyjazdem wypełnią formularz  aplikacyjny, na podstawie którego możliwe będzie zakwalifikowanie poszczególnych nauczycieli do drugiego etapu. Pierwsze posiedzenie zespołu rekrutacyjnego będzie miało miejsce dnia 03.10.2020 r. W trakcie spotkania członkowie komisji dokonają analizy złożonych ankiet i zakwalifikują do drugiego etapu nauczycieli, którzy najbardziej odpowiadają profilom uczestników projektu.
        2. Wśród nauczycieli wyłonionych podczas pierwszego etapu rekrutacji zostanie przeprowadzony test językowy oraz rozmowa klasyfikacyjna, których wynik ostatecznie rozstrzygnie czy dany nauczyciel będzie zakwalifikowany do mobilności. Na drugim posiedzeniu zostaną wyłonieni uczestnicy projektu oraz nauczyciele zakwalifikowani na listę rezerwową. Na tym etapie zostanie również wzięte pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie kandydatów w opracowanie projektu i realizację Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu danego kandydata do mobilności będzie oparta o wszystkie kryteria rekrutacji.
        3. Nauczyciele przystępujący do projektu składają pisemną deklarację uczestnictwa w projekcie i wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z działaniami projektowymi.
        4. Lista uczestników projektu zakwalifikowanych na poszczególne wyjazdy zostanie podana do publicznej wiadomości 15.11.2020 r.
        5. W przypadku większej liczby chętnych nauczycieli do udziału w projekcie zostanie sporządzona lista rezerwowa.

         

        § 7. OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PROJEKTU

        1. Uczestnik zobowiązuje się do:
        • przestrzegania regulaminu uczestnictwa w projekcie;
        • regularnego uczestniczenia we wszystkich spotkaniach organizowanych przez koordynatora w celu omówienia postępów realizacji projektu;
        • terminowego wykonywania przydzielonych w projekcie zadań;
        • tworzenia i opracowywania materiałów niezbędnych do realizacji poszczególnych działań przewidzianych na wszystkich etapach trwania projektu;
        • prekursorzy nowych metod podzielą się wiedzą i zaprezentują praktyczne sposoby jej wykorzystania we własnej pracy dydaktycznej, poprzez prowadzenie lekcji otwartych, szkolenie Rady Pedagogicznej oraz udostępnianie materiałów i narzędzi niezbędnych do prowadzenia zajęć z zastosowaniem nowych metod . Planuje się również zapoznanie rodziców uczniów z nowatorskimi metodami, poprzez zaproszenie ich do udziału w lekcjach otwartych prowadzonych w oddziałach ich dzieci;
        • promowania projektu wśród społeczności szkolnej i lokalnej oraz na skalę międzynarodową;
        • doskonalenia znajomości języka angielskiego, warsztatu metodycznego oraz umiejętności TIK;
        • godnego wypełniania swoich obowiązków na forum międzynarodowym.

         

        § 8. ZASADY REZYGNACJI Z UDZIAŁU W PROJEKCIE

        1. Nauczyciel ma prawo do rezygnacji z udziału w projekcie po złożeniu pisemnego oświadczenia o rezygnacji potwierdzonego własnoręcznym podpisem
        2. W przypadku zakwalifikowania się nauczyciela na wyjazd i jego rezygnacji z tego wyjazdu, w wyjeździe uczestniczyć będzie nauczyciel z listy rezerwowej( w przypadku braku chętnych nauczycieli z listy rezerwowej, do wyjazdu zostanie zakwalifikowany nauczyciel uczestniczący w projekcie, o ile zobliguje się do pokrycia pozostałych kosztów kursu nie objętych funduszami wynikającymi z działań projektowych), którego kwalifikacje oraz stopnień znajomości języka angielskiego są zbliżone do kwalifikacji i poziomu językowego uczestnika składającego rezygnację. Jeżeli przed podjęciem decyzji o rezygnacji zostały dokonane płatności na nazwisko pierwotnie wybranego uczestnika, uczestnik rezygnujący z wyjazdu jest zobowiązany ponieść wszelkie koszty finansowe powstałe na skutek zmiany nazwiska na bilecie lotniczym, odwołania rezerwacji czy rezygnacji z kursu i wyjazdu.

          

        § 9. INFORMACJA O WYNIKACH REKRUTACJI

         Z posiedzenia zespołu rekrutacyjnego zostanie sporządzony protokół, zawierający datę posiedzenia, imiona i nazwiska oraz podpisy członków komisji, jak również listę nauczycieli zakwalifikowanych do wyjazdu. W/w  lista zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim oraz opublikowana na szkolnej stronie internetowej

        § 10. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

        1. Koordynator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od niego.
        2. W przypadkach spornych, nieuregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu, a dotyczących udziału w projekcie, decyzję podejmie komisja złożona z przedstawiciela dyrekcji szkoły, koordynatora i co najmniej jednego nauczyciela znającego założenia projektu.
        3. Aktualna treść regulaminu jest dostępna u koordynatora projektu oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce Erasmus+.

         

         

         

        POCZTÓWKA  Z IRLANDII

                W dniach 22-28 sierpnia 2021 w ramach projektu „ Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” zatytułowanego „ Wierni tradycji , idziemy w przyszłość” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER)  sześcioosobowa grupa nauczycieli  ze Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie uczestniczyła  w kursie języka  angielskiego w szkole Linguaviva Center w Dublinie w Irlandii rozwijając swoje kompetencje językowe. Poniżej znajduje się krótka relacja z ich pobytu.

          …”Przed wylotem do Irlandii, w czasach pandemii COVID-19 musiałyśmy na bieżąco monitorować obowiązujące w Irlandii procedury dotyczące lotu i pobytu na terenie Irlandii.  Wypełnianie formalności związanych z naszą nauką rozpoczęło się już w Polsce. Rozwiązywałyśmy test klasyfikacyjny, odbyłyśmy spotkania on-line z nauczycielami  irlandzkiej szkoły, wymieniałyśmy maile, prowadziłyśmy rozmowy telefoniczne z sekretarką szkoły.

        Nasz lot samolotem do Dublina przebiegł bez zakłóceń. Dla jednej z nas był to pierwszy lot w życiu. Niektóre z nas w czasie podróży powtarzały gramatykę języka angielskiego. Miałyśmy także okazję zobaczyć „w chmurach” ciekawe zjawisko optyczne - odwróconą tęczę, której mechanizm powstawania wytłumaczył nam szkolny fizyk po powrocie do kraju.

        Do rodzin, u których mieszkałyśmy, odwiózł nas dubliński taksówkarz i było to nasze pierwsze zetknięcie z irlandzkim akcentem. Mieszkałyśmy u rodzin na peryferiach Dublina, skąd dojeżdżałyśmy do szkoły komunikacją miejską. Zostałyśmy bardzo życzliwie przyjęte przez rodziny, które opiekowały się nami podczas pobytu, zapewniając nam posiłek, zakwaterowanie oraz wsparcie w trudnych sytuacjach. Wspólne posiłki były okazją do rozmów. Wymieniliśmy się informacjami o zwyczajach panujących w naszych krajach, tradycyjnych potrawach, pogodzie, codziennym życiu. Powiedziano nam, że Polacy są cenionymi pracownikami i fachowcami. Nasi gospodarze byli pomocni, udzielali wskazówek dotyczących np.  komunikacji na terenie miasta.  Bardzo zaskoczyła nas informacja, że bilety autobusowe można kupić wyłącznie u kierowcy autobusu płacąc za nie bilonem.

          Linguviva Center- nasza szkoła mieściła się w centrum Dublina przy Leeson Street. Do szkoły prowadziły  bordowe drzwi. Kolorowe drzwi wejściowe są charakterystyczne dla Dublina. Pracownicy szkoły byli dla nas życzliwi i otwarci, chętnie służyli pomocą. Zajęcia odbywały się w reżimie sanitarnym, stąd też niewielka grupa studentów uczestniczących równocześnie w zajęciach. Lekcje w 5-cio osobowych grupach odbywały się w godz. 9.00 -12.15. Podczas zajęć uczyłyśmy się gramatyki, słownictwa, budowania zdań oraz prowadziłyśmy konwersacje. Nauczyciele stosowali różne metody aktywizujące, angażując na zajęciach każdą z nas. Wprowadzali nas w kulturę oraz historię irlandzką. Dzielili się z nami swoimi pasjami: malarstwem, fotografią, poezją. Interesującą formą zajęć były lekcje indywidualne, dostosowane do naszych umiejętności.  W szkole miałyśmy kontakt ze studentami z różnych krajów: Brazylii, Hiszpanii, Belgii, Czech.   W  ramach projektu uczestniczyłyśmy w wyjściach organizowanych przez szkołę, podczas których przewodnikami byli nasi nauczyciele. Byłyśmy w: National Gallery, National Museum, Book of Kells w Trinity College, National Library, Botanical Garden, Irish Emigration Museum, Christ Church Cathedral, St Patrick’s Cathedral, Christ Church Cathedral. Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 wszystkie nasze wejścia musiały być rezerwowane z wyprzedzeniem. Podczas zwiedzania doskonaliłyśmy znajomość języka angielskiego w praktyce.     

        W czasie wolnym spacerowałyśmy po Dublinie. Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę, która była wielkim zaskoczeniem dla samych Irlandczyków, odpoczywałyśmy w parkach Merrion Square oraz St Stephen’s Green. Robiłyśmy zakupy oraz odwiedzałyśmy lokalne puby, poznając smak irlandzkiego piwa Guinness, przy okazji prowadząc rozmowy na milion możliwych tematów.   Dublin to miasto bez wielkomiejskości, nie onieśmiela turystów, łatwo daje się poznać. Dzisiejsza stolica Irlandii to miasto bogate, rozwijające się. Zwyczajnym widokiem na obu brzegach rzeki Liffey są dźwigi budowlane, powstają biurowce i apartamentowce. Jednak podczas pobytu na żaglowcu Jeanie Johnston dowiedziałyśmy się od przewodnika o  trudnych latach w historii Irlandii,  o czasach Wielkego Głodu.    Dla nas Irlandia to także smaki: świeżej ryby z frytkami polanymi octem, ciepłych bułeczek z rodzynkami i słonym masłem, dżemu limonkowego, lodów z solą morską.    

              W  trakcie zorganizowanej wycieczki autokarowej na zachodnie wybrzeże Irlandii, podziwiałyśmy irlandzki krajobraz, kamienne zamki oraz różne odcienie zieleni. Po trzygodzinnej podróży dotarłyśmy do jednego z najbardziej rozpoznawalnego miejsca w tym kraju klifów Moheru. Klify te liczą sobie nawet 200m wysokości i ciągną się przez ponad 8 km. Ta formacja skalna stanowi znakomitą lekcję geologii i zostawia niezapomniane wrażenia. Spacerowałyśmy najdłuższą w Irlandii nadmorską promenadą na przedmieściach Galway. W czasie wolnym od zajęć zwiedziłyśmy także malownicze, nadmorskie przedmieścia Dublina: Howth i Dun Laoghaire.

        W Irlandii poznałyśmy ciekawych ludzi: nauczycieli, którzy byli dla nas inspiracją, młode dziewczyny- tancerki, które w szkole uczyły nas tradycyjnych, irlandzkich tańców, Polkę- Martę mieszkającą od wielu lat w Dublinie, która jest przewodnikiem w Muzeum National Library i aktorką w serialu „Wikingowie”, Polaków- kierowców w miejskim autobusie. O bogatym we wrażenia pobycie w Irlandii przypominają nam magnesy na lodówce w kształcie trójlistnej koniczyny, która jest nieoficjalnym symbolem tego państwa. Po powrocie do szkoły podzieliłyśmy się wrażeniami z realizacji naszego projektu z kolegami i koleżankami w szkołach, w których pracujemy. Spotkanie odbyło się z poczęstunkiem tradycyjnymi, irlandzkimi ciasteczkami.

        Takiego kontaktu z językiem, zdobywania doświadczeń oraz oswajania Irlandii życzymy każdemu”…      

         W albumie fotograficznym   dokumentacja fotograficzna mobilności. Zapraszamy!    

        https://spbukow-mogilany.edupage.org/photos/?photo=album#photos:album:238

         

        WSPOMNIENIA Z WALENCJI

         

               W pierwszym tygodniu ferii zimowych w ramach projektu „ Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” zatytułowanego „Wierni tradycji, idziemy w przyszłość” pięcioosobowa grupa nauczycieli ze SP im. Oskara Kolberga w Bukowie wyjechała na kurs "ICT in the Classroom Innovative Tools to Facilitate Students Learning, Collaboration and Creativity" w International House w Valencji. Projekt ten został sfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (Power).

               Wyjazd do Walencji dał nam możliwość doskonalenia znajomości języka angielskiego, poznania innowacyjnych metod nauczania oraz nowoczesnych form pracy informatycznej, co zaowocowało podniesieniem poziomu kształcenia w naszej szkole. Wspólny wyjazd był nie tylko okazją do poszerzenia swoich horyzontów, integracji , poznania przepięknego miasta Walencji, ale także nawiązania współpracy międzynarodowej w ramach przyszłych projektów.

              Kurs obejmował zajęcia do od poniedziałku do soboty. Zajęcia dla naszej grupy prowadziła Federica Di Bartolomeo, która  prowadziła je w sposób profesjonalny. Zagadnienia  tak dobierała, aby forma szkolenia była dla nas interesująca i dostosowana do możliwości każdego z nas.

               Po przylocie do Walencji pojechaliśmy do apartamentu, który znajdował się w pobliżu naszej szkoły. Rozpakowaliśmy walizki, a następnie udaliśmy się do kameralnej restauracji, gdzie zjedliśmy pyszną paellę. Po sytym obiedzie spacerowaliśmy po  Placu  Ratuszowym, gdzie podziwialiśmy barokowy styl Ratusza w Walencji oraz wiele budynków w stylu modernistycznym.

               W poniedziałek rano zwarci i gotowi ruszyliśmy do szkoły. Pracownicy szkoły powitali nas uprzejmie i życzliwie. Sala wykładowa, w której uczyliśmy się była dostosowana do potrzeb naszej grupy. Mieliśmy możliwość spotkania z ludźmi z innych krajów, natomiast nie nastąpiła wymiana doświadczeń ze względu na reżim związany z pandemią COVID-19.

        Po dniu intensywnej nauki postawiliśmy na zwiedzanie. Głównym punktem zwiedzania była Katedra Santa Maria, która została wybudowana w miejsce meczetu, na gruzach dawnej katedry gotyckiej. Dwa dni później, dowiedzieliśmy się od naszej przewodniczki, że w tej katedrze znajduje się Święty Graal- kielich używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Tego samego dnia podziwialiśmy Fontannę przedstawiającą Neptuna w otoczeniu ośmiu nagich kobiet. Po wyczerpującym zwiedzaniu, udaliśmy się na posiłek a następnie seans filmowy, który przygotował dla nas jeden z nauczycieli.

        We wtorek po kilku godzinnym wysiłku intelektualnym postanowiliśmy zobaczyć morze. Szerokie plaże i krystalicznie czysta woda zachwyciły nas, dlatego spędziliśmy tam popołudnie i wieczór, obserwując zachód słońca. W restauracji na plaży zamówiliśmy owoce morza i zachwycaliśmy  się pięknymi widokami. Żałowaliśmy jedynie, że temperatura wody i powietrza nie pozwoliła na kąpiel w morzu.

        Środa również była bardzo intensywna. W szkole poznawaliśmy nowe programy i aplikacje, które będziemy mogli  wykorzystać w pracy ze swoimi uczniami, natomiast po szkole czekała na nas Pani przewodniczka, która niezwykle i ciekawie opowiadała o historii miasta i jego kulturze. Niektóre muzea widzieliśmy jedynie na zewnątrz, ale zrobiły na nas bardzo pozytywne wrażenie. Byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy nacieszyć się widokiem  starego miasta Walencji i poczuć, że jesteśmy w Hiszpanii.

        Czwartek powitał nas pięknym porankiem, dlatego  już podczas zajęć planowaliśmy zwiedzanie Nowoczesnego i Futurystycznego Miasteczka Nauki i Sztuki a także Ogrodów Turii. Miasteczko  zachwyca ogromnym  kompleksem wyglądającym jak z przyszłości budynków i basenów. Zdecydowanie jest to największa atrakcja turystyczna Walencji. Kompleks zaprojektował znany hiszpański architekt- Santiago Calatrava. Uwierzcie- robi wrażenie. To właśnie tam zrobiliśmy najwięcej zdjęć. Zmęczeni, ale szczęśliwi  wróciliśmy do apartamentu. Przy kolacji opowiadaliśmy swoje wrażenia z wycieczki.

        Piątek był kolejnym intensywnym dniem nauki – tworzyliśmy quizy na Kahoot, co pozwoliło nam po powrocie podzielić się wiedzą na temat kraju, w którym przebywaliśmy w ramach projektu. Czule pożegnaliśmy naszą Panią Nauczycielkę.  Nie mogliśmy również doczekać się kolejnej zorganizowanej przez szkołę wycieczki po Starej Wiosce Rybackiej oraz Marinie portu w Walencji. Zwiedziliśmy  El Cabanyal- kontrowersyjną dzielnicę Walencji, piliśmy napój orxata, który wytwarzany jest na bazie migdałów ziemnych oraz zakupiliśmy pamiątki.

        W sobotę z samego rana wybraliśmy się do największego w Europie Oceanarium, w którym obejrzeliśmy ekosystemy wodne z całego świata. Podziwialiśmy ryby i wodne ssaki z terenów Morza Śródziemnego, Czerwonego a także Antarktydy. Obserwowaliśmy ptaki, takie jak pingwiny czy flamingi. Wszystko, co się dzieje pod wodą, można obserwować, spacerując przez system tuneli. Niesamowite wrażenia!!! Wieczorem spacerowaliśmy malowniczymi uliczkami miasta i zgodnie stwierdziliśmy, że jest to idealne miasto, żeby pomieszkać sobie w nim jeszcze przez jakiś czas. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. W niedzielę, wsiadając o 5.30 do samolotu wcale nie chcieliśmy wracać …

        Po powrocie do kraju podzieliliśmy się nasza wiedzą i umiejętnościami z koleżankami i kolegami z pracy. Przygotowaliśmy prezentację z naszego pobytu w Walencji. Przywieźliśmy słońce i drobne upominki. Obejrzeliśmy zdjęcia .

             Udział w projekcie był dla nas świetną okazją do tego, aby podejmować ważne decyzje i iść z duchem czasu. Dzięki projektowi podnieśliśmy swoje kompetencje językowe, interpersonalne oraz zdobyliśmy nowe doświadczenie zawodowe. Wzbogaciliśmy swój  warsztat pracy o nowe metody nauczania, poszerzyliśmy ofertę edukacyjną. Poznaliśmy swoje mocne i słabe strony, staliśmy się otwarci i bardziej tolerancyjni na obce kultury.

        Mamy nadzieję, że projekt w dużym stopniu wpłynie na podwyższenie jakości pracy w naszej szkole, zwiększy kompetencje w obszarze zarządzania projektami.

        Dziękujemy, że mogliśmy wziąć udział w projekcie i promować naszą szkołę na arenie międzynarodowej.

         

         

        Kalimera! – czyli dzień dobry Grecjo!

        DZIEŃ PIERWSZY     26 czerwca 2022 roku.

        1. Nasza grecka przygoda rozpoczęła się na lotnisku w Atenach ,  stolicy słonecznej Grecji. Hałaśliwe i chaotyczne z zewnątrz, pełne starożytnych cudów i zabytków od środka. Połączenie mitologii i historii,  miejsce narodzin demokracji. Najlepiej odwiedzić Ateny wiosną lub jesienią, gdy temperatura nie jest tak wysoka jak latem. Jednak jeśli gorąco wam nie przeszkadza to znacznie łatwiej poruszać się po Atenach właśnie latem, gdy większość mieszkańców na czas wakacji opuszcza miasto i udaje się na wyspy lub do innych ośrodków wypoczynkowych.

         

        2. Już w drodze do miejsca zamieszkania mogliśmy podziwiać piękno skąpanych w słońcu uliczek greckich, zalety klimatyzacji w samochodzie i niewielki ruch na ulicach.

        3. A mieszkaliśmy tutaj przy ulicy: Agios Dimitros, 5  km od morza i tylko 3 od centrum, ale w zamian za to droga do szkoły zajmowała nam tylko 7 min.

        4. Nie mogliśmy się doczekać spotkania z Morzem Egejskim i już pierwszego dnia próbowaliśmy czy woda jest słona.

        DZIEŃ DRUGI

        1. Pierwszy raz na zajęciach-zdobywamy nowe doświadczenia. Podczas pierwszego dnia kursu poznaliśmy uczestników z Hiszpanii, Słowenii i Estonii. Przedstawiliśmy w formie prezentacji specyfikę pracy naszej szkoły i obejrzeliśmy prezentacje o szkołach pozostałych uczestników kursu. Natomiast w drugiej części szkolenia prowadząca zapoznała nas z tematyką zajęć.

        3. Pierwszy spacer po Atenach trwał do późnych godzin nocnych, nie mogliśmy się nasycić tętniącą życia stolicą Grecji.

        4. Wspólna kolacja na zakończenie dnia  - odkrywaliśmy  greckie smaki- Czy greckie kalamaki smakują jak tak samo jak polski kotlet?

        DZIEN TRZECI

        1. Zaczynamy od plażowania ( uff jak gorąco!!!) na naszej ulubionej plaży Kalamaki Beach.

        2. Nawigacja po mieście okazała się prosta, dzięki Marcinowi, który stawał na głowie, żebyśmy dotarli w każde miejsce.yes

        3.  Czas na zajęcia- niektórzy pilnie się uczą , a niektórzy udają Greka. W drugim dniu szkolenia poznaliśmy definicje różnorodności oraz edukacji włączającej. Następnie zastanawialiśmy się nad barierami uniemożliwiającymi realizację przedsięwzięć. Szukaliśmy rozwiązań na temat przekraczania barier " Making a school for All" . Dzisiejszy dzień szkolenia odbywał się w formie warsztatów i pracy w grupach.

        4. Po wyczerpującym dniu  smaki Grecji na talerzu: sałatka grecka, kalamaki i sardynki  przy akompaniamencie lokalnych muzyków.

         5. Nie mogliśmy nie być na najbardziej charakterystycznym placu dla całej Grecji. Placu Syntagma! Znajduje się tam Parlament oraz na pobliskiej ulicy Ermou – dziesiątki sklepów i kawiarni. Parlament otoczony jest przez Ogród Narodowy –  bardzo przyjemne miejsce na spacer,  gdzie nawet można karmić ptaki! Co godzinę przed gmachem parlamentu odbywa się ceremonia zmiany warty, która jest sprawowana przez Gwardię Prezydenta ( po grecku – tsolias!). Koniecznie zrób sobie z nimi zdjęcie – można koło nich pozować (gdyż podczas wykonywania warty stoją na baczność), ale nie wolno ich dotykać!

        DZIEŃ CZWARTY

        1. Antyczna Grecja w pigułce, czyli czas na  Muzeum Archeologiczne i pyszną kawę na widokowym tarasie, z którego widać całe Ateny.

        2. A na zajęciach dzisiaj wspólnie definiowaliśmy pojęcie różnorodności. Wymienialiśmy się doświadczeniami jak dostosowujemy metody i formy w naszej pracy; nauczyliśmy się jak zróżnicować ćwiczenia i dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, jak ważna jest praca w grupach. Poznaliśmy techniki i metody wspierania kompetencji miękkich oraz nowe narzędzia ICT.

         

        3. Na koniec dnia przeżyliśmy piękną przygodę podczas zwiedzania nieznanych zakątków Aten pod przewodnictwem prowadzącej Cynthi. Poznaliśmy ploteczki ze świata antycznej Grecji. Czy wiecie jaki bożek dał początek słowu „Panika”?   Albo jak jest różnica między Akropolem i Panthenonem. Albo dlaczego Atena dała początek miastu Ateny?

         

        DZIEŃ PIĄTY

         1. Zajęcia nie muszą być nudne- można się również świetnie bawić.  Dzisiejszy dzień minął pod hasłem "Practice day". Poznaliśmy gry i zabawy integrujące zespół klasowy, wymagające koncentracji, współpracy w grupie. Część ćwiczeń miała na celu doskonalenie refleksu i technik relaksacji. Zajęcia były bardzo interesujące i na pewno wykorzystamy w naszej codziennej pracy.

         

        2. Bilet Combo umożliwił nam dotarcie do najważniejszych zabytków Aten: Muzeum Ceramiki, Teatru Greckiego, Rynku Rzymskiego i  Greckiego, stadionu olimpijskiego, term rzymskich , biblioteki Hadriana i wszystkich ważnych miejsc w Atenach i oczywiście do najbardziej popularnego miejsca  w Atenach  -  Akropolu. Zbudowanego na wysokiej skale, przepełnionego  religijnymi i historycznymi zabytkami. Cudowne miejsce zarówno do odwiedzenia jak i zrobienia sobie zdjęć z pięknym krajobrazem. Myślę, że w tym miejscu dużo łatwiej było antycznym grekom zbudować cywilizację!

        Świat jest mały. Pod Akropolem spotkaliśmy księdza Darka. Oto dowód:

         

        3. Znaleźliśmy również czas na zakupowe szaleństwo i wizytę w chyba najbardziej kolorowym miejscu stolicy - Alice in Wonderland - coffee and tea shop.

        DZIEŃ SZÓSTY

        1. Dzisiaj praca trwała cały dzień- rano teoria, po południu praktyka. Zapoznaliśmy się z nowymi narzędziami ICT. Uczyliśmy się tworzyć prezentacje na platformie ThingLink. Wymieniliśmy się doświadczeniami na temat różnych form aktywności realizowanych na świeżym powietrzu.

        Wracamy bogatsi o nowe doświadczenia. Poznaliśmy kulturę, zabytki, zwyczaje tego kraju.

         

        2. Udało się nam dotrzeć do słynnego portu Pireus. Dobrze, że w Atenach  jest metro. Inaczej zajęłoby nam to cały dzień .

        DZIEŃ SIÓDMY

        1. Zakończenie kursu, certyfikaty, pożegnanie. Czas podsumowań i wyciągania wniosków.

        2. Spacer po Atenach. W ostatni wieczór przed wylotem rozmawialiśmy o wszystkim, co nas połączyło. A połączyło nas wiele, bo oprócz wielu godzin spędzonych na lotnisku, podczas lotów, pogoni z czasem, szaleństwa pogodowego, mnóstwa papierów i dokumentów do wypełnienia, zostawiliśmy po sobie coś trwałego i cennego – wspólny cel, jakim było pogłębienie naszej wiedzy dotyczącej pracy z dziećmi , jak sprawić, żeby czuły się akceptowane i ważne, niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znajdują , żebyśmy umieli znaleźć wspólny język w dotarciu do każdego z nich, a także przyjaźń – ta bliska i ta daleka, i emocje jakie towarzyszyły nam podczas trwania mobilności, które doprowadziły  nas do poznania samych siebie i innych.

        DZIEŃ ÓSMY

         1. Powrót do domu

                                        Zapraszamy do zakładki: Album fotograficzny. Znajdziecie tam fotorelację z naszej mobilności.

         

        CALABRIA! - SOLE OR SOUL


        Miejsce z duszą

         Od 4 do 11 września 2022 r. uczestniczyłam wspólnie z Kariną Kantor, nauczycielką języka  niemieckiego w kursie „European Heritage as a pedagogical and integration tool” w Soverato w Południowych Włoszech. Kurs został zorganizowany przez Associazione Culturale Jump-Gioventú in riSalto. Językiem wykładowym był angielski, chociaż  konwersacja prowadzona była także w innych językach ze względu na miejsce naszego pobytu oraz międzynarodowe towarzystwo -Węgrów i  grupy Polaków ze szkoły podstawowej z Łodzi.

        Program kursu był bardzo bogaty. Oprócz zajęć i ćwiczeń językowych oraz wykładów i prezentacji dotyczących współczesnych metod pedagogicznych zapoznaliśmy się z najcenniejszymi zabytkami  Soverato, jego kulturą, włoskim systemem edukacji, tradycyjnym rzemiosłem, roślinnością, handlem i gospodarką. Odwiedziliśmy też kilkanaście miejsc w pobliżu Soverato m.in.: Soverato Superiore, Squillace, Squillace Lido, San Floro, San Vito, Gasperinę, Chiaravalle Centrale, Badolato, Parco Scolarium, Cardinale, Pietragrande. Wybraliśmy się również do dwóch bardziej odległych miast - Contazaro i Tropea zapoznając się z ich zabytkami. Południowa część Włoch- Kalabria to część słynnej Magna Grecia „Wielkiej Grecji”. Kalabria, która jako pierwszy region zwana była Italią- skrywa tajemnice historii Greków i Rzymian, które trwają uśpione, nieśmiało zdradzając tajemnice śmiałkom, którzy odważą się zgłębiać zaklęte w ruinach opowieści. Tydzień w Soverato na południu Włoch w historycznym regionie Kalabria spędziliśmy w międzynarodowym towarzystwie nauczycieli z Polski i Węgier mając za przewodników miejsca rodowitych Włochów z południa i północy kraju. Ta część Włoch jest szczególnie piękna- krajobraz górski dopełnia wspaniałe Morze Jońskie, które wcina się w wybrzeże Kalabrii Zatoką Squillace tworząc rozległe, bielejące drobnym piaskiem plaże. Roślinność wybucha soczystą zielenią, ogromne, wibrujące delikatnym listowiem drzewa pieprzowe, egzotyczne palmy, fikusy, kwieciste kolorowe krzewy rododendronów, wszechogarniający róż kwiatów Bugenwilli, krzewiaste zioła rozmarynu zachwycają i imponują. Tubylcy mówią, że nie posiadają naturalnych złóż złota ale złotem są dla nich dary fauny i flory morza i lądu. Najstarsza część Soverato to ogromne plantacje gai oliwnych, z których pozyskuje się „zielone złoto”- oliwę. Szczególnie cenny jest olejek z uprawianej w regionie- Pomarańczy bergamotki, który jest produktem spożywczym i leczniczym. Soverato swoją nazwę bierze od słowa sughereto co oznacza pole- sad, na którym sadzi się dęby- herbem Soverato jest dąb, który jako leciwe, rozłożyste drzewo jest materiałem do produkcji korków. Soverato Marina posiada piękny ogród botaniczny górujący na skarpie ponad morzem. Starsza część miasta- Soverato Superiore skrywa największy skarb w dziedzinie sztuki- Pietę włoskiego rzeźbiarza renesansu Antonello Gaginiego, który podobno współpracował z Michałem Aniołem. Co roku w drugą niedzielę sierpnia w święto Madonna di Porto Salvo mieszkańcy gromadzą się przy „kościele rybackim” ozdobionym freskami min. z przedstawieniem rybaków niosących miecznika- symbol bogatego rybołówstwa, i pielgrzymują ulicami w kierunku morza. Udział w pielgrzymce gwarantuje płodność i szczęście.

        Oprócz zwiedzania współczesnej i zabytkowej architektury, wnętrz kościołów i kaplic, muzeów z rzeźbami mieliśmy możliwość odwiedzenia pracowni ceramicznych i zapoznania się bezpośrednio z procesem wytwarzania, wypalania wyrobów, a następnie ich ekspozycją i sprzedażą w sklepach artystycznych. Obejrzeliśmy klasztor Aniołów w Badolato. Gęsta, kamienna zabudowa miejscowości Badolato wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. Położona na wzgórzu z wąskimi uliczkami przez które ciężko jest się przecisnąć. Doskonałe miejsce na plenery malarskie i rysunkowe.

        W wyniku kursu mogliśmy nabyć szereg umiejętności, poszerzyć swoją wiedzę oraz kompetencje językowe, komunikacyjne, społeczne i kulturowe, nawiązać interesujące kontakty, wymienić się poglądami. Wieczorami prezentowaliśmy swoje kraje omawiając ich kulturę, sztukę i obyczaje.Bardzo cenne dla mnie ze względu na realizację projektu POWERSE  „ Wierni tradycji, idziemy w przyszłość” było poszerzenie wiedzy i zrozumienia pojęć, terminów oraz procesów związanych z dziedzictwem kulturowym. Wymiana zdań i poglądów dotyczących kultury , definicji, określeń i pojęć związanych z tradycją różnic w ich definiowaniu w poszczególnych językach. Wyjazd do Włoch, pobyt w Soverato, uczestnictwo w kursie dotyczącym wspólnego, europejskiego dziedzictwa kulturowego był bardzo inspirujący, pełen emocji i doświadczeń, które możemy wykorzystać i wykorzystujemy w bezpośredniej pracy z uczniem w naszej szkole.

         

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Oskara Kolberga w Bukowie
      • 012/2701069
      • 32-031 Mogilany
        Buków 1
        Poland