Szkolny Klub Wolontariatu
REGULAMIN SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU
§ 1
Postanowienia ogólne
- 1. Klub powołuje się dla uczniów, którzy interesują się wolontariatem i chcą promować jego ideę
- 2. Wolontariat to bezpłatne i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńskie czy przyjacielskie
- 3. Wolontariusz to osoba, która pracuje na zasadach wolontariatu. W Szkolnym Klubie Wolontariatu wolontariuszami mogą być uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice, absolwenci oraz osoby wspierające działalność szkoły.
- 4. Szkolny Klub Wolontariatu jest organizacją apolityczną i nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Jedynym celem Klubu jest pomaganie innym w trudnej sytuacji i działanie na rzecz dobra wspólnego.
§ 2
Postanowienia szczegółowe
- 1. Szkolny Klub Wolontariatu – SKW – zostało powołane3 decyzją Rady Pedagogicznej z dn. 12-09-2018 r. i uzyskało akceptację dyrektora szkoły p. Anny Słowik
- 2. Członkami Klubu są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie. Mogą nimi zostać również absolwenci, rodzice, pracownicy szkoły.
-
3. Działalność Wolontariusza w Szkolnym Klubie Wolontariatu określana jest w oparciu o ustne lub pisemne porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich. W przypadku osób niepełnoletnich porozumienie podpisane musi być przez rodzica lub opiekuna prawnego. W przypadku, gdy wolontariusz ma mnie niż 13 lat, może uczestniczyć w pracach Klubu na zasadach określonych dla zajęć pozalekcyjnych.
-
4. Praca wolontariuszy będzie omawiana i oceniana, a podstawę oceny stanowi dzienniczek pracy wolontariusza
-
5.. Koordynatorami SKW są nauczyciele: Joanna Mrowiec, Agnieszka Turek, Katarzyna Mrowiec i Anna Bularz.
-
6. Członkowie klubu i koordynatorzy tworzą roczne plany pracy w oparciu o „mapę potrzeb” opracowaną przez wolontariuszy. Działania podejmowane przez SKW wynikają z planu pracy oraz bieżących potrzeb.
-
7. Praca SKW będzie podsumowana pod koniec roku szkolnego, omówione zostaną sukcesy i porażki.
- 8. Na spotkaniu podsumowującym zostaną nagrodzeni czołowi, najbardziej zaangażowani wolontariusze
- 9. Regulamin wchodzi w życie w dniu jego akceptacji przez dyrektora szkoły.
§ 3
Zasady przyznawania punktów za wolontariat
- Uczeń szkoły podstawowej może mieć przyznane trzy punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub działania na rzecz środowiska szkolnego.
- Uczeń, który może uzyskać w/w 3 punkty, powinien w szkole podstawowej zrealizować co najmniej 23 godziny w systematycznej pracy wolontariatu lub pracy na rzecz środowiska szkolnego.
Uczeń może realizować w/w godziny już od klasy 4 szkoły podstawowej. Przepracowane godziny odnotowuje się w dzienniczku pracy wolontariusza. Następnie sumuje się je na koniec każdego roku szkolnego. Uczeń może realizować działania na rzecz drugiego człowieka uczestnicząc w działaniach Szkolnego Klubu Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Bukowie oraz biorąc udział w koncertach charytatywnych Szkolnego Zespołu Regionalnego „ Bukowioki” - Wolontariusz może również samodzielnie i aktywnie poszukiwać miejsca, obszaru, placówki, w pomoc którym mógłby się zaangażować. Uczeń może również proponować swoje pomysły na określone akcje, które mogą być zorganizowane w szkole. W razie jakichkolwiek trudności ma możliwość zwrócenia się do opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu
- Uczeń, który realizował wolontariat poza szkołą, jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie o odbytym wolontariacie, najpóźniej na tydzień przed roczną radą klasyfikacyjną w czerwcu. Zaświadczenie ma zawierać nazwę placówki, pieczątkę i podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem, okres, w którym wolontariusz angażował się w pomoc oraz ilość zrealizowanych przez niego godzin.
- Za udział w wolontariacie Komisja, w skład której wchodzą: Dyrektor Szkoły, koordynator wolontariatu i wychowawca, przyznaje punkty i wydaje stosowne zaświadczenie o wolontariacie
Komisja decyduje o przyznaniu punktów w niejasnych sytuacjach.