PROJEKTY
PRZED WIEJSKĄ CHATĄ
W maju rozpoczęliśmy realizację projektu pn. "Przed wiejską chatą" - widowisko SZR "Bukowioki", współfinansowanego przez Gminę Mogilany. Jego celem jest przybliżenie tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi Buków. W ramach projektu SZR „Bukowioki" przygotowuje widowisko pt. "Przed wiejską chatą", które zostanie wystawione 21 czerwca w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie. Będzie można wtedy posłuchać ludowych melodii i zobaczyć dawne zabawy dzieci.
W ramach projektu zespół pojechał na warsztaty do Muzeum Etnograficznego w Wygiełzowie. Na chwilę wszyscy przenieśli się do dawnej wsi, do czasów naszych pradziadków. Zobaczyli tam zabytki budownictwa drewnianego z XIX wieku: chałupy, stodoły, spichlerze, remizę strażacką, kościół itp. Nie zabrakło też czasu na próbę widowiska pt. "Przed wiejską chatą", która odbyła się w tamtejszym amfiteatrze. Na terenie urokliwego skansenu, członkowie SZR "Bukowioki" wzięli udział w lekcjach warsztatowych. Młodsza grupa dowiedziała się, jak ważnym elementem wyposażenia była skrzynia, do czego służyła i jakie skarby były w niej ukryte. Następnie wszyscy samodzielnie wykonali kolorowe dekoracje swoich skrzyneczek. Starsza grupa zaś poznała wartość korali, które stanowiły prawdziwy skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpierw młodzież malowała drewniane paciorki, a potem komponowała wzory korali.
POWRÓT Z TARGU
2 czerwca odbył się finał projektu pn. "Powrót z Targu", w ramach którego mieszkańcy Bukowa oraz goście mogli obejrzeć widowisko Szkolnego Zespołu Regionalnego "Bukowioki". Projekt współfinansowała Gmina Mogilany. Celem projektu było propagowanie tradycji i kulturowego dziedzictwa wsi Buków.
To był dzień pełen pięknych emocji, wrażeń artystycznych, wzruszających spotkań.
Gratulacje dla dzieci i młodzieży z zespołu wraz z kapelą za talent, wytrwałość oraz zaangażowanie w pielęgnowanie i prezentowanie tradycji Bukowa.
SPOTKANIE Z FOLKLOREM
W marcu, w ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania – Blisko Krakowa, rozpoczęliśmy realizację projektu pn. „Spotkanie z folklorem 2022”, który zakończyliśmy w czerwcu. Celem projektu było promowanie wśród uczniów oraz mieszkańców Bukowa i okolicznych wsi lokalnej tradycji, kultury oraz Szkolnego Zespołu Regionalnego „Bukowioki” jako Skarbu Blisko Krakowa.
Dzięki tej współpracy, zakupiliśmy dla "Bukowioków" kolejne elementy stroju ludowego. Tym razem były to buty damskie i męskie, w których członkowie zespołu wystąpili podczas uroczystości szkolnych, przeglądów folklorystycznych oraz wydarzeń kulturalnych w Mogilanach i Skawinie.
Zakup elementów stroju był możliwy dzięki projektowi Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego "Przestrzeń", a zrealizowany w ramach konkursu PATRONAT Skarby Blisko Krakowa.
WSPÓŁPRACA Z FUNDACJĄ BGK
Od stycznia do czerwca realizowaliśmy projekt pt. „Rozwój infrastruktury dziedzictwa kultury ludowej wsi Buków”, dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Moja Mała Ojczyzna”. W ramach finału obejrzeliśmy film edukacyjny prezentujący dziedzictwo kultury ludowej Bukowa oraz odwiedziliśmy Izbę Regionalną. Za nami wiele godzin zespołowej pracy, ale także dużo satysfakcji.
Co udało nam się zrealizować?
-
Przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną, w której możecie poznać bliżej najstarsze kapliczki i zabudowania Bukowa oraz odwiedzić Izbę Regionalną.
-
Wykonaliśmy remont Izby Regionalnej. W Izbie znajdziecie nie tylko eksponaty podarowane przez mieszkańców, ale także wnętrze tzw. izby białej oraz stroje ludowe z oryginalnym haftem bukowskim odtworzonym we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
-
Stworzyliśmy film edukacyjny pt. "Dziedzictwo kultury ludowej wsi Buków", który od września młodzież będzie mogła obejrzeć w szkole w ramach lekcji historii.
-
Powiększyliśmy zasoby strojów ludowych Szkolnego Zespołu Regionalnego "Bukowioki".
Pomysłodawcami i koordynatorami projektu były Agata Kubrak oraz dr Aleksandra Kmak – Pamirska.
FINAŁ "MOGILAŃSKA FOTOTEKA"
28 listopada „Bukowioki” wzięły udział w finale projektu „Mogilańska FOTOTEKA”, na który zostały zaproszone przez organizatorów, czyli grupę nieformalną Razem Aktywnie: Annę Kowalską, Agnieszkę Gorgosz, Michała Gila w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mogilanach, pod patronatem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Przestrzeń”.
Przedstawiciele SZR „Bukowioki” zaprezentowali piosenkę „Jestem bukowianka”, krakowiaka dziecięcego oraz krakowiaka młodzieżowego.
MULTIMEDIALNY KATALOG DZIEDZICTWA KULTUROWEGO MAŁOPOLSKI
SZR "Bukowioki" został zaproszony do udział w przygotowaniu Multimedialnego Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Małopolski w ramach współpracy Urzędu Gminy Mogilany z Katedrą Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Przedstawiciele młodszej i starszej grupy wzięli udział w zdjęciach do krótkiego filmu, promującego dziedzictwo kulturowe naszego regionu.
WARSZTATY LGD "BLISKO KRAKOWA" - 22 sierpnia 2021
22 sierpnia 2021 roku w naszej Izbie Regionalnej odbyła się zabawa „Odkrywaj Skarby Blisko Krakowa”, której głównym organizatorem była Lokalna Grupa Działania „Blisko Krakowa”. Gościliśmy dzieci oraz ich opiekunów z różnych gmin powiatu krakowskiego.
W ramach zabawy zostały przeprowadzone warsztaty pn. „Skarby w izbie malowanej”. Zajęcia podzielono na trzy części. Każda z nich rozpoczynała się od oprowadzenia przybyłych gości po naszej Izbie Regionalnej. Prezentacji dokonali członkowie SZR „Bukowioki”. Pokazali przedmioty, które dawniej były wykorzystywane w gospodarstwach domowych, jak choćby: maślnica, praska do sera, żelazko z duszą, lampa naftowa. Kolejnym punktem programu były zajęcia wokalne. Po zaśpiewaniu kilku ludowych piosenek, dzieci – w grupach po trzy osoby – grały w grę planszową, do której była potrzebna wiedza zdobyta podczas oprowadzania po izbie.
Na zakończenie uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach tanecznych, obejmujących naukę podstawowych kroków krakowiaka i chodzonego.
Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” – wydawnictwo
Nasz Zespół po raz kolejny podjął współpracę ze Stowarzyszeniem Społeczno – Kulturalnym „PRZESTRZEŃ”. Tym razem z inicjatywy pań: Anny Dziuby, Estery Jankowskiej, Marioli Pyzik, Izabeli de Lehenstein Werndl oraz Jolanty Żmudy rozpoczęto pracę nad wydaniem folderu SZR „Bukowioki”. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Mogilany powstanie wydawnictwo, w którym zamieścimy historię Zespołu oraz zaprezentujemy tradycyjne dziewczęce i chłopięce stroje ludowe, charakterystyczne dla regionu Krakowiaków Zachodnich ze szczególnym uwzględnieniem wsi Buków.
Przyczynimy się tym samym do rozwoju edukacji kulturalnej w zakresie kultury ludowej oraz promocji zasobów kulturotwórczych naszego terenu.
,,Małopolska źródłem tradycji’’
W okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2019 r. panie: J. Żmuda, A. Dziuba i M. Pyzik brały udział w projekcie "Małopolska źródłem tradycji" - ETNO-WĘDRÓWKI - nowa akcja zbierania folkloru.
Projekt obejmował zadania badawczo-dokumentacyjne w zakresie ochrony, zachowania i udostępniania dziedzictwa kultury tradycyjnej Małopolski.
W ramach projektu przeprowadzono, nagrano i dokonano transkrypcji 12 wywiadów z zakresu tradycji kultury ludowej: muzyki, tańca, gwary, etnografii, zwyczajów i obrzędów dorocznych, zwyczajów i obrzędów rodzinnych.
Projekt był realizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ z siedzibą w Nowym Sączu.
,,Tradycje wsi Buków, Chorowice i Kulerzów’’
Celem projektu było zachowanie i upowszechnianie lokalnych tradycji podkrakowskich wsi Gminy Mogilany - Bukowa, Kulerzowa, Chorowic oraz integracja mieszkańców poprzez edukację kulturalną w zakresie dziedzictwa kulturowego.
W ramach projektu, podczas tradycyjnego lokalnego wydarzenia, jakim była - Biesiady przy ognisku, został zorganizowany blok międzypokoleniowych warsztatów z zakresu: folkloru tanecznego regionu Krakowiaków Zachodnich, rzemiosła stolarskiego oraz tradycji kulinarnych występujących na obszarze Bukowa, Kulerzowa i Chorowic. Podczas warsztatów został zaprezentowany tradycyjny strój damski i męski z Bukowa z końca XIX w. oraz przygotowana wystawa eksponatów izby regionalnej mieszczącej się w Szkole Podstawowej im. O. Kolberga w Bukowie, w tym tradycyjnego haftu chusty czepcowej i gorsetu występującego na terenie Bukowa oraz sąsiadującego Radziszowa. Odkrywaliśmy także czym jest, jak smakuje i jak przygotowywano ciamę z Chorowic, dlaczego mieszkańców Kulerzowa nazywano „descułami”, a bukowian „bobiarzami”. Wspólnie z najstarszymi i najmłodszymi mieszkańcami uczyliśmy się kroków mogilańskiej polki, krakowiaka i…stolarstwa – tradycyjnego rzemiosła wsi Kulerzów. Warsztaty poprowadzili instruktorzy tańca ludowego oraz Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Bukowianie” działający przy Szkole Podstawowej w Bukowie.
"Dziecięcy Zespoł Regionalny "Mali Bukowianie" - w ochronie tradycji
Wzięliśmy udział w projekcie pn. "Dziecięcy Zespół Regionalny "Mali Bukowianie" - w ochronie tradycji.
Projekt realizowany był w partnerstwie ze STOWARZYSZENIEM SPOŁECZNO - KULTURALNYM „PRZESTRZEŃ”. Koordynatorem projektu była pani Mariola Pyzik przy współpracy z Jolantą Żmudą i Anną Dziubą. Projekt był skierowany do uczniów kl. IV - VI. Uczestniczyli w nim także seniorzy, mieszkańcy Bukowa.
W ramach projektu odbyły się warsztaty haftu, tańca ludowego, zostały także zakupione stroje krakowskie. 6 grudnia 2017 r. odbył się finał, podczas ktorego miała miejsce wystawa prac hafciarskich oraz widowisko taneczne.Projekt realizowano przy wsparciu finansowym Gminy Mogilany.
-