• Zespół Regionalny "Bukowioki"

          • DZIAŁANIA ZESPOŁU

          • KOLĘDOWANIE „BUKOWIOKÓW”

             

            W 2024 roku Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” pojechał z noworocznym kolędowaniem do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Gminy Mogilany, gdzie zaśpiewał kilka pastorałek i złożył życzenia wojewodzie Małopolski Krzysztofowi Klęczarowi oraz wójtowi Mogilan Piotrowi Piotrowskiemu.

            Tradycji stało się zadość, ponieważ na zakończenie każdy z gospodarzy został posypany owsem, co ma zapewnić zdrowie i urodzaj w Nowym Roku.

             

            WYSTĘP W GAJU

             

            22 listopada starsza grupa uczniów ze Szkolnego Zespołu Regionalnego „Bukowioki” wystąpiła podczas Jubileuszu 25 – lecia nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Gaju.

            Program artystyczny zawierał kilka tradycyjnych bukowskich piosenek i przyśpiewek, przeplatanych tańcami, wśród których znalazł się krakowiak i oberek. W ostatniej części programu dziewczęta zaśpiewały swój popisowy numer pt. „Płynie Wisła, płynie…”, a całość została zakończona odtańczeniem poloneza.

            Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Annie Lubaś za zaproszenie i miłą atmosferę podczas spotkania

             

             

             

            SPOTKANIE Z FOLKLOREM

             

            Kolejny raz nasz zespół podjął współpracę z Lokalną Grupą Działania Blisko Krakowa oraz Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym "PRZESTRZEŃ". Tym razem wspólnie organizujemy "Spotkanie z folklorem 2023". W ramach Patronatu Skarby Blisko Krakowa będziemy promować nasz folklor, czyli zabawy dziecięce, piosenki i tańce ludowe z Bukowa.

            SPOTKANIE Z FOLKLOREM - Obrazek 1

            Szanowni Państwo,

             

            Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” od kilku lat bierze aktywny udział w projektach kulturalnych, popularyzujących obrzędy oraz tradycje ludowe Bukowa i okolic.

            Na portalu społecznościowym Facebook powstała strona internetowa zespołu, której zadaniem jest promowanie działań „Bukowioków” w środowisku lokalnym i ogólnopolskim. Dzięki tej inicjatywie uzyskujemy dodatkowe punkty w konkursach i programach propagujących rodzimy folklor. W niektórych z nich liczy się również ilość polubień lub liczba obserwujących naszą stronę FB.

            Zwracamy się zatem do Państwa z prośbą o polubienie strony SZR „Bukowioki” na portalu Facebook oraz zachęcenie do tego swoich krewnych i znajomych .

            Odnośnik do strony SZR „Bukowioki” znajduje się na stronie szkoły.

                                                                                                                          Opiekunki SZR "Bukowioki"

             

                             

            KOLĘDOWANIE Z GWIAZDĄ I TURONIEM

            19 grudnia, w odpowiedzi na otrzymane zaproszenia, grupa kolędników z gwiazdą i turoniem, złożyła noworoczne życzenia przedstawicielom władz wojewódzkich i powiatowych.

            Odwiedziliśmy pracowników Generalnej Dyrekcji dróg Krajowych i Autostrad, Starostwa Powiatowego, Polskiej Spółki Gazownictwa oraz Wojewodę Małopolski i Marszałka Województwa.

            Otrzymaliśmy hojne prezenty, niezwykle cenne słowa uznania i pochwały. Wszystkim podobały się nasze bukowskie stroje, naturalne zachowanie aktorów na scenie, jak również prezentacja starego obyczaju posypywania gospodarzy owsem, mającego zapewnić zdrowie i urodzaj w Nowym Roku.

             

             

              ODWIEDZINY W MOGILAŃSKICH PRZEDSZKOLACH

             

            Dnia 22 listopada przedstawiciele naszego zespołu odwiedzili w Mogilanach Przedszkole Samorządowe „Iskierka” oraz Niepubliczne Przedszkole Montessori „Dzieci Świata”.

            Pod kierunkiem Pani Izabeli de Lehenstein Werndl zatańczyli krakowiaka, bednorza i polkę. Zaśpiewali też kilka bukowskich piosenek, w tym słynną „Jestem bukowianka”, a potem uczyli najmłodszych pieśni pt. „Płynie Wisła, płynie…”. Zaprezentowali także instrumenty muzyczne, które wchodzą w skład kapeli ludowej oraz przedmioty, jakie można znaleźć w Izbie Regionalnej w Bukowie.

             

            Cieszymy się, że maluchy aktywnie uczestniczyły w zajęciach, śpiewały, a nawet tańczyły krakowiaka.

             

             

                                                                WYSTĘP CHARYTATYWNY

             

            14 listopada Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” wystąpił w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Zaprezentował tam program pt. „Droga do wolności”.

            Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a na bis starsza grupa zatańczyła krakowiaka.

             

                                                          

                                                    ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

             

            „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.”

            /Józef Piłsudski/

             

            Tradycyjnie, jak co roku, w naszej szkole bardzo uroczyście obchodzono Święto Niepodległości. Na początku uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie wprowadzono sztandar szkoły, a potem wszyscy uroczyście odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego przy akompaniamencie Pani Izabeli de Lehenstein Werndl, włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu" 2022.

            Następnie Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” zaprezentował inscenizację pt.: „Droga do wolności”. Widowisko rozpoczęło się od wysłuchania melodii patriotycznej, zagranej na altówce przez Julkę Rybak oraz złożeniem zniczy przed kapliczką Chrystusa Frasobliwego przez trzy mieszkanki Bukowa. Później na scenę dziarskim krokiem wmaszerowali chłopcy, śpiewając pieśń pt. „Piechota”. Kilku z nich, Igor Bobek. Michał Jankowski, Hubert Cieśla i Paweł Pawlus, odegrało krótką scenkę, w której wyrazili ogromną chęć walki za ojczyznę. Po chwili dołączyła do nich grupa dziewcząt, które z obawą o ich życie odnosiły się do zasłyszanych planów. Chłopcy, pomimo młodego wieku, postanowili jednak pójść na wojnę, bowiem wolność ojczyzny stanowiła dla nich najwyższą wartość. Zaraz potem starsza grupa odtańczyła „bednorza”, a po nich młodsza grupa zaprezentowała „krakowiaka”. Kolejnym punktem programu była solówka w wykonaniu Heleny Tomaszewskiej i Huberta Cieśli, zaś ostatnim tańcem był zatańczony z przytupem „krakowiak” starszych przedstawicieli zespołu. Tańce te przeplatane były śpiewem pieśni, zarówno patriotycznych jak i ludowych, a wśród solistów prym wiódł Gabriel Bała, którego śpiew oczarował słuchaczy. W pamięci zostanie też pieśń pt. „Płynie Wisła, płynie” w wykonaniu młodszych dziewczynek: Ani Wilińskiej, Hani Zielińskiej, Oli Bisztygi, Faustyny Budek, Zosi Papież i Mai Pluszyńskiej. Na zakończenie programu reprezentanci szkolnego chóru, w tym Ania Kłyś, Ola Łężniak i Gabriel Bała, zaśpiewali pieśń pt.: „Ojczyzna”, która wprowadziła wszystkich w zadumę.

            Postawa i zapał naszych uczniów pokazują, iż młode pokolenie rozumie znaczenie słowa patriotyzm i potrzebę pielęgnowania pamięci o historii Polski.

             

                                                                         CHODŹŻE NA TARG!

             

            8 października SZR „Bukowioki” gościnnie wystąpił w Gaju podczas regionalnego targu, opartego o lokalne produkty i tradycje kulinarne z terenu naszej gminy. Organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy Mogilany.

             

            O naszym występie tak można przeczytać na stronie UG: „Autorskie i spektakularne widowisko Szkolnego Zespołu Regionalnego „Bukowioki” pt. „Powrót z targu” znakomicie wpisało się w formułę imprezy. Przenieśliśmy się w czasie, usłyszeliśmy tutejszą gwarę i przyśpiewki, zobaczyliśmy dawne zabawy dziecięce, nie zabrakło ludowych tańców i piosenek”.  

             

             

                                                               SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

             

            17 września w naszej szkole odbyło się IV Spotkanie Absolwentów, poświęcone wieloletniej historii SZR "Bukowioki". Przybyli na nie uczniowie tworzący trzy niezwykle ważne pokolenia, które ukształtowały zespół.

            W 1. części programu historia zespołu przeplatała się ze znanymi piosenkami, ukazującymi drogę "Bukowioków" od repertuaru stylizowanego na ludowe scenki, poprzez etap krakowski do świadomego tworzenia scenariuszy opartych na bukowskim folklorze.

            Następna część spotkania miała charakter taneczny, ponieważ wszyscy zatańczyli elementy polki krakowskiej pod kierunkiem absolwentów - instruktorów, Emilki i Jaśka.

            Było miło, zabawnie i żywiołowo!

            * Początek zespołu datujemy na czerwiec 2011 r.                                                             

             

             

             

                                                          EKSPONATY W IZBIE REGIONALNEJ

             

            Dzięki staraniom opiekunek zespołu, od sierpnia w Izbie Regionalnej w Bukowie można obejrzeć odświętny strój damski, noszony na terenie naszej wsi kilkadziesiąt lat temu. Piękny gorset i misternie haftowana zapaska zasługują na szczególną uwagę.

            Do zbiorów zespołu trafiły również chusty w kwiaty, które z pewnością zaprezentujemy podczas występów "Bukowioków".

             

            Strój i chusty to dary od mieszkanek Bukowa. Serdecznie dziękujemy za te cenne pamiątki rodzinne! Będą one prezentowane następnym pokoleniom, aby zachować pamięć o naszej lokalnej tradycji.

             

             

                                

                                      ŚWIĘTO ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH W MOGILANACH

             

            W ostatnią niedzielę czerwca wzięliśmy udział w Święcie Organizacji Pozarządowych Gminy Mogilany. Przedstawiciele "Bukowioków" krótko opowiedzieli o historii zespołu, projektach, w których braliśmy udział oraz zaprezentowali się w tradycyjnych bukowskich strojach ludowych.

             

             

             

             

                                                          WYCIECZKA DO ZUBRZYCY GÓRNEJ

             

            W ostatnich miesiącach nasz zespół brał udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i przeglądach folklorystycznych. Doceniając trud i zaangażowanie "Bukowioków", opiekunki zespołu zorganizowały dwudniową wycieczkę do Zubrzycy Górnej nieopodal Babiej Góry.

            Starsza i młodsza grupa nie tylko zwiedzała, ale też odpoczywała, tańczyła, a na koniec zaprezentowała się w zaprzyjaźnionej szkole.

             

            W Zubrzycy Górnej zwiedziliśmy Muzeum – Orawski Park Etnograficzny, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach "Od ziarna do chleba" i "Jak to ze lnem było". Nasze przewodniczki bardzo ciekawie opowiadały o ciężkiej pracy związanej z wypiekiem chleba oraz z obróbką lnu.

            Młodsza grupa pod okiem Pani Stanisławy zmagała się z młóceniem zboża cepami, mieleniem ziarna na mąkę w żarnach i wyrabianiem ciasta. W nagrodę mogli skosztować przepysznych placuszków zwanych moskolami i wypili orawską kawę.

            Natomiast starsza grupa nauczyła się, jak samodzielnie len rafać, tłuc, międlić i czesać tak, aby ze słomy lnianej uzyskać piękne, wyczesane włókno, z którego później można było tkać płótno na ubrania. Było pracowicie, interesująco i smacznie.

             

             

            Na zakończenie naszej wycieczki do Zubrzycy Górnej wystąpiliśmy w Szkole Podstawowej w Jabłonce - Bory.

             

             

                                                   KONCERT FOLKLORYSTYCZNY W SKAWINIE

             

             

            11 czerwca SZR „Bukowioki” wziął udział w Koncercie Folklorystycznym w Skawinie, który był poświęcony pamięci Franciszka Orlika.

             

             

             

                                                                          ŚWIĘTO RODZINY

             

            9 czerwca przedstawiciele "Bukowioków" zaprezentowali się w naszej szkole podczas Święta Rodziny, bawiąc się, tańcząc i śpiewając. Wiele radości sprawił nam występ najmłodszych uczniów, którzy w strojach ludowych zatańczyli krakowiaka.

            Mamy nadzieję, że za kilka lat dołączą do "Bukowioków".

             

             

             

             

             

             

                                                               32. KRAKOWIACZEK W ŁONIOWEJ

             

            SZR "Bukowioki" zajął III miejsce podczas 32. Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego KRAKOWIACZEK 2022 w kategorii: ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FOLKLOR W FORMIE AUTENTYCZNEJ.

             

             

            Chcieliśmy nadmienić, że Komisja Artystyczna nie przyznała 2. miejsca, więc sukces jest tym większy.

             

             

                                                                    SPINKA KRAKOWSKA 2022

             

            SZR "Bukowioki" zajął II miejsce w SPINCE KRAKOWSKIEJ – 2. Przeglądzie Folklorystycznym im. Janiny Kalicińskiej, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach.

            Tym samym otrzymał nominację do udziału w 32. KRAKOWIACZKU - Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego, który odbędzie w Łoniowej.

             

            Bardzo dobrze zaprezentowała się również para taneczna: Helena Tomaszewska i Hubert Cieśla, zdobywając III miejsce w swojej kategorii.

             

             

             

             

             

             

                                                              WIDOWISKO BOŻONARODZENIOWE

             

            11.01.2022 r. odbyło się nagranie widowiska bożonarodzeniowego pt. „Szopka krakowska”. Było ono przygotowane na 17. Gminny Przegląd Grup Kolędniczych i Widowisk Bożonarodzeniowych „O ZŁOTY RÓG TURONIA”. Komisja Konkursowa, w związku z małą ilością zgłoszeń, postanowiła nie rozstrzygać konkursu. "Doceniając jednak pracę włożoną w przygotowanie programów, każdej grupie biorącej udział w konkursie została przyznana nagroda finansowa w wysokości 300 zł" (fragment protokołu http://bityl.pl/iH2bP).

             

             

             

             

                                                                         PRZEGLĄD SPINKA KRAKOWSKA

             

            25 września w mogilańskim parku odbył się Przegląd Folklorystyczny im. Janiny Kalicińskiej - SPINKA KRAKOWSKA, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach. SZR "Bukowioki' reprezentowała młodsza i starsza grupa w następujących kategoriach: zespół, para taneczna i grupa śpiewacza.

            Miło nam poinformować, że młodsza grupa zajęła II miejsce w kategorii zespoły folklorystyczne dziecięce, para taneczna - K. Bartosz, A. Groński - zdobyła III miejsce, zaś grupa śpiewacza w składzie: A. Bała, A. Groński, B. Groński również zajęła III miejsce. 

             

             

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Oskara Kolberga w Bukowie
      • 012/2701069
      • 32-031 Mogilany Buków 1 Poland