• Z życia szkoły

          • ROK SZKOLNY 2022/2023

          •  

            SPOTKANIE Z FOLKLOREM 2023

            "Spotkanie z folklorem 2023" już za nami! SZR "Bukowioki" tym razem zaprezentował różne zabawy dziecięce, piosenki i tańce ludowe, wśród których nie zabrakło polki i tradycyjnego krakowiaka. W spotkaniu wzięli udział także zaproszeni goście: Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Lisiecka" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Mali Krakowiacy".

            Nasi goście z Liszek przedstawili program pt. „Wspomnienie o starej Warszawie”, w którym usłyszeliśmy piosenki i zobaczyliśmy tańce warszawskie, reprezentujące folklor miejski. „Mali Krakowiacy” pokazali natomiast pieśni i tańce Górali Pienińskich.

            Podczas widowiska można było zobaczyć również najnowsze stroje SZR „Bukowioki”, czyli sukienki dziewczęce z fartuszkami, zakupione w ramach Patronatu Skarby Blisko Krakowa.

            Projekt został sfinansowany przez Lokalną Grupę Działania – Blisko Krakowa.

             

            Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnemu „Przestrzeń” oraz LGD Blisko Krakowa za możliwość współpracy i pomoc w zorganizowaniu kolejnego "Spotkania z folklorem"

             

            Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Przestrzeń” zamieściło podziękowania:

             

            Dziękujemy Annie Słowik - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie za nieustającą chęć współpracy, Pani Izabeli de Lehenstein Werndl oraz Pani Jolancie Żmudzie za przygotowanie widowiska, Pani Annie Dziubie, Pani Wioletcie Fladze, Pani Esterze Jankowskiej, Pani Marioli Pyzik za rozwój zespołu i dbanie o zasób strojów ludowych.

            Szczególne podziękowania kierujemy do reprezentantów Szkolnego Zespółu Regionalnego "Bukowioki" za chęć ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kultury ludowej Bukowa.

             

            Folk_str._szkoly.odt

             

             

            APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

            26 kwietnia w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie wszystkich klas oraz oddziały przedszkolne, aby obejrzeć występ klasy VI na temat uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Na początku wniesiono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Potem klasa VI zaprezentowała krótki program artystyczny, upamiętniający pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Uczniowie przypomnieli również najważniejsze punkty z tej historycznej uchwały. Na zakończenie wystąpił chór szkolny, który zaśpiewał kilka patriotycznych pieśni, w tym „Witaj majowa jutrzenko”.

            Dla wszystkich była to kolejna lekcja historii i chwila zastanowienia się nad tym, czym dla nas jest Ojczyzna.

             

             

            FESTIWAL ZAWODÓW W KRAKOWIE

             

            W ostatni czwartek kwietnia uczniowie klasy VIII uczestniczyli w Festiwalu Zawodów, który odbywał się w Krakowie. Formuła Festiwalu miała charakter branżowy i polegała na prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły branżowe oraz szkoły wyższe. Prezentacje uzupełniały przedstawiane przez małopolskich przedsiębiorców możliwości zatrudnienia w danym zawodzie.

            Wśród naszej młodzieży największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska służb mundurowych, a szczególnie to, gdzie pozwolono złożyć karabin maszynowy. Ciekawe były także stoiska elektryczno – informatyczne, turystyczno – gastronomiczne czy handlowo – usługowe, gdzie można było zaprogramować robota, zjeść smaczne ciastko lub skorzystać z usług fryzjerki. Niewątpliwie, wydarzenie to było ciekawym doświadczeniem dla uczniów, którzy właśnie są u progu podjęcia ważnej decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

             

             

            „BUKOWIOKI” W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

             

            21 kwietnia Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” wziął udział w 13. edycji folkowego święta - Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej.

            Nasi uczniowie zaprezentowali program autentyczny, wierny bukowskim tradycjom, w którym pokazali między innymi dawne zabawy dziecięce, piosenki i tańce ludowe z okolic Bukowa. Wszyscy uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia, a przy tym bawili się znakomicie!

             

             

            WIOSENNE PORZĄDKI

             

            W piątek, 14 kwietnia, nasza szkoła wzięła udział w akcji pn. „Wiosenne sprzątanie Bukowa”. Klasy I – III oraz oddziały przedszkolne porządkowały swoje sale lekcyjne, natomiast uczniowie klas IV – VIII sprzątali teren wokół szkoły i pobocza dróg prowadzących do budynku szkoły. Każda klasa dostała worki i rękawiczki. Akcja została szybko przeprowadzona, a wyznaczone tereny posprzątane. Jakiś czas wokół szkoły będzie czysto!

             

             

            WYCIECZKA DO AUSCHWITZ – BIRKENAU

             

            3 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy VIII i VII pojechali na wycieczkę do Muzeum Auschwitz – Birkenau. Celem wyjazdu było kształtowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu, martyrologii narodu polskiego, a także budowanie wśród uczniów sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści. W podróży towarzyszyła im Pani Barbara Wilczyńska, która opowiadała ciekawostki historyczne związane z Muzeum.

            Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli projekcją filmu na temat obozu. Potem weszli na teren Muzeum, gdzie ich oczom ukazała się brama ze słynnym napisem: „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym". Po przekroczeniu bramy młodzi ludzie poczuli powagę miejsca, w którym byli. Później udali się do kilku budynków, w których mogli zobaczyć, co tak naprawdę działo się w Oświęcimiu. Fotografie na ścianach, puste cele, krematorium to tylko część przerażającego obrazu obozu. Kolejnym punktem wyjazdu był obóz w Brzezince. Uczniowie zobaczyli bramę, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi z więźniami oraz baraki, w których przebywali.

            Następnie udali się do Centrum św. Maksymiliana, by obejrzeć wystawę Mariana Kołodzieja. Był to więzień pierwszego transportu do Oświęcimia, który przeżył gehennę obozu.

            Ten wyjazd na pewno zostanie w pamięci młodzieży na długo.

             

             

            APEL WIELKANOCNY

             

            Dnia 5 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel wielkanocny, przygotowany przez uczniów klasy I i III. Młodsi koledzy i koleżanki przybliżyli nam dawne zwyczaje oraz tradycje wielkanocne, jak choćby: święcenie pokarmów, chodzenie z kogutkiem czy śmigus-dyngus.

            Następnie odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Na koniec Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie apelu i życzyła wszystkim zdrowych oraz spokojnych świąt.

             

             

            DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY

            20 stycznia w naszej szkole odbył się Dzień Szalonej Fryzury. Wielu uczniów przyszło w nietypowej stylizacji na głowie. Można było zobaczyć m. in. loki, koki, kucyki, irokezy i warkocze. Wszystkim podobał się pomysł i każdy dobrze się bawił.

             

            JASEŁKA 2023

            W tym roku nasza szkoła wróciła do wieloletniej tradycji organizowania szkolnych jasełek. Przygotowania trwały już od listopada: aktorzy ćwiczyli swoje role, powstawały układy choreograficzne i obmyślano scenografię całego widowiska.

            Całość została zaprezentowana 15 stycznia w sali gimnastycznej naszej szkoły. Wśród zaproszonych gości pojawił się Wójt Gminy Mogilany Piotr Piotrowski oraz mieszkańcy Bukowa, Kulerzowa i Chorowic, których serdecznie przywitała Pani Dyrektor Anna Słowik.

            W pierwszej części programu wystąpili uczniowie klasy IIA i IIB oraz przedszkolaki, prezentując widowisko o narodzinach Jezusa i towarzyszących temu wydarzeniach. Na scenie pojawili się zatem pastuszkowie, do których z radosną nowiną przybyli aniołowie. Były też sceny z Herodem i mędrcami ze Wschodu oraz wzruszające momenty z udziałem Maryi i Józefa. Na koniec wszyscy spotkali się w stajence betlejemskiej, gdzie oddali hołd małemu Jezusowi.

            Potem na scenie pojawił się Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki”, prezentując widowisko pt. „Kolędnicy w bukowskiej izbie”. Uczniowie pokazali jak dawniej - w okresie Bożego Narodzenia – świętowano na wsi. Do gospodarza i gospodyni przyszły w odwiedziny sąsiadki. Zaraz po nich w chacie zjawili się kolędnicy z gwiazdą i turoniem, którzy okolędowali gospodarza i jedną z jego córek. Później wszyscy zebrani w chacie razem zaśpiewali i zatańczyli, m. in. bednorza i krakowiaka. W scenie finałowej, aktorzy – młodsi i starsi – zaśpiewali kolędy.

            Na zakończenie Pan Wójt podziękował uczniom i nauczycielom za występ oraz podtrzymywanie tradycji szkoły. Pochwałom i słowom uznania nie było końca.

             

            KOLĘDOWANIE Z GWIAZDĄ I TURONIEM

             

            19 grudnia, w odpowiedzi na otrzymane zaproszenia, grupa kolędników z gwiazdą i turoniem, złożyła noworoczne życzenia przedstawicielom władz wojewódzkich i powiatowych.

            Odwiedziliśmy pracowników Generalnej Dyrekcji dróg Krajowych i Autostrad, Starostwa Powiatowego, Polskiej Spółki Gazownictwa oraz Wojewodę Małopolski i Marszałka Województwa.

            Otrzymaliśmy hojne prezenty, niezwykle cenne słowa uznania i pochwały. Wszystkim podobały się nasze bukowskie stroje, naturalne zachowanie aktorów na scenie, jak również prezentacja starego obyczaju posypywania gospodarzy owsem, mającego zapewnić zdrowie i urodzaj w Nowym Roku.

             

            WIGILIE KLASOWE

            Po latach pandemii i obostrzeń, 22 grudnia odbyły się w naszej szkole wigilie klasowe. Wszyscy przyszli odświętnie ubrani, by uczcić ten dzień.

            Najpierw każda klasa ustawiała stoły i nakrywała je białymi obrusami. Potem wyznaczone osoby odczytywały fragment Pisma Świętego i składano sobie życzenia. Później uczniowie jedli barszcz z uszkami, ciasta i inne przysmaki. Na koniec, zgodnie z tradycją, z wszystkich klas rozlegały się słowa znanych kolęd.

            Ten dzień upłynął w miłej i świątecznej atmosferze.

             

            APEL ŚWIĄTECZNY

            W tym roku apel z okazji zbliżających się świat Bożego Narodzenia odbył się 22 grudnia w sali gimnastycznej naszej szkoły.

            Apel rozpoczęła Pani Magdalena Bentkowska, która powitała wszystkich i zapowiedziała występ kl. V w języku angielskim pt. „Christmas with a little Red Riding Hood”. Potem przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego złożyły wszystkim świąteczne życzenia. Na koniec wystąpił chór szkolny i zaśpiewał kilka kolęd, do których akompaniament przygotowali uczniowie klas IV – VIII.

            Spotkanie zakończyła Pani Anna Słowik, dziękując uczniom i nauczycielom za przygotowanie występu oraz składając im życzenia.

             

            ANDRZEJKI – CZAS WRÓŻB

            Tegoroczne andrzejki członkowie koła śladowiczów i zajęć etnograficznych rozpoczęli od obejrzenia prezentacji, która przypomniała im dawne zwyczaje związane z miłosnymi wróżbami. Następnie wszyscy próbowali poznać przyszłość poprzez losowanie szczęśliwych numerków i przedmiotów ukrytych pod filiżankami. Okazało się, że w gronie śladowiczów jest wiele osób, które będą miały słodkie życie, natomiast nieliczni zmienią stan na małżeński. Później wszyscy zjedli przepyszne ciasteczka, upieczone przez koleżanki.

            Zgromadzeni uczniowie, pełni sił i pozytywnych emocji, rozpoczęli dyskotekowe tańce, ale najwięcej radości sprawiło im wspólne wykonanie belgijki.

            Było zabawnie, wesoło i odlotowo!

             

            ODWIEDZINY W MOGILAŃSKICH PRZEDSZKOLACH

             

            Dnia 22 listopada przedstawiciele naszego zespołu odwiedzili w Mogilanach Przedszkole Samorządowe „Iskierka” oraz Niepubliczne Przedszkole Montessori „Dzieci Świata”.

            Pod kierunkiem Pani Izabeli de Lehenstein Werndl zatańczyli krakowiaka, bednorza i polkę. Zaśpiewali też kilka bukowskich piosenek, w tym słynną „Jestem bukowianka”, a potem uczyli najmłodszych pieśni pt. „Płynie Wisła, płynie…”. Zaprezentowali także instrumenty muzyczne, które wchodzą w skład kapeli ludowej oraz przedmioty, jakie można znaleźć w Izbie Regionalnej w Bukowie.

             

            Cieszymy się, że maluchy aktywnie uczestniczyły w zajęciach, śpiewały, a nawet tańczyły krakowiaka.

             

             

            WYSTĘP CHARYTATYWNY

             

            14 listopada Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” wystąpił w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Zaprezentował tam program pt. „Droga do wolności”.

            Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a na bis starsza grupa zatańczyła krakowiaka.

             

            ŚWIETO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

            „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.”

            /Józef Piłsudski/

            Tradycyjnie, jak co roku, w naszej szkole bardzo uroczyście obchodzono Święto Niepodległości. Na początku uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie wprowadzono sztandar szkoły, a potem wszyscy uroczyście odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego przy akompaniamencie Pani Izabeli de Lehenstein Werndl, włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu" 2022.

            Następnie Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” zaprezentował inscenizację pt.: „Droga do wolności”. Widowisko rozpoczęło się od wysłuchania melodii patriotycznej, zagranej na altówce przez Julkę Rybak oraz złożeniem zniczy przed kapliczką Chrystusa Frasobliwego przez trzy mieszkanki Bukowa. Później na scenę dziarskim krokiem wmaszerowali chłopcy, śpiewając pieśń pt. „Piechota”. Kilku z nich, Igor Bobek. Michał Jankowski, Hubert Cieśla i Paweł Pawlus, odegrało krótką scenkę, w której wyrazili ogromną chęć walki za ojczyznę. Po chwili dołączyła do nich grupa dziewcząt, które z obawą o ich życie odnosiły się do zasłyszanych planów. Chłopcy, pomimo młodego wieku, postanowili jednak pójść na wojnę, bowiem wolność ojczyzny stanowiła dla nich najwyższą wartość. Zaraz potem starsza grupa odtańczyła „bednorza”, a po nich młodsza grupa zaprezentowała „krakowiaka”. Kolejnym punktem programu była solówka w wykonaniu Heleny Tomaszewskiej i Huberta Cieśli, zaś ostatnim tańcem był zatańczony z przytupem „krakowiak” starszych przedstawicieli zespołu. Tańce te przeplatane były śpiewem pieśni, zarówno patriotycznych jak i ludowych, a wśród solistów prym wiódł Gabriel Bała, którego śpiew oczarował słuchaczy. W pamięci zostanie też pieśń pt. „Płynie Wisła, płynie” w wykonaniu młodszych dziewczynek: Ani Wilińskiej, Hani Zielińskiej, Oli Bisztygi, Faustyny Budek, Zosi Papież i Mai Pluszyńskiej. Na zakończenie programu reprezentanci szkolnego chóru, w tym Ania Kłyś, Ola Łężniak i Gabriel Bała, zaśpiewali pieśń pt.: „Ojczyzna”, która wprowadziła wszystkich w zadumę.

            Postawa i zapał naszych uczniów pokazują, iż młode pokolenie rozumie znaczenie słowa patriotyzm i potrzebę pielęgnowania pamięci o historii Polski.

             

             DZIEŃ PAPIESKI

            26 października w naszej szkole został zorganizowany krótki apel, upamiętniający wybór Karola Wojtyły na papieża. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej. Tam, przedstawiciele klasy V zaprezentowali program artystyczny poświęcony pamięci Jana Pawła II. Potem wspólnie odśpiewaliśmy ulubioną pieśń papieża, czyli „Barkę” i wróciliśmy do klas.

             

            WARSZTATY EKOLOGICZNE

            Dnia 04 października w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne pn. „LAS BRONACZOWA. Po prostu odetchnij.” Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji o pobliskim lesie i o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko. Ciekawe były dla nas również wiadomości na temat czasu rozkładania się poszczególnych rzeczy, jak np.: opony czy plastikowe siatki i butelki.

            Warsztaty były bardzo ciekawe i każdy z nas był zadowolony.

             

             

            WITAJ SZKOŁO!

            Dnia 7 września 2022 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Z tej okazji rano odbyła się Msza św. w kaplicy w Bukowie. Później wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor powitała uczniów oraz nauczycieli. Potem odbył się krótki apel, w trakcie którego omówiono kilka ważnych spraw, jak: przydział sal lekcyjnych, zmiany na terenie szkoły oraz wprowadzenie dwuzmianowości. Następnie uczniowie udali się do swoich klas, by porozmawiać z wychowawcami. Każda klasa zapoznała się z planem lekcji i omówiła organizację pierwszych dni szkolnych. Po zakończonej uroczystości wszyscy wrócili do swoich domów, aby cieszyć się ostatnimi wolnymi chwilami.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Oskara Kolberga w Bukowie
      • 012/2701069
      • 32-031 Mogilany Buków 1 Poland