Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
ROK SZKOLNY 2021/2022
OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY
Dnia 2 czerwca 2022 roku, po dwuletniej przerwie, obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji, po raz czwarty odbył się Przegląd Zespołów Regionalnych „Nutka Oskara”.
Jako pierwszy na scenie zaprezentowali się „Mali Krakowiacy”, którzy w niezwykły sposób pokazali nam wiązankę tańców lubelskich, przygotowaną pod kierunkiem Pani Izabeli de Lehenstein Werndl. Następnie na scenie pojawili się absolwenci naszej szkoły wraz z przyjaciółmi z Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Zatańczyli rozbudowany układ krakowiaka oraz suitę tańców rzeszowskich. Kolejnymi gośćmi, którzy zachwycili nas swoją obecnością, byli młodzi wykonawcy z Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”. Występowali oni u nas po raz pierwszy, prezentując piosenki i tańce górali Beskidu Śląskiego. Na zakończenie, Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” przygotował program pt. „Powrót z targu”. Zaprezentował w nim dawne zabawy dziecięce, przyśpiewki, tańce oraz autentyczne opowieści z Bukowa.
Tegoroczne święto patrona zapamiętamy jako radosne i roztańczone spotkanie z folklorem, w czasie którego mogliśmy pogłębić wiedzę z na temat tańców z różnych regionów Polski.
DZIEŃ BEZ PLECAKA
Coraz częściej obchodzony jest w szkołach wyjątkowy dzień. Dzień bez plecaka, bo o nim właśnie mowa, świętowany jest zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich. I wbrew pozorom nie chodzi wcale o przybycie do szkoły bez plecaka i zostawienie w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu może posłużyć wszystko: klatka dla chomika, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, sklepowy wózek, taczki, poszewki na poduszki itp.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Dzień bez plecaka odbył się w naszej szkole 7 kwietnia br. Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową fantazją. Zdjęcia mówią same za siebie!
Warto wspomnieć, że celem tego dnia jest zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak…
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Dzień Życzliwości w naszej szkole jest świętem "ruchomym" i w związku z tym, 3 grudnia 2021r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Fundacji działającej na rzecz edukacji dzieci z Pakistanu. Były z nami w tym dniu:
- Renata Lewandowska - współzałożycielka fundacji, pomysłodawczyni budowy szkoły w Bunerdass w Pakistanie,
- Magdalena Gorzkowska - lekkoatletka, himalaistka, współorganizatorka wielu akcji charytatywnych,
W spotkaniu miał także uczestniczyć Witold Mackiewicz - ojciec Tomka, który na zawsze pozostał na Nanga Parbat, a zarazem zapoczątkował pomoc dzieciom z Pakistanu w tym rejonie. Niestety z uwagi na stan zdrowia nie mógł do nas przyjechać.
Celem spotkania było, nie tylko przybliżenie warunków życia w Pakistanie, w rejonie Nanga Parbat, ale również pokazanie malowniczych zakątków tej części świata oraz pomoc dzieciom z Pakistanu.
Szkolne Koło Wolontariatu podjęło wyzwanie i zaadoptowało na odległość chłopca z Pakistanu, Zakira. W tym celu zorganizowany został kiermasz świąteczny, a zebrane środki zostaną przekazane na pomoc w edukacji Zakira.Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom: Agnieszce Zwierzchowskiej, Edycie Forman, Małgorzacie Górce, Jolancie Żmudzie, ks. Robertowi oraz wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy włączyli się w akcję pomocy Zakirowi.
Podziękowania skierowane są także do p. Michała Szczura z Parkowego Wzgórza, który przekazał środki na zakup ławek dla uczniów szkoły w Bunerdass.
Anna Bularz
organizatorka spotkani
SZKOŁA DO HYMNU
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie przed Narodowym Świętem Niepodległości, w dniu 10.11.2021 r. o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób wspólnie świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na trwający stan epidemii odśpiewanie hymnu odbyło się w salach lekcyjnych.
EUROWEEK - POSZERZAMY HORYZONTY
Pierwszy dzień (22 listopada) spędziliśmy bardzo aktywnie. Szczęśliwie dojechaliśmy do celu. Naszą podróż rozpoczęliśmy od sporej dawki historii - zwiedziliśmy Pałac w Mosznej. Mieliśmy okazję zjeść obiad w tym pięknym obiekcie, a później uczestniczyliśmy w warsztatach "Dotyk historii". Mogliśmy się sprawdzić w roli rycerzy walcząc mieczami i strzelając z łuku. Zdobyliśmy certyfikaty, które własnoręcznie podpisaliśmy pismem kaligraficznym. Świetnie bawiliśmy się przymierzając stroje z epoki romantyzmu. Po południu dojechaliśmy do pensjonatu Melafir w Lądku Zdroju, gdzie zjedliśmy pyszną kolację i poznaliśmy wolontariuszy, z którymi będziemy spędzać aktywnie czas biorąc udział w różnych projektach, warsztatach i wycieczkach. Już wiemy, że nie będzie lekko. Żaden z nich nie mówi po polsku. Pochodzą z Maroka, Polinezji Francuskiej i Hiszpanii. A to jeszcze nie koniec. Jutro czekają nas nowe znajomości i kolejne wyzwania.
Dzień drugi (23 listopada) zaczął się rozgrzewką (energizeer), po której od razu przystąpiliśmy do pracy warsztatowej. Stworzyliśmy plakaty opisujące naszą idealną szkołę. Najtrudniej było opisać ją po angielsku. Ale wyszło super! Po długim spacerze do centrum Lądka Zdroju skąpanym w słońcu wróciliśmy na pyszny obiad. Byliśmy zachwyceni prezentacją jednego z wolontariuszy, kóry zaprosił nas po obiedzie do swojego rodzinnego kraju - Polinezji Francuskiej. Po któtkiej przerwie mieliśmy okazję odkryć nową wersję zabawy " papier, kamień, nożyce" i sprawdzić się w rywalizacji grupowej. NIe sądziliśmy, że następny punkt programu " Night Show" sprawi nam tyle radości. Mogliśmy na nowo odkryć Milionerów, Master Chefa, Koło Foruny , WWE oraz popracować nad reklamą. Wielu z nas po raz pierszy odkryło, że angielski wcale nie jest taki straszny i że można go zrozumieć, a nawet się nim posługiwać. Po intensywnym wysiłku umysłowym dzień zakończyliśmy z przytupem podczas dyskoteki.
24 listopada przywitał nas bardzo wcześnie, bo wybraliśmy się na wycieczkę do Kłodzka, w której uczestniczył również nasz wolontariusz Maks z Tanzanii. Twierdza w tym pięknym i starym mieście zrobiła na nas ogromne wrażenie. Widok z tarasu na szczycie Fortecy zapierał dech w piersiach, ale chyba najwięcej wrażeń wywołało przejście podziemnym labiryntem pod Twierdzą, gdzie udało nam przejść chyba najwęższym tunelem pod ziemią. To była naprawdę przepiękna lekcja historii. Po powrocie do ośrodka od razu po obiedzie pochłonęła nas zabawa " Chair Game", a następnie wraz z wolontariuszem Danisem wybraliśmy się do Hiszpanii, która już nie ma dla nas tajemnic dzięki jego zabawnej prezentacji. Po powrocie pokażemy Wam jak zatańczyć Flamenco. Wieczornym punktem programu było oczywiście Show, podczas którego prezentowaliśmy fragmenty znanych horrorów. Nawet nie wiedzieliśmy, że mamy takie talenty.
25 listopada (czwartek) to kolejny dzień nowych doświadczeń i odkryć. Poznaliśmy nowe metody pracy grupowej i po raz kolejny odkrywaliśmy siebie - poznawaliśmy swoje słabe i mocne strony. Po porannej rozgrzewce tworzyliśmy nowe aplikacje ( Create ) telefoniczne. Może to będzie nasze przyszłe zajęcie zawodowe, bo sprawdziliśmy się doskonale. Później chwila oddechu i wspaniała wyprawa do Tanzanii dzięki wolontariuszowi Maksowi, który dopiero od miesiąca jest w Polsce i bardzo tęskni za swoim ojczystym krajem. Zabawa (Casanova) przeniosła nas do krainy zabaw. Jak zobaczycie na naszych twarzach tejemnicze znaki to znaczy, że przegraliśmy jedną rundę. Po obiedzie podczas spaceru do pierwszego uzdrowiska w Lądku Zdroju, zaczęliśmy się przygotowywać do Mission Impossible. Siedem niewykonalnych w tak krótkim czasie zadań udało się jednak zrealizować. Najwięcej emocji wzbudził Krakowiak, którego musieliśmy nauczyć wolontariuszy oraz pokaz mody postaci Marvela. Najgorsze jednak było przed nami - czas pożegnania. Otrzymaliśmy specjalne certyfikaty, którymi pochwalimy się po przyjeździe, zrobiliśmy zdjęcia z wolontariuszami, otrzymaliśmy od nich autografy. Chcielibyśmy tu zostać dłużej, ale chyba trochę stęskniliśmy się za rodziną. Będziemy wspominać czas spędzony z wolontariuszami. Podziękowaliśmy im za to, że pokazali nam, że nauka angielskiego to nie tylko lekcje w szkole, ale również świetna zabawa i przygoda. Jutro musimy wcześnie wstać, więc nasze opiekunki obawiając się efektów "zielonej nocy" szybko zagoniły nas do łóżek i czuwają nad naszym bezpiecznym snem.
26 listopada to ostatni dzień naszej przygody z Euroweekiem. Wracamy do domu. W drodze powrotnej zwiedzamy Muzeum Wsi v Opolskiej. Pani przewodnik w barwny sposób przybliżyła nas do czasów, kiedy życie rodziło się w Polsce. Zwiedzanie Kamienicy Czynszowej nieopodal muzeum z kolei przeniosło nas w XX wiek. Pan przewodnik z ogromnym poczuciem humoru oprowadzał nas po wnętrzach budynku. Przekonaliśmy się , że życie naszych dziadków wcale nie należało do najłatwiejszych, a codzienne czynności i obowiązki pochłaniały mnóstwo czasu i wysiłku np: pranie, gotowanie, prasowanie. Dowiedzieliśmy się między innymi, co to jest termofor oraz prodiż - dziwne nazwy, nieprawdaż`? Podziwialiśmy również kolekcję fartuszków szkolnych, które były obowiązkowym elementem codziennego stroju ucznia. Nasz przewodnik był pod ogromnym wrażeniem naszej wiedzy dotyczącej życia w dawnych epokach. Zajęcia w Izbie Regionalnej przyniosły oczekiwany skutek.
Po szybkim obiedzie w centrum Opola pobiegliśmy do Muzeum Polskiej Piosenki. Spotkała nas tam niemała niespodzianka. Okazało się, że przewodnikami w muzeum jesteśmy my sami, zaopatrzeni w słuchawki i audioprzewodnik, za pomocą którego mogliśmy zwiedzać multimedialną wystawę, zatrzymując się w miejscach do których prowadziły nas nasze upodobania muzyczne. Hitem muzeum okazały się budki do nagrywania piosenek, w których każdy z nas mógł zaśpiewać swój ulubiony utwór i wysłać nagranie mailem. Mogliśmy również zaprezentować się w kreacjach scenicznych naszych polskich gwiazd. Punktem kulminacyjnym było wspólne zdjęcie wszystkich gwiazd z naszej szkoły na scenie w Amfiteatrze Opolskim.
Czas wracać! Opole żegna nas śniegiem.
PRZERWA NA CZYTANIE
Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Bukowie w dniu 13.10.2021 r. wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Akcja została ogłoszona na stronie internetowej szkoły, poprzez radiowęzeł, dziennik elektroniczny oraz na plakatach.
W akacji uczestniczyło 195 osób. Dzieci czytały w klasach, w bibliotece szkolnej, na korytarzu. Najmłodszym uczniom, którzy jeszcze nie czytają samodzielnie, stworzono kąciki czytelnicze, w których starsi uczniowie czytali młodszym kolegom. Także społeczność szkoły - nauczyciele, administracja oraz inni pracownicy czytali książki w wybranym przez siebie miejscu.
Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu w szkole oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Dziękujemy wszystkim za rzetelność i prawdziwe zaangażowanie w tę międzynarodową akcję czytelniczą. Podziękowania należą się również nauczycielom za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę. Był to już nasz drugi udział w akcji bicia rekordu w liczbie czytających na przerwie. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej.