Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
ROK SZKOLNY 2017/2018
- ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
22 czerwca 2018 r. w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na początku wójt gminy Mogilany pan Piotr Piotrowski poinformował o przyznaniu nagrody wójta uczennicy klasy VI – Marii Bartosz. Następnie głos zabrała pani dyrektor. Wręczyła nagrody uczniom, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce oraz listy gratulacyjne rodzicom tych uczniów. Następnie klasa III pożegnała swoją wychowawczynię panią Mariolę Pyzik, prezentując montaż słowno – muzyczny zakończony dedykacją piosenki „Ale to już było”. Trzecioklasiści nie tylko zaśpiewali, ale także zagrali na różnych instrumentach. Za trzy lata opieki nad swoimi dziećmi dziękowali również rodzice uczniów klasy III. Później miały miejsce spotkania w klasach z wychowawcami i rozdanie świadectw uczniom. I wreszcie nadeszły upragnione wakacje!!!
ROZGRYWKI SPORTOWE
Dnia 21.06.2018 r . w dużej sali gimnastycznej klasy IV-VII rywalizowały, grając w piłkę nożną. Zawody sportowe przygotowane zostały przez panią Violettę Baranowską oraz chłopców z klasy VII. Celem olimpiady było przede wszystkim kształtowanie umiejętności związanych z grą w piłkę nożną, a także upowszechnianie sportowego, zdrowego stylu życia.
Na początku mecz piłki nożnej rozegrały klasy IV-V, a później VI-VII. Dziewczyny z klasy VI i VII przygotowały dopingujące hasła dla swoich kolegów. Każdy z meczów był bardzo emocjonujący. Ostatecznie klasa VII wygrała pojedynek, a drugie miejsce zajęła klasa V.
Myślę, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, ponieważ każda klasa zaprezentowała się z jak najlepszej strony, zgodnie z zasadami sportowej rywalizacji.
ŚWIĘTO RODZINY
Już po raz piąty uczniowie klasy III i grup przedszkolnych: Stokrotki i Pszczółki zorganizowali występ w ramach obchodów Święta Rodziny. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice wraz ze starszym i młodszym rodzeństwem dzieci, babcie i dziadkowie.
O godzinie 17.00 na scenę wyszli najpierw konferansjerzy, którzy przywitali licznie przybyłych gości, a następnie młodzi aktorzy. W tym roku przygotowali oni występ w formie koncertu życzeń. Nie zabrakło życzeń, wierszy, piosenek, gry na instrumentach i obrzędowej scenki w wykonaniu uczniów klasy III, należących do Szkolnego Zespołu Regionalnego „Bukowioki”. Kiedy zakończyliśmy część artystyczną, okazało się, że nasze panie przygotowały niespodziankę. Spod sufitu spadł na nas deszcz balonów. Czegoś takiego się nie spodziewaliśmy. Ale to nie był koniec atrakcji. Po poczęstunku przygotowanym przez naszych rodziców, my ruszyliśmy do zabawy, a wszyscy goście w miłej atmosferze prowadzili rozmowy przy kawie i ciasteczku. Klocki piankowe stały się główną atrakcją imprezy. Do stolików, przy których nasze starsze koleżanki wykonywały makijaże, ustawiły się długie kolejki. Mieliśmy też czas, aby wykonać pamiątkowe zdjęcie w otoczeniu członków naszych rodzin. I tutaj też było wiele zabawy i śmiechu, kiedy przebieraliśmy się i pozowaliśmy do zdjęć.
Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
II PRZEGLĄD ZESPOŁÓW REGIONALNYCH "NUTKA OSKARA 2018"
Nasza szkoła przywiązuje dużą wagę do tradycji. Już od ponad trzynastu lat obchodzimy ,,Dzień Patrona”, poświęcony pamięci etnografa - Oskara Kolberga.
W tym roku odbył się on 24 maja 2018 roku o godzinie dziesiątej i po raz drugi miał charakter Przeglądu Zespołów Regionalnych i nosił tytuł - Spotkanie z folklorem 2018. W ramach przeglądu odwiedzili nas członkowie zespołu ,,Mali Krakowiacy'' oraz uczniowie Szkoły Podstawowej z Pozowic.
Na początku, w obecności sztandaru, z dumą odśpiewaliśmy hymn gminy Mogilany i naszej szkoły.
Później pani dyrektor powitała dostojnych gości, wśród których znaleźli się: wójt gminy Mogilany, sołtysi: Bukowa i Kulerzowa, instruktorzy tańca, dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie oraz pani Alicja Małeta. Po wyprowadzeniu sztandaru kolejne zespoły prezentowały się na scenie.,,Mali Krakowiacy'' z werwą zatańczyli kilka tańców ludowych.
Następnie uczniowie szkoły w Pozowicach przypomnieli nam zwyczaje wielkanocne z regionu Małopolski.
Występ naszego zespołu ,,Bukowioki'' rozpoczęła Julia Rybak, grając kołysankę na skrzypcach.
Pierwszym tańcem, który zaprezentowaliśmy, był kujawiak, a w później najmłodsi członkowie zespołu z przytupem zatańczyli krakowiaka. W dalszej kolejności starsze dziewczyny zatańczyły walczyka, wzbudzając zachwyt u chłopaków. Zimę pożegnały dziewczynki z klasy trzeciej, śpiewając piosenkę ,,U Wojciecha''. Karolina Krupowies zaśpiewała przyśpiewkę, a w tym czasie tancerze przygotowywali się do chodzonego.
Później bukowianki przekomarzały się z chłopakami, bawiąc całą widownię. Zwieńczeniem całego występu był krakowiak w wykonaniu najstarszych członków zespołu. Następnie pani Jolanta Żmuda wraz z panią Anną Dziubą wręczyły nagrody laureatkom konkursu etnograficznego pt. ,,Śladami Oskara Kolberga''.
Na końcu cały występ został nagrodzony gromkimi brawami.
Niewątpliwie, tegoroczne święto naszego Patrona zapamiętamy jako roztańczone i rozśpiewane spotkanie z folklorem.
100 RAZY NIEPODLEGŁA
Dnia 19 maja 2018 r. uczestniczyliśmy w muzyczno – tanecznym festiwalu „100 razy Niepodległa”. Na początku prowadzący imprezę przypomnieli wiadomości o naszych symbolach narodowych, po czym wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Później wysłuchaliśmy pięknych wierszy o tematyce patriotycznej. Następnie miało miejsce przesłuchanie w ramach Konkursu Tańców Polskich. Na scenie kolejno prezentowały się zespoły z tańcami narodowymi. Nasz Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” przedstawił scenkę „Na krakowskim Rynku”. Na zakończenie organizatorzy przeglądu wręczyli wszystkim uczestnikom dyplomy i upominki, a później wspólnie odśpiewaliśmy pieśń „Legiony to…”
DZIEŃ ZIEMI
Dnia 19 kwietnia 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi.
Z tej okazji odbył się apel, na którym rozdano nagrody za udział w konkursie „Wiosenne kwiaty”, a koleżanki z klasy VII przypomniały nam, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
Na koniec przewodniczący szkoły rozdał uczniom worki oraz rękawiczki i odbyło się wielkie sprzątanie terenu wokół szkoły.
KOLBERGOWSKIE STROFY
12 kwietnia 2018 r.
Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Folklorystycznym organizowanym dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Skawina. Konkurs ma na celu kultywowanie tradycji, zapoznanie z twórczością Oskara Kolberga, rozwijanie zdolności i umiejętności dzieci, a także zacieśnianie więzi i wymianę doświadczeń między szkołami noszącymi imię Oskara Kolberga. Jedenastu uczniów klasy III pod kierunkiem p. M. Pyzik przygotowało scenkę „Wiosenne przebudzenie”, zajmując I miejsce ex aequo z dwoma innymi grupami.
Tym razem na pozowickiej scenie zaprezentowali się:
Igor Bobek
Magdalena Bularz
Alicja Cichy
Anna Dubejko
Michał Jankowski
Julia Rybak
Aleksandra Rządzik
Oskar Sonik
Nikola Zając
Aleksandra Zielińska
oraz Jakub Rybak odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową.
W ramach współpracy między zaprzyjaźnionymi szkołami zostaliśmy również zaproszeni do udziału w zajęciach warsztatowych organizowanych z okazji Dnia Patrona.
BURSZTYN - ZAJĘCIA WARSZTATOWE
5.04.2018 r. uczniowie klas młodszych i przedszkolaki wzięli udział w zajęciach nt. bursztynów.
ZAKWITŁY WIOSENNE KWIATY
Z wielką radością można zaobserwować, jak otoczenie naszej szkoły pięknieje z roku na rok. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ zgodnie z myślą zawartą w znanym powiedzeniu „Jak cię widzą, tak cię piszą” należy dbać o swoje podwórko.
W październiku uczniowie II klasy wraz z rodzicami rozpoczęli akcję ekologiczną, mającą na celu wzbogacenie wizerunku naszej szkoły. Całym przedsięwzięciem kierowała wychowawczyni klasy II pani A. Bularz. Społeczność szkolna zaangażowała się w ukwiecenie terenu wokół szkoły, czego efektem było przyniesienie ponad 500 cebulek różnych odmian żonkili. Następnie uczniowie klasy II, rodzice oraz wychowawczyni w czynie społecznym posadzili cebulki wiosennych kwiatów. Trud się opłacił, ponieważ na wiosnę świeżą zieleń trawnika ozdobił żonkilowy raj.
Idąc do szkoły, można nacieszyć oczy widokiem rozkwitłych żonkili w wielu odcieniach koloru żółtego: od cytrynowego do intensywnej żółci, a nawet pomarańczy.
WIELKANOCNE ŚNIADANIE W RYTMIE KRAKOWIKA
Dnia 24 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty taneczne dla grupy młodszej III-IV i starszej V-VII, a w przerwie miało miejsce wielkanocne śniadanie.
Warsztaty taneczne przeprowadził pan Marek Harbaczewski. Dzięki zajęciom mogliśmy doskonalić wykonywanie trudnych figur krakowiaka. Pracowaliśmy w pocie czoła, a pan instruktor był nieubłagalny. Miłymi słowami motywował nas do dalszych ćwiczeń. Panie: Anna Dziuba, Jolanta Żmuda i Mariola Pyzik mocno trzymały kciuki, abyśmy wytrzymali to tempo oraz czuwały nad przebiegiem pozalekcyjnych sobotnich zajęć. Po skończonych warsztatach z radością i wilczym apetytem udaliśmy się do sali, w której zjedliśmy tradycyjne, wielkanocne śniadanie przygotowane przez starszych uczniów. Na stole nie mogło zabraknąć mazurka, sernika, bocianich łapek, pieczonego wiejskiego chleba oraz jajek z chrzanem. Potem młodsza grupa udała się na zajęcia taneczne, a śladowicze pogłębiali wiadomości na temat zwyczajów wielkanocnych. Ten dzień był naprawdę udany. Myślę, że warto było przyjść w sobotni poranek, aby wspólne pracować nad doskonaleniem formy tanecznej oraz kultywować lokalne tradycje.
63. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI - eliminacje powiatowe
Dnia 23 marca 2018 r. odbyły się eliminacje powiatowe 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Jury przyznało 2 wyróżnienia dwojgu recytatorom: Igorowi Bobkowi z klasy III i Aleksandrze Dubejko z klasy I.
Natomiast w kategorii turnieju teatrów jednego aktora I miejsce zajęła uczennica klasy III Julia Rybak.
Gratulujemy!
PROTOKÓŁ PALMA 2018
23.03.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie odbył się konkurs na palmę wielkanocną zorganizowany przez panie: Annę Bularz i Violettę Baranowską.
Jury w składzie:
Anna Słowik - dyrektor szkoły,
Piotr Piotrowski – Wójt Gminy Mogilany,
Zbigniew Staszczak – radny Gminy Mogilany
Józef Jurek – sołtys Kulerzowa
Agnieszka Turek- nauczyciel,
dokonało oceny wykonanych palm.
I msc. Karol i Kacper Mrowiec – 74 pkt
II msc. ex aequo Milena Ochniak – 72 pkt
Krzysztof Ożóg – 72 pkt
III msc. ex aequo Oskar Sonik – 71 pkt
Jakub i Julia Rybak – 71 pkt
Hubert Łukasik – 71 pkt
Konrad Ogiela – 71 pkt
IV msc. Marta i Witold Pietrzyk – 70 pkt
Wyróżnienia:
- Patryk Przybyło – 57 pkt
- Bartłomiej i Piotr Kowalik – 69 pkt
- Patrycja Ożóg – 63 pkt
- Alan Krzyk – 68 pkt
- Joanna Klimczyk – 65 pkt
- Karolina Krupowies – 67 pkt
- Anna Wilińska – 60 pkt
- Anna Groblicka – 64 pkt
- Liliana Ochniak – 68 pkt
- Antoni i Zofia Papież – 61 pkt
- Justyna Papież – 65 pkt
- Maria i Maksymilian Kłyś – 61 pkt
- Kinga Kłyś – 64 pkt
- Aleksandra Zielińska – 64 pkt
- Emilia i Helena Tomaszewska – 64 pkt
- Oliwia i Wiktor Kasperowicz – 63 pkt
- Natalia i Bartłomiej Ocetkiewicz – 63 pkt
- Hubert Cieśla – 60 pkt
- Justyna, Martyna i Krystian Domek – 63 pkt
- Kinga i Katarzyna Domek – 58 pkt
- Maria Bartosz i Faustyna Budek – 68 pkt
- Karolina Haja – 67 pkt
- Kornelia Bartosz – 66 pkt
- Nikola Kopyto – 67 pkt
GRATULUJEMY !
63. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI - eliminacje do etapu gminnego
W kategorii wiekowej kl. I-III w konkursie recytatorskim wzięli udział wszyscy uczniowie. W komisji zasiadały panie: Jolanta Żmuda - przewodnicząca, Anna Dziuba oraz uczennica kl. VI Maria Bartosz.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało następujące miejsca:
I msc. Aleksandra Rządzik, Igor Bobek
II msc. Helena Tomaszewska, Aleksandra Dubejko
III msc. Julia Rybak – turniej jednego aktora
Wyróżnienia otrzymali: Alicja Cichy, Antonia Czerwińska, Anna Dubejko, Michał Jankowski, Jakub Papież, Wiktoria Płonka, Jakub Rybak, Oskar Sonik, Jakub Strzeboński, Nikola Zając, Anna Kłyś, Aleksandra Łężniak, Bartłomiej Ocetkiewicz, Hubert Cieśla, Alina Grońska, Justyna Papież.
W kategorii wiekowej kl. IV-VI wzięło udział 11 uczniów. Jedna osoba wystąpiła w turnieju jednego aktora, pozostałe – w turnieju recytatorskim.
W komisji zasiadały panie: Estera Jankowska – przewodnicząca, Anna Dziuba, Violetta Baranowska, Jolanta Żmuda oraz uczennica kl. VI Beata Sroka.
Po uważnym wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało następujące miejsca:
I msc. Joanna Klimczyk
II msc. Matylda Cichy
III msc. Kinga Kłyś, Patryk Przybyło, Emilia Jankowska
Ponadto wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Kowalik, Nikola Kopyto.
W kategorii klas VII i gimnazjów uczestniczyły 4 osoby, reprezentując turniej recytatorski, turniej jednego aktora oraz poezję śpiewaną.
W kategorii turniej recytatorski:
I msc. Oliwia Kasperowicz
II msc. Julia Mazur
Do etapu gminnego zakwalifikowały się też Karolina Krupowies – poezja śpiewana i Emilia Tomaszewska – turniej jednego aktora.
DZIEŃ KOBIET
W tym roku z okazji Dnia Kobiet kl. VII przygotowała scenkę dramatyczną pt.: „Wyjazd małżonków na wieś” na podstawie satyry I. Krasickiego „Żona modna”. W rolach głównych wystąpili: Emilia Tomaszewska i Jakub Błaszczyk. Świetnie zagrała rolę pokojówki Żanetki Paulina Skop. Przekonujący był Janusz Halama w roli furmana, a Remigiusz Szewczykowski elegancko zaprezentował postać lokaja Jana. Pozostali uczniowie stworzyli niezwykle ciekawe kreacje zwierzątek – pupilków pani. Ach, cóż to było za widowisko!
TECHNIKA ZAWODZI, ROZUM ZWYCIĘŻA
Dnia 7.02.2018 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Samorząd Szkolny przygotował wiele atrakcji dla swoich kolegów! Ciekawe zabawy integracyjne, konkursy, wspólne układy taneczne dla młodszych, a dla starszych klas karnawałowe kotyliony. Najlepiej bawiły się klasy młodsze, bo starszym uczniom sprzęt nagłaśniający spłatał figla. Nie można było odtworzyć żadnego nagrania. Pozostało tylko udekorowanie się kotylionami, w czym najlepsza była klasa VI!
JASEŁKA
Dnia 21.01.2018 r. w naszej szkole, jak co roku, odbyły się jasełka pt. „Na wesoło”.
Tego dnia wszystkie dzieci biorące udział w przedstawieniu zgromadziły się o godzinie 14.00, aby przygotować się do występu.
Gdy już wszystko było gotowe, zaproszeni goście zasiedli na swoich miejscach, a aktorzy rozpoczęli występ. Na scenie mogliśmy podziwiać: diabły, anioły, świętą Rodzinę oraz pastuszków niosących dary do ubogiej stajenki.
Szczególną uwagę widzów zwróciła postać policjanta oraz pana wójta. Po przedstawieniu zakończonym wielkimi brawami na scenie pojawili się doświadczeni tancerze z Regionalnego Zespołu „Mali Bukowianie”. Zaprezentowali swój popisowy występ; „Na krakowskim Rynku”. Tancerze i tancerki poruszali się z wielką gracją, starając się utrzymać kontakt wzrokowy między sobą. Ich wysiłki zostały nagrodzone wielkimi brawami.
Po ciepłych słowach pani dyrektor, pana wójta oraz innych ważnych gości wszyscy odczuli satysfakcję i dumę z udanego występu.
XIV GMINNY PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCH I WIDOWISK BOŻONARODZENIOWYCH
XIV Gminny Przegląd Grup Kolędniczych i Widowisk Bożonarodzeniowych „ O Złoty Róg Turonia „ rozstrzygnięty. Do przeglądu przystąpiły trzy grupy z terenu gminy Mogilany w trzech kategoriach wiekowych :
Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Lusinie,
kl. III Szkoły Podstawowej im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach,
kl. IV - V Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie.Jury przyznało wszystkim grupom wyróżnienia, a organizator - Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach ufundował uczestnikom przeglądu nagrody - wyjazd do kina.
Wszystkim tym którzy podjęli trud przygotowania widowisk i tym którzy brali w nich udział- dziękujemy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do walki o „ Złoty Róg Turonia” przystąpi zdecydowanie większa ilość wykonawców tym bardziej, że będzie to XV Jubileuszowy Przegląd.
GOK w Mogilanach
KOLĘDOWANIE MISYJNE
W dniu Św. Szczepana podczas Mszy św. o godz. 11.00 miało miejsce rozesłanie kolędników misyjnych przez Ks. Józefa Milana- Proboszcza Parafii p. ww. Św. Bartłomieja Ap, w Mogilanach. W tym roku kolędnicy zbierali ofiary na pomoc naszym Braciom i Siostrom w Syrii, prezentując krótki tekst ks. Tadeusza Dziedzica – Dyrektora Wydziału Misyjnego, mówiący o Nowonarodzonym Dzieciątku oraz nawiązujący do tragicznych wydarzeń w Syrii:
” My Pana Jezusa także kochamy, ale przez wojnę już prawie nic nie mamy”- pięknie i z uczuciem wyrecytowany tekst poruszał serca ludzi, którzy otwierali kolędnikom drzwi swoich domów. Często zdarzały się miłe gesty i oprócz pieniężnych datków do skarbonki misyjnej, młodzi aktorzy częstowani byli „ czym chata bogata” i obdarowywani łakociami. W kolędowanie misyjne zaangażowali się uczniowie ze SP i Gimnazjum im. Józefa Konopki w Mogilanach oraz uczniowie ze SP im. Oskara Kolberga w Bukowie. Niezastąpiona okazała się również pomoc dorosłych, którzy bez wahania wstali od świątecznych stołów, by czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży i wspólnie z nimi tworzyć misyjne dzieło pomocy dla Syrii. Wspólnie zebraliśmy 4630 zł na ten szlachetny cel.
Viotetta i Przemysław Baranowscy
SZLAKIEM PRZYDROŻNYCH KAPLICZEK
Dnia 15 grudnia 2017 r. odbyło się poświęcenie kolejnej odnowionej figurki, znajdującej się przy drodze do Radziszowa. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, ks. proboszcz Józef Milan, mieszkańcy Bukowa oraz reprezentanci uczniów pod opieką pani Anny Dziuby. Najpierw odmówiliśmy różaniec, później pomodliliśmy się za zmarłych w czasie epidemii cholery. Następnie ksiądz proboszcz dokonał uroczystego poświęcenia kapliczki znajdującej się na terenie dawnego cmentarza cholerycznego. Na koniec ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za przybycie. Cieszymy się, że kolejna figurka została wpisana na listę zabytków sakralnych upamiętniających ważne wydarzenia w naszej miejscowości.
KONKURS "STROIK BOŻONARODZENIOWY"
15 grudnia 2017 r. w naszej szkole rozstrzygnięto konkurs na „Stroik bożonarodzeniowy”.
Jury w składzie: - dyr. Anna Słowik
- sołtys Bukowa - Edward Klimas
- sołtys Kulerzowa – Józef Jurek
- radny – Grzegorz Stokłosa
- przedstawiciel RR – Monika Ciask
oceniło 54 prace, przyznając następujące miejsca:
I miejsce: Karolina Krupowies
Kacper i Karol Mrowiec
II miejsce : Nikola Kopyto
III miejsce : Igor Bobek
Jakub i Julia Rybak
IV miejsce: Michał Urbanik
Emilia i Helena Tomaszewskie
Milena Ochniak
Bartłomiej i Piotr Kowalik
Patryk Przybyło
Matylda, Alicja i Karolina Cichy
Pozostałym uczestnikom przyznano wyróżnienia.
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w Kiermaszu Bożonarodzeniowym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach. Prace naszych dzieci znalazły się wśród innych wystawców m.in. Stowarzyszenia „Równa Szansa” na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju w Skawinie, Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej z Konar i cieszyły się dużym powodzeniem.
MIKOŁAJKOWE ROZGRYWKI SPORTOWE
9 grudnia odbyły się „Mikołajkowe Rozgrywki Sportowe” organizowane przez Radę Rodziców i dyrekcję Szkoły Podstawowej w Bukowie. Liczne konkursy sprawnościowe, rozgrywki piłki siatkowej i nożnej, zabawy taneczno – ruchowe, integrujące oraz loterie fantowe, zgromadziły wiele dzieci i ich rodziców. Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy przedstawicielom RR oraz osobom zaangażowanym w organizację imprezy za wspaniałą zabawę i mnóstwo cennych nagród.
LISTY DO SWIĘTEGO MIKOŁAJA
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję bicia rekordu w liczbie listów napisanych do św. Mikołaja. Wysłaliśmy 127 listów.
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Pewnie byliśmy bardzo grzeczni, bo w tym roku Mikołaj przybył do nas już 5 grudnia. Jak zwykle pojawił się ze swoją świtą i z wieloma ogromnymi workami prezentów. Wszystkie dzieci pytał o to, jak rozwijają swoje talenty. Serdecznymi słowami zachęcał do dalszego rozwijania własnych umiejętności i pracy nad sobą. Obiecał, że wróci za rok. Tego dnia było bardzo miło. Wszyscy cieszyliśmy się z otrzymanych upominków.
FINAŁ PROJEKTU
DZIECIĘCY ZESPÓŁ REGIONALNY "MALI BUKOWIANIE" - W OCHRONIE TRADYCJI
Minęło 7 miesięcy od przystąpienia do realizacji zadania publicznego mającego na celu rozwój edukacji kulturalnej w zakresie kultury ludowej, ochronę i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego oraz wspierane rozwoju artystycznego mieszańców gminy Mogilany.
Czas płynął bardzo szybko i pracowicie. Na zajęciach z folkloru tanecznego uczniowie klas III-VII poznawali nowe figury krakowiaka i doskonalili wcześniejsze układy choreograficzne. Nie było łatwo, bo pani instruktor Katarzyna Targosz narzuciła szybkie tempo pracy. Do tego jeszcze krakowiaki w zróżnicowanym rytmie dały się uczniom we znaki. Ale przyszedł moment, kiedy tancerze odczuwali satysfakcję i świetnie się integrowali. Ich ruchy stawały się coraz płynniejsze, a na twarzach częściej gościł uśmiech. W końcu zaczęli się swobodnie zachowywać na scenie, a pani instruktor była zadowolona z postępu swoich uczniów. Również hafciarze nie próżnowali. Pod czujnym okiem pań: Jadwigi Grucy i Haliny Dulemby ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-ART w Krakowie misterne prace nabierały kształtów. Na białych płótnach powstawały coraz trudniejsze motywy kwiatowe, aż w końcu sami wykonawcy byli miło zaskoczeni końcowym efektem swoich dzieł. Zajęcia nauczyły uczestników cierpliwości, wytrwałości oraz wiary we własne siły. Natomiast młodsi uczestnicy projektu udowodnili, że mają rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, ponieważ razem z panią Mariolą Pyzik wykonali przepiękne hafty matematyczne. Wystawa ich prac z pewnością dostarczy zgromadzonym gościom wielu doznań estetycznych. 6 grudnia 2017 r. to ważny dzień dla tancerzy, ponieważ „Mali Bukowianie” mogli zaprezentować elementy nowych strojów. Dziewczyny wystąpiły w białych koszulach z haftem, skórzanych trzewikach, a ich głowy zdobiły kolorowe dwuwarstwowe wianki. Ponadto jedna osoba miała na sobie haftowany gorset. Gdy pani dyrektor Anna Słowik powitała zaproszonych gości, rozpoczęło się uroczyste podsumowanie działań projektowych. Najpierw widzowie obejrzeli prezentację ukazującą dorobek etnograficzny szkoły w latach 2005 – 2017. Następnie konferansjerzy zapowiedzieli występ zespołu „Mali Bukowianie”. Obie grupy taneczne przedstawiły scenkę obrzędową „Na krakowskim Rynku”, będącą wizytówką zespołu. Po zakończonym występie widownia nie szczędziła braw, ponieważ roztańczony i rozśpiewany program bardzo się spodobał. Następnie goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, podziękowali za udany występ oraz życzyli zespołowi dalszego rozwoju. Ponadto wyrazili nadzieję na szybkie skompletowanie stroju ludowego dla każdego tancerza. Zespół otrzymał też wiele cennych upominków od św. Mikołaja. W końcowej części uroczystości można było obejrzeć wystawę prac uczestników projektu i spróbować przepysznych ciasteczek upieczonych przez uczennice klasy V. Niewątpliwie, działania projektowe zaspokoiły potrzeby SP im. O. Kolberga w Bukowie – szkoły z tradycjami, która przywiązuje ogromną wagę do propagowania kultury ludowej w lokalnym środowisku. Dzięki profesjonalnej pomocy Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego „Przestrzeń” uczestnicy projektu zrozumieli, że nawet te najśmielsze marzenia mogą się spełnić.
Tak więc kosztowne przedsięwzięcie – wyposażenie zespołu „Mali Bukowianie” w ubiory ludowe wzorowane na tradycyjnym stroju Krakowiaków Zachodnich – zostało rozpoczęte.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE I GMINIE
10 listopada – obchody Święta Niepodległości w naszej szkole – z tej okazji samorząd przygotował krótki apel, podczas którego dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie na ziemiach polskich podczas rozbiorów. Wszyscy śpiewaliśmy znane pieśni patriotyczne: „Rota”, „My Pierwsza Brygada”, „Żeby Polska była Polską”. Panie były wzruszone takim przejawem patriotyzmu u uczniów.
11 listopada – udział pocztu sztandarowego w gminnych uroczystościach – przedstawiciele naszej szkoły obejrzeli montaż słowno – muzyczny „Bez tej miłości nie można żyć…” przygotowany przez uczestników zajęć terapii grupowej w Konarach.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Dnia 23 października 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości połączony z obchodami Dnia Papieskiego. Najpierw wszyscy uczniowie napisali na serduszkach, co mogą zrobić dobrego dla przyrody, a następnie zawiesiliśmy nasze propozycje na drzewku życzliwości wykonanym przez panią Annę Bularz. Potem obejrzeliśmy kilka scen z życia Karola Wojtyły. Spektakl przygotowała klasa VII pod kierunkiem pani Joanny Sokorskiej. Po występie wspólnie pomodliliśmy się, a ks. proboszcz udzielił nam błogosławieństwa. Na zakończenie ks. Józef Milan zagrał na gitarze i zaśpiewał ulubioną pieśń ojca świętego pt. „Barka”. W tym dniu doświadczyliśmy wzajemnej życzliwości.
"LIST DO TATY" - FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
W czerwcu 2017 roku odbył się konkurs literacki ,,List do taty'' zorganizowany przez Senatorów RP w ich okręgach. Zwyciężczynią okręgu małopolskiego została uczennica naszej szkoły Joanna Klimczyk. Dnia 5.10.2017r. uczestniczyła w spotkaniu z Senatorem Markiem Pękiem, podczas którego miało miejsce wręczenie dyplomów. W ramach nagrody laureaci wraz z opiekunami 18.10.2017 r. pojechali na wycieczkę do Warszawy, aby zwiedzić budynek parlamentu, Centrum Nauki Kopernik oraz obejrzeć film w technice 3D pt. ,,Początek ery kosmicznej”. W czasie ogłoszenia ogólnopolskiego wyniku konkursu w Sali Poselskiej Senatu dowiedzieliśmy się, że Joanna zajęła III miejsce.
Gratulujemy Asi wielkiego sukcesu!
ODBLASKOWA SZKOŁA
Nasza szkoła przystąpiła w bieżącym roku szkolnym do konkursu ODBLASKOWA SZKOŁA. Celem konkursu jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i osób dorosłych na drodze oraz konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Dzięki pomocy LGD Blisko Krakowa i zaprzyjaźnionych firm pozyskaliśmy opaski odblaskowe, w które zostały zaopatrzone wszystkie dzieci w szkole. Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe. Konkurs organizowany jest przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
CZTERY ŻYWIOŁY
Wczoraj oglądaliśmy przedstawienie pt. „Cztery żywiły”. W inscenizacji wzięły udział uczennice naszej klasy: Magda, Ala, Ania i Ola. Każda z nich zagrała rolę innego żywiołu. Magda była Wodą, Alicja - Powietrzem, Ola - Ogniem a Ania - Ziemią. Na scenie pojawiło się też dwóch Wędrowców. Te role również zagrały dziewczynki: Nikola i Julia. Oprawę muzyczną do inscenizacji przygotował Oskar i Jakub. Dzięki temu przedstawieniu, dowiedzieliśmy się, że wszystkie żywioły, choć groźne i niebezpieczne, są nam niezbędne do życia. Scenka bardzo nam się podobała. Postanowiliśmy, że obejrzą ją także przedszkolaki.
A. Czerwińska
ŚWIĘTO SZKOŁY
Dnia 13.10.2017 r. radośnie obchodziliśmy Święto Szkoły. Uczniowie w odświętnych strojach zgromadzili się w sali gimnastycznej, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką pań: Jolanty Żmudy i Anny Dziuby przygotowali akademię. Oprócz pięknie recytowanych wierszy mogliśmy podziwiać reprezentantów poszczególnych klas dumnie wnoszących torty. Na szczęście wypieki przetrwały trudny transport bez uszczerbku. W tym dniu do grona szkolnej braci uczniowskiej dołączyli także uczniowie klasy I, którzy mieli okazję zaprezentować program artystyczny przygotowany pod czujnym okiem swojej wychowawczyni. Ten dzień był naprawdę pełen niezapomnianych chwil i doznań smakowych.
JESIENNY RAJD PO BUKOWIE
Dnia 2 października 2017 r. odbył się 15. Jesienny Rajd po Bukowie. Tym razem wyruszyliśmy do Kulerzowa.
Najpierw zatrzymaliśmy się przy kapliczce św. Rozalii. Gdy wszystkie klasy dotarły na miejsce, zapaliliśmy znicze i udekorowaliśmy figurkę kwiatami. Następnie starsi koledzy i koleżanki przekazali młodszym wiedzę o figurce. Potem rozpoczęło się nabożeństwo, które poprowadził ksiądz proboszcz. Po nabożeństwie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podczas wędrówki mogliśmy podziwiać piękne widoki na góry, lasy i powstające nowe osiedle domków jednorodzinnych. Po dotarciu do szkoły omówiliśmy i podsumowaliśmy wiedzę na temat kapliczki św. Rozalii. Następnie Oliwia Kasperowicz i Karolina Krupowies zagrały na gitarze i flecie kilka harcerskich piosenek.
Moim zdaniem był to bardzo wesoły i udany dzień! Cieszymy się, że pogoda również nam dopisała.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
4.09.2017 r. zaczęliśmy rok szkolny w raz z nową reformą.
O godzinie 9.00 wspólnie poszliśmy do kaplicy na Mszę, którą odprawił nasz katecheta – ks. Proboszcz Józef Milan. Następnie poszliśmy do dużej sali gimnastycznej, gdzie przywitała nas pani dyrektor i zapoznała ze zmianami. Siódma klasa miała przyjemność poznać kilku nowych nauczycieli, a młodsze klasy swoich wychowawców. Obecna IV klasa została poinformowana, że będzie się uczyła w dawnej sali gimnastycznej, która została przekształcona w salę lekcyjną. Po oficjalnym przywitaniu rozeszliśmy się do klas. Tam nauczyciele powitali nas z uśmiechem i rozdali plany lekcji.
A my już nie możemy doczekać się lekcji!
BIESIADA PRZY OGNISKU
Dnia 2 września o godzinie 16.00 obok remizy OSP odbyła się IV Biesiada przy Ognisku zorganizowana przez Radę Sołecką w Bukowie.
Program imprezy był bardzo bogaty. Na scenie, jak gwiazdy zabłysnęli nie tylko uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie, ale także absolwenci, którzy już od paru tygodni ćwiczyli nowoczesne układy taneczne. Trwały wakacje, a oni przychodzili regularnie na próby. Owocem ich systematycznej pracy – były zatańczone z uśmiechem na twarzy - skomplikowane tańce. Oczywiście, nie zabrakło też ambitnych tancerzy z Zespołu „Mali Bukowianie”, którzy również uczęszczali na próby organizowane w szkole. W barwnych, regionalnych strojach, z przytupem, zatańczyli wszystkie układy taneczne pomimo dużego zmęczenia. Na scenie zaprezentowali się również finaliści szkolnego konkursu „Mam talent” i niektórzy rodzice, których występy uświetniły imprezę. Po występach nagrodzonych dużymi brawami dorośli wspólnie mogli tańczyć, a dzieci korzystały z różnych atrakcji, takich jak: dmuchane zamki, zabawy edukacyjne, konkursy, czy też spożywanie pysznej waty cukrowej. W międzyczasie odbył się konkurs na najlepsze ciasto Bukowianki. W jury zasiedli zaproszeni goście, a my z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki i degustację ocenianych ciast. Odbyło się także pasowanie i przyjęcie w poczet mieszkańców Bukowa osób, które od niedawna mieszkają w naszej miejscowości. Wszyscy zainteresowani musieli wykazać się różnymi umiejętnościami i sprawnościami. Świetnie poradzili sobie z postawionymi im zadaniami i stali się pełnoprawnymi mieszkańcami Bukowa.
Pomimo trudnych warunków pogodowych impreza się udała, goście dopisali, a my byliśmy zadowoleni, że możemy pomóc w zbieraniu funduszy na zakup tradycyjnych strojów dla zespołu regionalnego „Mali Bukowianie”.