Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
ROK SZKOLNY 2012/2013
Tak zakończyliśmy niezwykle pracowity rok.:)
28 czerwca o godz. 9.00 zakończyliśmy bardzo pracowity rok szkolny. Najpierw pomodliliśmy się – po raz ostatni – z księdzem Grzegorzem Durbasem. Następnie zgromadziliśmy się w dużej Sali gimnastycznej. Jak zwykle były łzy wzruszenia towarzyszące pożegnaniom, ciepłe słowa podziękowań i dużo dyplomów dla aktywnych rodziców. Potem krótkie spotkanie z wychowawcami i wreszcie upragnione WAKACJE!
SPOTKANIE KOŁA ŚLADOWICZÓW
20 czerwca 2013 r. odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie koła śladowiczów.
W tym dniu nastąpiło podsumowanie całorocznej pracy. Uczniowie, którzy szczególnie wyróżnili się pracą i zaangażowaniem w działalność koła, zostali wyróżnieni. Przy słodkiej niespodziance przygotowanej przez naszą rówieśnicę Beatę Jezioro, na pogawędkach miło upływał nam czas. Zwieńczeniem tego dnia było oprowadzenie nas przez ucznia klasy VI - Maćka Misiora - po izbie regionalnej, która wywarła tak duże wrażenie na osobach goszczących w naszej szkole w związku z obchodami Dnia Patrona Szkoły. Pani Anna Dziuba oprowadziła nas także po galerii poświęconej ks. Adamowi Kubisiowi – naszemu rodakowi, który w ciągu 60 - letniej pracy kapłańskiej zgromadził ogromny dorobek naukowy.
WYCIECZKA DO ZALIPIA
18 czerwca 2013 r. odwiedziliśmy Zalipie – kolorową wieś znajdującą się na Powiślu Dąbrowskim. Bogactwo tego regionu stanowią licznie pozostałości ludowej architektury.
Podziwialiśmy kolorowe domostwa i zwiedziliśmy zagrodę pani Felicji Curyłowej. Nauczyliśmy się tez robić kwiaty z bibuły.
TEATRZYK
Kolejna niespodzianka w tym roku szkolnym to występ 2 aktorów, którzy zaprezentowali inscenizacje 3 baśni i podań.
Bardzo podobały nam się nowoczesne pomysły scenograficzne ułatwiające aktorom zagrania kilku postaci w jednym przedstawieniu.
KONCERTY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ
W czerwcu wysłuchaliśmy juz ostatniego w tym roku koncertu muzyków Filharmonii Krakowskiej, którzy gościli w naszej szkole cyklicznie, co drugi miesiąc. Ponieważ spotkania te cieszyły się u nas ogromną popularnością, mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli słuchać koncertów co miesiąc, tak jak było to organizowane w latach poprzednich.
SPOTKANIE ZE ZNANĄ DZIENNIKARKĄ EWĄ DRZYZGĄ
Dnia 10 czerwca 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Ewą Drzyzgą, którego pomysłodawcą była Iga Banaś z klasy IV.
Z tej okazji przystroiliśmy i przygotowaliśmy starą salę gimnastyczną, by już około 10.00 powitać naszego specjalnego gościa. Przez całe 2 godziny zadawaliśmy pani Drzyzdze pytania na różne tematy: o jej zawodzie, początkach kariery, sukcesach i planach na przyszłość, a pani z ogromną cierpliwością i serdecznością obszernie na wszystko odpowiadała.
Kiedy zabrzmiała odpowiedź na ostatnie pytanie – trzecioklasiści zaśpiewali naszemu gościowi piosenkę, a przedstawiciele uczniów oraz grona pedagogicznego podziękowali za przybycie i życzyli dużo zdrowia oraz dalszych sukcesów. Na koniec pani Ewa rozdawała autografy i wszystkim zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
Dzięki temu przedsięwzięciu poznaliśmy życie popularnego człowieka, a za rok prawdopodobnie odwiedzimy studio telewizyjne!
,,ŚWIĘTA WOJNA”
Przemoc i agresja to problem tak popularny, że nie sposób z nim się nie zetknąć wśród dzisiejszej młodzieży, a nawet i młodszych dzieci. To nie tylko szarpiący się na przerwie chłopcy podkładający sobie nogi, ale także i ustawione bijatyki, coraz większa agresja dziewcząt i wręcz molestowanie psychiczne. W przedstawionym spektaklu największym problemem jest właśnie przemoc psychiczna, z którą wrażliwy chłopak-Kuba nie jest w stanie sobie poradzić.
Spektakl ukierunkowany był na przeciwdziałanie przemocy i agresji. Zaprezentowany przez aktorów w sposób ciekawy i zabawny wywarł na nas ogromne wrażenie.
DZIEŃ DZIECKA 2013!
Dzień 3 czerwca 2013 roku wykorzystaliśmy, aby uczcić w naszej szkole Dzień Dziecka, który w tym roku wypadł akurat w sobotę.
Podzieliliśmy się na dwie grupy wiekowe 0-III i IV-VI. Każda grupa uczestniczyła w rozgrywkach sportowych oraz dyskotece szkolnej. Rada Rodziców zafundowała nam słodki poczęstunek. Następnie wszyscy obejrzeliśmy spektakl profilaktyczno-edukacyjny.
ODWIEDZINY W JEDNOSTCE PŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W MYŚLENICACH
16 maja 2013 roku uczniowie z klas 0-III odwiedzili Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Myślenicach.
Strażacy zorganizowali zajęcia otwarte, których celem było przybliżenie dzieciom ich pracy. Uczniowie mieli okazję zwiedzić budynek komendy, obserwować próbny alarm połączony z gaszeniem pożaru oraz obejrzeć sprzęt będący na wyposażeniu bojowych wozów strażackich.
KONSTYTUCJA 3 MAJA
Dnia 26 kwietnia 2013 roku zorganizowano coroczny apel z okazji 3 maja.
Przedstawienie odbyło się w małej sali gimnastycznej. Wybrani uczniowie z samorządu przypomnieli kilka ważnych informacji nt. uchwalenia Konstytucji. Recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne.
Ten dzień stanowił dla nas kontynuację ważnych tradycji naszych przodków.
TURNIEJ SZACHOWY
Na przełomie marca i kwietnia 2013 roku odbył się coroczny, szkolny turniej szachowy.
W tym roku organizacja turnieju przypadła dwóm uczniom: Adrianowi Rządzikowi i Maciejowi Misiorowi. Łącznie z organizatorami do uczestnictwa zgłosiło się aż szesnastu szachistów z klas starszych. Po rozlosowaniu par zawodnicy rywalizowali między sobą na zasadzie przegrywający odpada. W ten sposób wyłoniono najlepszą czwórkę, z której każdy musiał następnie wygrać z każdym. Tak oto poznano zwycięzcę, którym drugi raz z rzędu okazał się Maciej Misior. Tuż za nim uplasował się drugi z organizatorów Adrian Rządzik, natomiast trzecie miejsce wywalczył Eryk Turek, wyrzucając poza podium Pawła Stachowiaka.
Turniej ten cieszył się dużym zainteresowaniem, więc z całą pewnością odbędzie się również w następnym roku.
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY ,,SPOTKANIE Z PRZYGODĄ”
Dnia 15.04.2013 roku 12 uczniów klas IV-VI wzięło udział w 1. etapie szkolnego konkursu czytelniczego. Do drugiej tury zakwalifikowali się:
- Marcin Rzepka......... 43p....... kl. IV
- Maciej Misior........... 42p....... kl. VI
- Kamil Witt...............37p....... kl. IV
- Joanna Papież......... 31p....... kl. IV
- Karol Baranowski..... 30p....... kl. IV
- Gabriela Budek........ 26p....... kl. IV
- Eryk Turek.............. 26p....... kl. V
- Justyna Klimczyk..... 25p....... kl. IV
13 maja miał miejsce 2. etap konkursu czytelniczego. Tym razem największa liczbę punktów zdobyli: Maciej Misior, Marcin Rzepka, Gabriela Budek oraz Kamil Witt i Karola Baranowski. Serdecznie gratulujemy najlepszym i życzymy im powodzenia w 3. etapie!
SPOTKANIE FINAŁOWE W STAROSTWIE POWIATU KRAKOWSKIEGO
Dnia 26 marca 2013 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów laureatom eliminacji powiatowych 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Laureaci odebrali nagrody z rąk Urszuli Stochel wicestarosty powiatu krakowskiego oraz Agaty Mrowiec dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach. Podczas spotkania obecni goście mieli okazję jeszcze raz usłyszeć najlepszych z najlepszych, czyli zdobywców I miejsc. Uczennica klasy I naszej szkoły - Joanna Klimczyk zajęła I miejsce w kategorii klas I-III.
APEL WIELKANOCNY
W środę ksiądz Grzegorz Durbas wprowadził nas w świąteczny nastrój, przygotowując wspólnie z grupą uczniów klas IV-VI adorację. W ciszy i skupieniu modliliśmy się o głębokie przeżycie Wielkiego Tygodnia w duchu wzajemnego przebaczenia.
Następnie wręczyliśmy pracownikom szkoły tradycyjne „zajączki”, które sami wykonaliśmy techniką orgiami. W tym dniu nastąpiło także wręczenie nagród uczestnikom konkursu „Palma Wielkanocna 2013”.
NA TROPIE STARYCH PRZEDMIOTÓW
Już od lutego bieżącego roku rozpoczęliśmy prace nad renowacją mebli pozyskanych od mieszkańców Kulerzowa: łóżka, kredensu i dwóch szafek pochodzących z połowy ubiegłego stulecia. Najpierw instrukcji udzielił nam miejscowy stolarz pan Józef Papież. Pokazał nam jak czyścić meble, zabezpieczać je przed zepsuciem i pokrywać lakierem. Papier ścierny, pędzle i farby poszły w ruch.
Pracowaliśmy miesiąc w pocie czoła, ale praca fizyczna dawała nam wiele radości. W kwietniu do dzieła przystąpili członkowie koła „Zręczne ręce”, którzy zajęli się ozdobieniem mebli motywami ludowymi. W maju planujemy uroczyste otwarcie izby regionalnej z elementami etnodizajnu. Ciągle też „tropimy” stare przedmioty, którymi posługiwali się nasi przodkowie.
W Kulerzowie, dawniej istniał warsztat rymarski. Do dnia dzisiejszego jeden z potomków rymarza zszywa lejce i pasy przy pomocy tzw. „konia rymarskiego”. Udało nam się dotrzeć do właściciela i wypożyczyć na kilka dni to urządzenie.
Dzisiaj warsztat rymarski już nie funkcjonuje jak dawniej, ale w mowie potocznej można usłyszeć: „ a to ten, od rymarza”.
KONKURS NA PALME WIELKANOCNĄ
Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie „Palma Wielkanocna 2013”. Długie 2-metrowe, różnobarwne palmy oceniało jury w składzie: pani Małgorzata Madeja – radna powiatu krakowskiego, pan Edward Klimas – sołtys Bukowa, Pani Violetta Baranowska – nauczycielka plastyki.
Zgodnie z regulaminem w Niedzielę Palmową zwaną też Kotną lub Wierzbną uczniowie zgromadzili się z palmami przed kaplicą, aby je poświęcić i wnieść w uroczystej procesji. Następnego dnia palmy wróciły do szkoły, gdzie będą zdobić wnętrze izby regionalnej.
POWITANIE WIOSNY
Młodsze dzieci z naszej szkoły wybrały się na spacer, aby pożegnać zimę, a przywitać wiosnę. Uczniowie klasy III wykonali słomianą kukłę Marzannę – symbol zimy. Nad strumykiem spalili ją, a prochy wrzucili do wody. Wracając do szkoły dzieci szukały pierwszych oznak wiosny. Zauważyły, że na drzewach nieśmiało pojawiały się pierwsze pąki, kwitła leszczyna, a w przydrożnych rowach można było dostrzec nieliczne podbiały. Słychać było także śpiew ptaków.
Nie mogąc doczekać się wiosny, uczniowie starszych klas również postanowili przywołać wiosnę. Poszperali w książkach i innych dostępnych materiałach i dowiedzieli się, że dawniej gospodynie w południowo-wschodniej Polsce piekły tzw. „bocianie łapy”, aby powitać ptaki powracające z ciepłych krajów. Postanowili, że oni uczczą wiosnę poprzez pieczenie obrzędowych ciasteczek. Pomoc mam okazała się niezbędna. Mamy wywiązały się z zadania należycie, choć zamiast „bocianich łap” upiekły pyszne drożdżowe ciasteczka w kształcie śmiesznych ryjków. Niestety nie udało się w ten sposób przyspieszyć nadejścia wiosny, ale ciasteczka były wyśmienite.
Z POTRZEBY SERCA
W naszej szkole przeprowadzono wiele akcji charytatywnych
- Serce. Na pomoc chorym dzieciom.
- Szlachetna paczka
- Góra Grosza
- Zbiórka zakrętek, z której dochód przeznaczony jest dla niepełnosprawnego Antosia
- Zbiórka makulatury
- Skarbonka wielkanocna mająca na celu pomoc siostrom z zakonu kontemplacyjnego. SPOTKANIE Z POEZJĄ
Dnia 23 lutego 2013 r. w Sali narad Urzędu Gminy w Mogilanach odbył się koncert „Spotkanie z poezja”, będący zapowiedzią zbliżającej się wiosny. W spotkaniu wystąpili uczestnicy oraz laureaci eliminacji gminnych i powiatowych 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego 2012. Wśród nich byli uczniowie naszej szkoły: Gabriela Budek, Karol Baranowski, Paweł Rządzik.
REAKTYWACJA SZKOLNEJ GAZETKI
W dniu 14 lutego odbyło się spotkanie z panem Pawłem Misiorem – wydawcą lokalnej prasy i tatą naszego kolegi –Maćka z klasy VI. Celem spotkania była pomoc w przygotowaniu i wydaniu szkolnej gazety.
Musieliśmy wymyślić tytuł naszej gazetki, podjąć decyzję, co powinno się w niej znaleźć. Kolejnym etapem było przygotowanie odpowiednich materiałów. Redaktorem naczelnym jednogłośnie wybraliśmy Maćka Misiora.
Przed mani dużo pracy, ale jesteśmy przekonani, że efekt będzie wspaniały.
ŚNIEŻNE ZOO
Pewnego piątkowego przedpołudnia uczniowie klasy III wraz ze swoją panią wybrali się na podwórko szkolne.
Był słoneczny dzień, a na dworze leżało dużo śniegu. Uczniowie wraz z wychowawczynią lepili różne zwierzęta ze śniegu. Tak powstała: stonoga, lwica i żółw z pięknymi wzorkami na skorupie. Oczywiście nie zabrakło także bałwanów z kolorowymi guziczkami i tradycyjnymi nakryciami głowy.
Rzuty do celu kulkami ze śniegu oraz wiele innych zabaw umilało pobyt na świeżym powietrzu. Wszyscy bawili się wyśmienicie.
WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE
W tym roku odbyła się dyskoteka walentynkowa, w której wzięli udział młodsi i starsi uczniowie. Dziewczyny z Samorządu przygotowały kilka ciekawych zabaw, a DJ-e zadbali o to, aby w ich nagraniach nie zabrakło piosenek o miłości. Pojawiło się też wiele utworów w języku polskim, za co należą się szczególne podziękowania, gdyż to przykład patriotycznej postawy młodych Polaków.
W tym roku zorganizowano również I Konkurs Walentynkowy. Polegał on na tym, że uczniowie kupowali serduszka i wpisywali na nich imię ulubionej dziewczyny lub sympatycznego chłopaka. Kto otrzymał najwięcej głosów – wygrywał.
JASEŁKA 2013
Co roku nasza szkoła przedstawia jasełka ukazujące historię nowonarodzonego Dzieciątka Bożego. W tym roku przygotowały je klasy 0, II-III pod kierunkiem wychowawczyń.
Nowa sala gimnastyczna omal nie pękła w szwach, gdy w dniu występu zaczęli pojawiać się goście. Wśród widzów oprócz uczniów, nauczycieli i absolwentów szkoły można było także zauważyć wielu mieszkańców Kulerzowa, Bukowa, Mogilan, Chorowic oraz przedstawicieli władz gminnych z wójtem gminy – Krzysztofem Musiałem – na czele. Spektakl rozpoczął się przemówieniem pani dyrektor. Pierwsza część przedstawienia była popisem najmłodszych aktorów – uczniów zerówki. Dominował w niej donośny śpiew i energiczny taniec. Aniołki przyozdobiły choinkę, po czym zapowiedziano następną scenę. Po chwili znaleźliśmy się prosto w piekle, gdzie silną ręką rządził Lucyfer. Ten na wieść o narodzinach Cudownego Dziecka nakazał poprzez sługi króla Heroda nie dopuścić Go do władzy. Jednak mały Jezus przyszedł bezpiecznie na świat w betlejemskiej stajence. Zgodnie z tradycją do żłóbka przybyli trzej Królowie, pastuszkowie, aby złożyć Dzieciątku dary i oddać Mu hołd.
Następnie wszyscy wykonawcy i rodzice przedszkolaków zwieńczyli występ – wśród burzy oklasków- paroma piosenkami rockowymi. To był prawdziwy gwóźdź programu. Potem pani dyrektor, wójt – pan Krzysztof Musiał oraz ksiądz proboszcz Tadeusz Targosz podziękowali nauczycielom oraz uczniom za podtrzymywanie pięknej tradycji szkoły. Nikt nie szczędził pochwał i słów uznania.
Klasy młodsze 0, II-III zaprezentowały „Widowisko Bożonarodzeniowe” na IX Przeglądzie Grup Kolędniczych i Widowisk Bożonarodzeniowych w Mogilnach, zajmując II miejsce i otrzymując nagrodę Srebrny Róg Turonia, natomiast klasa I zdobyła wyróżnienie w kategorii grupy kolędniczej. Dnia 27.01.2013 r. zwycięzcy II miejsca w przeglądzie wystąpili na Spotkaniu Noworocznym organizowanym już po raz drugi przez Radę Sołecką Bukowa. Doskonale wpisały się w kolędową atmosferę koncertu i zachwyciły publiczność rockowym wykonaniem współczesnych pastorałek. Przedstawiciele Rady Sołeckiej, dzieci oraz rodzice razem śpiewali i tańczyli na scenie. Takiej integracji jeszcze nie było!!!
W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU
Zbliża się Boże Narodzenie- czas wyczekiwany przez wszystkich, zarówno starszych jak i młodszych. W klasach trwają gorączkowe przygotowania do Wigilii. Uczniowie wykonują ozdoby choinkowe, które później wieszają na świątecznych drzewkach oraz ozdabiają nimi szkolny kramik.
W tym roku najbardziej napracowali się uczniowie klasy pierwszej i zerówki. Pierwszoklasiści samodzielnie wykonali ludowe ozdoby choinkowe i przyozdobili nimi żywą choinkę, która zajęła znaczną część klasy. Rozmiary oraz sposób udekorowania drzewka wzbudziły zainteresowanie kolegów i koleżanek z innych klas. Natomiast przedszkolaki z grupy „Biedronki”- przygotowały świąteczny apel. Aniołki zachwyciły wszystkich donośnym śpiewem i swobodą, z jaką poruszały się po scenie.
SZLAKIEM PATRONÓW NASZYCH
Uczniowie klasy V w tym roku szkolnym uczestniczą w gminnym projekcie „Szlakiem Patronów Naszych”.
Co miesiąc spotykają się w innej szkole z terenu naszej gminy, aby zapoznać się z sylwetką patrona szkoły. W 12 grudnia gościli w naszej szkole.
RODZICE KONTRA NAUCZYCIELE
Tego w naszej szkole jeszcze nie było. A wszystko z powodu nowej sali gimnastycznej. Rodzice pozazdrościli nam, że możemy ćwiczyć na takim obiekcie i sami również zaczęli ćwiczyć. Ponieważ chcieli sprawdzić swoją kondycję, zaproponowali nauczycielom mecz siatkówki. Początkowo pedagodzy myśleli, że to żart, ale rodzice nie odpuszczali. Cóż im pozostało? Nic, tylko zakasać rękawy i ćwiczyć.
Tak się wszyscy do tego meczu zapalili, że popołudniami brakowało miejsca na sali. My, uczniowie nie dowierzaliśmy, że dojdzie do konfrontacji nauczycieli i rodziców, i bacznie obserwowaliśmy poczynania dorosłych. Ale im bliżej było do meczu, tym dorośli byli bardziej zaangażowani, a my bardziej wewnętrznie rozdarci, komu kibicować?! Rodzicom czy nauczycielom?
I wreszcie przyszedł długo oczekiwany dzień 8 grudnia 2012 r.
Na trybunach zasiedliśmy tym razem my – uczniowie oraz członkowie naszych rodzin. Zauważyliśmy też wiele nieznanych osób, które od niedawna mieszkają w naszej miejscowości.
Rodzice postarali się, aby umilić nam czas meczu i zaprosili Mikołaja, który dbał o nasze podniebienia.
Gdy zbliżała się godzina 18.00 dwie drużyny stanęły naprzeciw siebie. My zamilkliśmy. Pani dyrektor Anna Słowik powitała nas wszystkich. Zapowiedziała mecz o puchar dyrektora szkoły „rodzice kontra nauczyciele”, a po meczu zawody dla dzieci. Byliśmy w „siódmym niebie”.
Wybiła godzina18.00. Usłyszeliśmy gwizdek sędziego i zaczęło się.
Mecz był bardzo zacięty. Początkowo przewagę mieli rodzice. Myśleliśmy, że nauczyciele nie mają szans, ale jednak szala zwycięstwa przechyliła się na stronę nauczycieli i ostatecznie to oni wygrali mecz.
Po niedługiej przerwie na boisko poproszono nas i rozpoczęły się zawody w różnych grupach wiekowych, tak, że każdy z nas mógł w tych zawodach uczestniczyć. My walczyliśmy na boisku, a rodzice w tym czasie na trybunach głośno nam kibicowali. Każdy z nas otrzymał nagrodę za udział w konkursie.
Gdy zmęczeni usiedliśmy tym razem rozbawieni kibice wkroczyli na boisko i zaczęły się zawody w przeciąganiu liny. Nie mogliśmy przepuścić takiej okazji i również dołączyliśmy do zabawy.
Po dwóch godzinach zabaw wszystko się skończyło i każde dziecko wracało do domu z rozpromienioną buzią. Rodzicom też dopisywały humory.
Mamy nadzieję, że to nie była jedyna taka impreza, gdzie wszyscy świetnie się bawili: dzieci i dorośli RAZEM!
Jak się okazało, nie tylko muzyka, ale również sport i dobra zabawa łączą pokolenia.
Gratulujemy pomysłodawcom i organizatorom udanej imprezy!
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
6 grudnia Święty Mikołaj odwiedził dzieci, które uczą się w naszej szkole. Prezenty dostali wszyscy grzeczni uczniowie i nawet łobuziaki z pierwszej klasy.
ANDRZEJKI 2012
Tradycją naszej szkoły stały się zabawy i wróżby andrzejkowe. Uczniowie Samorządu Szkolnego przygotowali wróżby i zabawy dla klas starszych i młodszych. Wszyscy świetnie się bawili.
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Jak co roku – w kościele parafialnym w Mogilanach odbyła się uroczysta msza z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Przybyło na nią wiele osób, które chciały uczcić ten dzień. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe szkół oraz straży pożarnych.
Po mszy wszyscy udali się pod Pamiątkową Tablicę Józefa Piłsudskiego. Tam przedstawiciele Władz Samorządowych złożyli kwiaty. Dalsza część obchodów święta przebiegała w sali konferencyjno-widowiskowej budynku Urzędu Gminy w Mogilanach. Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Gaju zaprezentowali scenkę, która przybliżyła nam czasy związane z okresem, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Zwieńczeniem uroczystości były wspólne śpiewy pieśni patriotycznych.
POŚWIĘCENIE KAPLICZKI ŚW. ROZALII W KULERZOWIE
Dnia 10 listopada mieszkańcy Kulerzowa i sąsiednich miejscowości zgromadzili się wokół kapliczki św. Rozalii w Kulerzowie, aby uczestniczyć w uroczystym poświęceniu odnowionego obiektu.
Kapliczka św. Rozalii – niemy świadek historii naszych przodków – została usytuowana na terenie cmentarza cholerycznego w I poł. XIX w.
Na początku obecnego stulecia chyliła się ku upadkowi. Wtedy uczniowie naszej szkoły postanowili ocalić ją od zapomnienia. To było trudne zadanie. Kilka pokoleń uczniów pracowało nad zgromadzeniem materiałów o obiekcie oraz pozyskaniem środków na odnowę. W końcu zyskaliśmy nieocenionego sojusznika w osobie sołtysa Kulerzowa – pana Józefa Jurka, który doprowadził do zakończenia prac renowacyjnych. Rzeźba św. Rozalii powróciła na dawne miejsce.
JESIENNE ROZGRYWKI SPORTOWE
30 października 2012 r. nareszcie nadszedł dzień, długo oczekiwany przez chłopców z naszej szkoły, rozgrywki piłkarskie. Podczas meczów emocje sięgały zenitu. Nauczyciele, wychowawczynie klas oraz rodzice, dopingowali swoich faworytów. Dziewczynki w roli cherleeaderek również głośno zagrzewały swoich rówieśników do walki.
OTWARCIE SALI GIMNASTYCZEJ
Ta data zapisała się na zawsze w historii naszej szkoły. W tym dniu dokonano uroczystego otwarcia nowej sali gimnastycznej, na którą czekaliśmy kilkadziesiąt lat.
Budowę sali rozpoczęto w czerwcu 2010 r. i kontynuowano pomimo trudnej sytuacji finansowej gminy.
W sobotę w sali gimnastycznej zasiedli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście: posłowie na sejm RP, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, szkolnych, księża, dyrektorzy szkół, przedszkola, GOK-u, Ośrodka Zdrowia oraz pracownicy Urzędu Gminy.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:
pan Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty
pan Krzysztof Musiał – Wójt Gminy Mogilany
oraz pani Anna Słowik- dyrektor szkoły.
Później ksiądz profesor Adam Kubiś – znamienity uczeń szkoły – poświecił nowo powstały obiekt i wygłosił okoliczne przemówienie, nawiązując do szkolnych lat spędzonych w Bukowie.
Potem nastąpił moment życzeń i gratulacji składanych przez dostojnych gości. W prezencie uczniowie otrzymali piłki do gier zespołowych oraz obraz Jana Pawła II od ks. Tadeusza Targosza.
W części artystycznej uczniowie klas I-VI zaprezentowali widowisko obrzędowe „Dożynki”, w którym starali się ukazać nie tylko ludowe zwyczaje, ale i dobrą kondycję przejawiającą się w śpiewaniu pieśni i w żywiołowych tańcach.
Pierwszoklasiści zatańczyli ognistego krakowiaka w barwnych strojach i tym samym udowodnili, że mogą razem ze starszymi kolegami kultywować ludowe tradycje SP im. O. Kolberga w Bukowie. Zatem nastąpił jeszcze jeden uroczysty moment ceremonii – ślubowanie klasy pierwszej, która po złożeniu przyrzeczenia wstąpiła do braci uczniowskiej.
Pasowania pierwszaków dokonał pan Aleksander Palczewski – Małopolski kurator Oświaty.
Na zakończenie pani Anna Słowik – dyrektor szkoły – podziękowała wszystkim za uczestnictwo w tej niezwykle ważnej dla szkoły uroczystości i zaprosiła gości do zwiedzenia nowej części szkoły mieszczącej salę gimnastyczną z widownią wyposażoną w 100 miejsc siedzących, sanitariaty, prysznice, szatnie, a na pierwszym piętrze pokój nauczycielski, pokój nauczyciela Wf –u i dwie przestronne sale lekcyjne.
Zarówno gospodarzom, jak i gościom dopisywały humory, gdyż mimo trudności finansowych udało się zakończyć budowę kosztownego obiektu, dzięki któremu młode pokolenia bukowian będą mogły doskonalić formę sportową i pożytecznie spędzać wolny czas.
DZIEŃ NAUCZYCIELA
W tym roku, w Dniu Komisji Edukacji Narodowej, złożyliśmy naszym nauczycielom życzenia i wręczyliśmy Im kwiaty. Uroczystość miała nieco inny charakter, ponieważ nazajutrz miało odbyć się uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej.
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
Jak co roku, uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicy szkolnej oraz pierwszo- i drugoklasiści wzięli udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem ziemniaków podobały się wszystkim, nawet rodzicom, którzy w tym roku licznie wspomogli nas w zorganizowaniu tej imprezy. Zabawy zakończyło ognisko z pieczonymi ziemniakami i kiełbaskami. Niestety, deszcz przeszkodził nam w dalszej biesiadzie i musieliśmy wracać do domów.
W PREHISTORYCZNEJ OSADZIE
2 i 4 października uczniowie klas młodszych i starszych uczestniczyli w wycieczce do Woli Radziszowskiej, gdzie znajduje się rekonstrukcja osady z epoki brązu.
Po osadzie oprowadzały nas panie przewodniczki, którym towarzyszył stróż tej osady p. Roman.
Podczas zajęć prowadzonych w osadzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Poznaliśmy sposoby zdobywania pożywienia, budowania chat, dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie mieszkańców osady. Uczestniczyliśmy także w zajęciach ceramicznych, uczyliśmy się wykonywać łuki, pleść ścianę z drewna. Mogliśmy również wykonać biżuterię z dostępnych w tamtych czasach materiałów. Nasze koleżanki również znalazły coś dla siebie, mogły poprzymierzać stroje mieszkańców tamtej epoki.
Wycieczka bardzo się wszystkim podobała, ponieważ w sposób praktyczny poznawaliśmy kulturę łużycką.
WIELKIE WYDARZENIE W NASZEJ PARAFII
W piątek 14 września 2012 r. do parafii św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach przywieziono obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w przygotowanie trasy przejazdu obrazu oraz uczestniczyli w odprawianych nabożeństwach.
NOWY ROK SZKOLNY W NOWEJ SALI GIMNASTYCZNEJ
3 września 2012 r. po ponad dwumiesięcznej przerwie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
Uroczystość miała miejsce w nowej, dużej sali gimnastycznej. Mimo dość nietypowej daty, przebiegała zgodnie z ustalonym planem.
Najpierw wprowadzono sztandar. Później odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz hymn szkoły. Po wyprowadzeniu sztandaru, pani dyrektor Anna Słowik powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. W swojej wypowiedzi wyraziła radość z powodu oddania do użytku nowej części szkoły oraz odnowionej starej części budynku.
Później nastąpiło krótkie spotkanie z wychowawcami klas i rozdanie planu lekcji na poszczególne dni.
Wszyscy z niecierpliwością przeglądali podziały godzin, aby sprawdzić, kiedy odbędą się zajęcia w nowej sali gimnastycznej.