• Osiągnięcia

          • Osiągnięcia nauczycieli

          •  

             


            Niezmiernie miło nam poinformować, że Pani Anna Dziuba – nauczycielka historii i bibliotekarka w naszej Szkole, otrzymała nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

                                                                                                                                                           Gratulujemy


            Z radością informujemy, że Pani Anna Bularz – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej SP im. O. Kolberga w Bukowie -  otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej - najwyższe odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
             

            Gratulujemy

             

            JOANNA MROWIEC

             

            MOJA IRLANDZKA PRZYGODA

            zaczęła się gdy po raz pierwszy w mojej nauczycielskiej karierze zdecydowałam się złożyć wniosek aplikacyjny o grant w programie „Uczenie się przez całe życie” (w akcji Comeniusa – Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej). Dzięki temu nauczyciele pracujący z dziećmi i młodzieżą na różnych etapach edukacyjnych mogą ubiegać się o dofinansowanie szkoleń metodycznych i kulturoznawczych w krajach UE. Po złożeniu wniosku w kwietniu z niecierpliwością oczekiwałam na wyniki rundy selekcyjnej. Wiedziałam jednak, że od 2012 roku Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest beneficjentem systemowym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, co wpłynęło na wzrost szans na uzyskanie grantu. Pod koniec lipca opublikowano wyniki rundy selekcyjnej i mój wniosek został zakwalifikowany w ramach Projektu „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych” .

            W dwutygodniowym kursie metodyczno-językowym dla nauczycieli języka angielskiego uczących w szkole podstawowej i gimnazjum uczestniczyłam w dniach od 29.09 do 12.10. 2013 roku  w Dublinie w centrum językowym The Linguaviva Centre. Wybór miejsca i instytucji nie były bez znaczenia – zależało mi na zarówno na zwiedzeniu stolicy Irlandii jak i na pewności, że szkolenie zapewni wysoką jakość kształcenia i spełni moje oczekiwania.  

            Stolica Irlandii powitała mnie deszczem, dopiero w drugim tygodniu mojego pobytu, do miasta zawitała słoneczna pogoda, która sprzyjała wycieczkom poza miasto i spacerom  po urokliwych ulicach  stolicy.

            Gdy opuściłam lotnisko w drodze do miejsca zakwaterowania, od razu zauważyłam wyraźną granicę między częścią północną (Northside) oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside.  To największe na Zielonej Wyspie miasto  ujęło mnie jednak prostotą  konstrukcji budynków           w obydwu jego częściach jak i dużą ilością parków.  Jeden z nich Phoenix Park jest uważany za największy park miejski w Europie, którego zwiedzanie może zająć nawet kilka dni. Niebywałą atrakcją Dublina są niewątpliwie jednak drzwi irlandzkich ( fot.4) z pozoru nie różniących się od siebie budynków, które przyciągają wzrok  zaskakującymi barwami i rozmaitymi kształtami kołatek.

            30 września zaczęłam zajęcia. Z mapą w ręku dotarłam do Leeson Street – miejsca zajęć. Z radością odkryłam, że moja grupa to międzynarodowe towarzystwo, wśród którego nie zabrakło jednak Polaków. Spotkanie nauczycieli z różnych szkół i krajów pozwoliło nam na wymianę doświadczeń i ciekawych informacji o kulturach naszych krajów. Program szkolenia był profesjonalnie poprowadzony przez naszych trenerów. Zaprojektowany był, tak, że wcielaliśmy się w rolę uczniów i nauczycieli, mogliśmy zweryfikować nasze metody i techniki pracy, odświeżyć i poszerzyć wiadomości oraz spojrzeć z innego punktu widzenia na różne aspekty naszej pracy z uczniami. Natomiast jeden z warsztatów prowadzonych przez gości poświęcony był wykorzystaniu IT i był okazją do zdobycia wielu cennych źródeł internetowych do wykorzystania w nauczaniu i projektowaniu własnych narzędzi.

            Zajęcia miały przede wszystkim charakter ćwiczeniowy, warsztatowy, co pozwalało na praktyczne wykorzystywanie wiedzy teoretycznej. Taka forma pracy jest szczególnie użyteczna podczas lekcji i wiele poznanych metod  z pewnością przeniosę na forum klasy.

            Przebywaliśmy razem na zajęciach, a po południu braliśmy udział w zajęciach dodatkowych, gdyż program kulturalny  zaproponowany przez szkołę był niezwykle bogaty.  Uczyliśmy się tańców irlandzkich, śpiewaliśmy irlandzkie piosenki oraz wspólnie zwiedzaliśmy przepiękny, pełen zabytków Dublin i okolice. Oferta popołudniowych i wieczornych zajęć stworzała dodatkowe możliwości nawiązywania kontaktów z nauczycielami z innych krajów.

            Centrum miasta z jedną z najszerszych europejskich ulic O`Connell Street zachęca do zwiedzania pomników, zabytkowych budynków oraz Szpili będącej najwyższą rzeźbą na świecie. Okazałym budynkiem jest również Katedra Św. Patryka, która została zbudowana ku czci Patrona Irlandii. Jest ona jedną z trzech katedr Kościoła Irlandii w Dublinie. Bardzo ciekawą okazała się też wycieczka do Trinity College-najstarszego uniwersytetu Irlandii, Którego biblioteka ( The Old Library) mieści IX- --wieczny manuskrypt tzw. Księgę z Kells, który jest jednym z najsłynniejszych rękopisów chrześcijaństwa irlandzkiego. Nasza grupa zwiedziła również więzienie Kilmainham, które było miejscem kaźni wielu irlandzkich patriotów.

            Ogromne wrażenie wywarła na nas wycieczka w Góry Wicklow z ich malowniczymi krajobrazami, kwitnącymi wrzosami, pięknymi morenowymi jeziorami i średniowiecznym opactwem, z którym związanych jest wiele legend oraz na Półwysep Howth, oddalony 15 km od Dublina z przepięknymi plażami, latarniami morskimi i klifami. Nie sposób opisać atrakcji, jakimi przyciąga Irlandia. Z pewnością wróciłabym tam jeszcze raz, chociażby po to, by wysłuchać opowieści i legend o Dublinie i jego mieszkańcach opowiadanych przez doświadczonego gawędziarza.

            Przed wyjazdem miałam mnóstwo wątpliwości: czy dam radę, czy znajdę bratnie dusze, czy mój angielski jest wystarczający, jak dojadę. Okazało się, że komunikacja jest świetnie zorganizowana, szybko odnalazłam przyjaciół wśród koleżanek i kolegów nauczycieli, mieliśmy mnóstwo wspólnych tematów. Na każdym kroku spotykałam się z życzliwością i sympatią za strony mieszkańców, prowadzących zajęcia i innych uczestników.
            Mam nowych znajomych, mnóstwo wrażeń, nowe umiejętności zawodowe i językowe. Pobyt w Dublinie i udział w szkoleniu uważam za jedno z najlepszych doświadczeń, w jakich brałam udział.

            Poznałam wiele innowacyjnych, bardziej kreatywnych technik i metod pracy z uczniami oraz nauczyłam się stosowania w większym zakresie metod aktywizujących, by zwiększyć efektywność, atrakcyjność prowadzonych przeze mnie zajęć. Myślę, że doświadczenie zdobyte podczas szkolenia pozwoli mi na uzyskanie jeszcze większej satysfakcji z pracy i na zmierzenie się z nowymi wyzwaniami dydaktycznymi i pedagogicznymi. Z całą pewnością pozwoliło ono na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego oraz na przezwyciężenie bariery w komunikowaniu się w języku obcym, poznanie kultury i „żywego języka” obcokrajowców, a także możliwość dialogu międzykulturowego, poznania kraju, historii i architektury, tradycji i piękna krajobrazu. Poza korzyściami zawodowymi ten wyjazd dostarczył mi mnóstwo przyjemności i satysfakcji osobistej. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Zauważyłam, że niejednokrotnie moim rówieśnikom brak motywacji do rozwijania umiejętności zawodowych i intensywnego rozwoju zawodowego. Uważam, że niezależnie od wieku można i powinno się podnosić kwalifikacje, zdobywać nowe umiejętności i rozwijać posiadane oraz doskonalić się w swoim zawodzie i w każdym okresie życia warto uczyć się języków obcych. Aktywna postawa nauczyciela-wychowawcy z pewnością ma wpływ na kształtowanie aktywnych, otwartych postaw u uczniów oraz na wzrost prestiżu szkoły i zawodu nauczyciela w Polsce.
             

            Mam nadzieję, że zawarte znajomości przetrwają i już dzisiaj odliczam czas kiedy znowu będę mogła aplikować o kolejny grant i wykorzystać szansę na szkolenie się i zdobywanie kolejnych doświadczeń zawodowych i kulturowych dzięki programowi „Uczenie się przez całe życie” współfinansowanemu ze środków Komisji Europejskiej, do czego serdecznie zachęcam wszystkich nauczycieli języków obcych.

             

             

                   

            Z wielką radością informujemy, że Pani Jolanta Żmuda - nauczycielka języka polskiego w Naszej Szkole otrzymała nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

            Gratulujemy

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Oskara Kolberga w Bukowie
      • 012/2701069
      • 32-031 Mogilany Buków 1 Poland