• Programy i akcje

          • 2019/2020

            1. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

              Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Bukowie zgłosiła swój udział w rządowym projekcie pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, który został uchwalony na lata 2016-2020.

              Głównym celem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten jest realizowany m. in. przez bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek szkolnych o nowości wydawnicze.

              Program składa się z 3 priorytetów, które realizuje MKiDN za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz MEN. Nasz szkoła skorzystała z 3. priorytetu,  „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”. Jego celem jest uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki szkolnej, a tym samym wzbudzenie zainteresowania i aktywności czytelniczej wśród uczniów.

              W ramach programu zakupiono 227 tytułów książek dla dzieci i młodzieży, w tym 90 tytułów książek w języku angielskim. Zakup uzgodniono z Gminną Biblioteką Publiczną w Mogilanach oraz Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim.

               Do działań naszej szkolnej biblioteki prowadzonej przez p. Annę Dziubę, włączył się Klub Miłośników Książek, którego opiekunem jest p. Estera Jankowska. Do tej pory podczas zajęć uczniowie przygotowali szkolną gazetkę KMK z plakatem o zaletach czytania oraz sloganami promującymi czytelnictwo. Dzięki współpracy z panią bibliotekarką, w szkole rozpoczęła się akcja „Uwolnij książkę” (Bookcrossing). W rezultacie spotkań KMK powstały:

              - plakaty promujące ulubione książki,

              - prezentacje multimedialne na temat zaproponowanych przez uczniów utworów, np. o Harrym Potterze;

              - ilustracje i grafonotki do wybranych baśni.

              Członkowie Klubu przygotowali również prezentację powieści C. S. Lewisa „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”. Wykonali i zaprezentowali „Niezwykłą szafę”, wprowadzając nas w fantastyczny świat powieści. Mogliśmy poznać historię czwórki rodzeństwa, które odnajduje drogę do tajemniczej krainy Narnii zamieszkałej przez mityczne stworzenia i mówiące zwierzęta.

              Bramą do tego niezwykłego świata okazała się stara szafa, którą wykonali uczniowie. W zakamarkach szaf można było odnaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących bohaterów książki, jak i samego autora. W tajemniczych szufladach kryły się niezwykłe zagadki  i krzyżówki. „Niezwykła szafa” okazała się  prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat powieści Lewisa.

              ilustracje_do_lektury(1).docx

              lapbooki(2).docx

            2. W ramach Projektu "Zdalna szkoła + wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego" nasza szkoła otrzymała 4 laptopy do nauki zdalnej dla najbardziej potrzebujących uczniów z rodzin wielodzietnych.

            3. W ramach projektu "Zdalna szkoła- wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego" nasza szkoła otrzymała 4 laptopy do wykorzystania w celach edukacyjnych     dla najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli.

            4.  Udział w ogólnopolskiej akcji, objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, "Dzieci uczą rodziców". Rodzice i uczniowie mogli skorzystać z przygotowanych dodatkowych lekcji  do domowej nauki. 

            5. W ramach akcji „Szkoła do hymnu” w piątek 8 listopada o godz. 11.11 uczniowie wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

            6. Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Bukowie uczestniczyła w programie rekomendowanym przez PARPĘ „Smak życia, czyli Debata o dopalaczach” zorganizowanym przez Ośrodek Psychoprofilaktyki „Nowa Perspektywa”. Warsztaty dla uczniów klasy siódmej i ósmej odbyły się         w dniu 06.11.2019 r., a dla nauczycieli i rodziców szkolenie pt. „Środki psychoaktywne w środowisku szkolnym – diagnoza i przeciwdziałanie” miało miejsce w dniu 13.11.2019 r.

            7. Szkoła z okazji uczczenia ważnych wydarzeń – 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” i zorganizowała działania upamiętniające ważne postaci oraz wydarzenia poprzez porządkowanie grobów i zapalenia zniczy na grobach tych, którzy zapisali się w historii zarówno ogólnonarodowej jak i lokalnej. 

            8.  Udział w Programie dla szkół. Program ma na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych oraz działania edukacyjne realizowane w szkołach. W programie mogą uczestniczyć uczniowie klas I-V szkoły podstawowej.

            9. W naszej szkole realizowany jest kompleksowy program profilaktyki wad postawy dla dzieci z klas VII i VIII. W jego skład wchodzą: komputerowe badanie wad postawy, część edukacyjna, zajęcia terapeutyczne, specjalistyczne konsultacje lekarskie.

            10. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Celem projektu jest zapobieganie sytuacjom ryzykownym za pomocą narzędzia jakim jest debata oksfordzka. Liga dzieli się na dwa etapy: pierwszy etap obejmuje warsztaty. Uczniowie podczas pierwszego cyklu szkoleń poznają zasady wystąpień publicznych, uczą się poprawnego zachowania na mównicy, radzenia ze stresem. Kolejne warsztaty mają za zadanie skupić się na poznaniu debat oksfordzkich, ich formatu, sposobów argumentacji oraz sposobów prowadzenia merytorycznej dyskusji. Umiejętności pozyskane na zajęciach mają pomóc w przygotowaniu do drugiej części projektu, czyli gali finałowej Mogilańskiej Ligi Debat Profilaktycznych dla szkół biorących w nim udział. W tej fazie, zgłoszone szkoły odbędą po jednej debacie. Każda z tez poruszać będzie najbardziej palące problemy współczesnego świata. Gala finałowa to główne wydarzenie ligi debatanckiej, na które zaproszone zostaną szkoły oraz przedstawiciele społeczności lokalnej.

              Patronami Projektu MLDP są: Wójt Gminy Mogilany oraz Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            FluMania_List_urzedy_wydzial_oswiaty_zdrowia_(1).pdf

            ulotka.pdf

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Oskara Kolberga w Bukowie
      • 012/2701069
      • 32-031 Mogilany Buków 1 Poland