• Z życia szkoły

          • ROK SZKOLNY 2020/2021

          •  ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA 


            21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku uczniowie młodszych klas naszej szkoły przyłączyli się do świętowania, zakładając skarpetki  nie do pary. Był to wyraz naszego wsparcia, solidarności i tolerancji osób z zespołem Downa. Świętowanie było okazją do poszerzenia wiedzy na temat Trisomii 21 i kształtowania w uczniach odpowiedniej postawy dla drugiego człowieka. Przyniosło nam także wiele radości.  

                                                                                                         Katarzyna Mrowiec

             


            ETWINNING PROJECT - EASTER AROUND EUROPE

             

            Uczniowie klasy 5 i 6 naszej szkoły wzięli udział w projekcie międzynarodowym eTwinning, w którym oprócz naszej szkoły wzięli udział uczniowie z 23 szkół w Europie.Uczestnicy projektu wspólnie poznawali tradycje wielkanocne w wybranych krajach europejskich, zaprzyjaźnili się z mapą Europy oraz wypracowali materiały do lekcji kulturowych w języku angielskim. Zostały opracowane ciekawe ćwiczenia utrwalające słownictwo, tradycje i kraje Europy. Pracując w grupach uczniowie poznali swoich rówieśników ze szkół partnerskich korzystając z bezpiecznych narzędzi TIK.

            Celem projektu było poznanie tradycji wielkanocnych w wybranych krajach europejskich, nauczenie  się słownictwa w języku angielskim związanego z Wielkanocą, poznanie nazw w języku angielskim, położenia na mapie, stolic i flag wybranych krajów Europy. Nauczyciel nauczył się tworzyć materiały edukacyjne w programach Liveworksheets, Nearpod oraz tworzyć książeczkę elektroniczną w programie Story Jumper. Uczestnicy projektu poznali zasady współpracy i wykorzystania przestrzeni Twinspace.

            Dzięki projektowi stworzyliśmy zestaw ćwiczeń interaktywnych i lekcji dla uczniów związanych z wybranymi krajami europejskimi i tradycjami wielkanocnymi, książeczkę elektroniczną: Easter around Europe.

            Zebraliśmy ulubione tradycje na  tablicy z wypowiedziami, nabyliśmy nowe umiejętności (praca na Twinspace, wiedza o krajach i tradycjach), utworzyliśmy publiczną przestrzeń Twinspace z materiałami stworzonymi przez uczestników projektu.

             Na koniec wszyscy spotkaliśmy się online, przedstawiliśmy swoje prace, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie.

            Joanna Mrowiec

            O "BUKOWIOKACH" W MESIĘCZNIKU "WYCHOWAWCA"

            Miło nam poinformować, że w listopadowym miesięczniku „Wychowawca” ukazał się obszerny artykuł na temat Szkolnego Zespołu Regionalnego „Bukowioki”, który jest jednym z nielicznych szkolnych zespołów folklorystycznych, działających na terenie województwa małopolskiego. Panie, Jolanta Żmuda i Izabela de Lehenstein  Werndl, przedstawiły w artykule historię zespołu oraz kultywowane tradycje z naszego regionu. Podkreśliły, jak ważne jest przybliżanie uczniom własnych dziejów i kultury, aby tworzyć w ten sposób silną więź z małą Ojczyzną.

             

             

            MOGILAŃSKA LIGA DEBAT PROFILAKTYCZNYCH

            W tym roku uczniowie naszej szkoły rozwijają swoje zainteresowania i pasje, biorąc udział w różnych projektach i zajęciach pozalekcyjnych. Ostatnie miesiące bardzo ograniczyły ich aktywność, ale jak mówi stare powiedzenie: „Dla chcącego, nic trudnego”. 

            Otóż, kilkunastosobowa grupa uczniów z klas VI-VIII wzięła udział w projekcie pn. „Mogilańska Liga Debat Profilaktycznych”, którego celem było zapobieganie sytuacjom ryzykownym za pomocą narzędzia, jakim jest debata oksfordzka. Patronat nad projektem objęli: Wójt Gminy Mogilany, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mogilanach oraz Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

            W ramach zajęć odbyły się 8-godzinne warsztaty o charakterze profilaktycznym, które poporowadziła pani Gabriela Klimczyk, trener z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Podczas tych zajęć nasi uczniowie poznali zasady wystąpień publicznych, nauczyli się poprawnego zachowania na mównicy oraz radzenia sobie ze stresem. Na koniec dowiedzieli się o właściwych sposobach prowadzenia merytorycznej dyskusji. Umiejętności pozyskane w trakcie warsztatów wykorzystali podczas debaty finałowej, której teza brzmiała: „Media społecznościowe wpływają na zanik relacji społecznych”. W końcowym wystąpieniu udział wzięli: Igor Bobek, Anna Dubejko, Michał Jankowski, Nikola Zając, Aleksandra Zielińska (klasa VI), Emilia Jankowska (klasa VII), Nikola Kopyto i Milena Ochniak (klasa VIII). Debata naszych uczniów spotkała się z bardzo wysoką oceną sędziego z KSM, który nie szczędził słów pochwały dla tak młodych mówców. Gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!

             

            "KWARANTANNA"- KLIP KLASY VII

            Uczniowie klasy VII wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pn. „Minutowa Piosenka Klasowa”. Musieli stworzyć, wykonać i nagrać wspólny klip z krótką piosenką.

            Tekst utworu został napisany przez Antoniego Grońskiego, muzykę komponowali uczestnicy projektu wraz z opiekunką, p. Izabelą de Lehenstein Werndl, która również zmontowała teledysk. Producentem i kierownikiem klipu był Antoni Groński.

            Utwór opowiada o czasie pandemii koronawirusa i o kwarantannie, z powodu której uczniowie nie mogą chodzić do szkoły, a wszystkie lekcje odbywają się online.

            W projekcie uczestniczyli następujący uczniowie: Adam Bała, Kornelia Bartosz, Matylda Cichy, Radosław Gatlik, Antoni Groński, Bartłomiej Groński, Karolina Haja, Emilia Jankowska, Bartłomiej Kowalik, Dawid Mamel, Klaudia Oskwarek, Patryk Przybyło, Julia Samek i Natalia Zasadni.

             

            KLUB MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK

            W Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie, pod kierunkiem p. Estery Jankowskiej, działa Klub Miłośników Książek. Głównym celem Klubu jest motywowanie uczniów do czytania. Dodatkowo, uczestnicy zajęć rozbudzają swoją kreatywność, kształcą czytanie ze zrozumieniem, poszukują w literaturze podstawowych wartości oraz uczą się współdziałania w grupie.

            Do tej pory w ramach zajęć uczniowie przygotowali szkolną gazetkę KMK z plakatem o zaletach czytania oraz sloganami promującymi czytelnictwo. Dzięki współpracy z panią bibliotekarką,        p. Anną Dziubą, w szkole rozpoczęła się akcja „Uwolnij książkę” (Bookcrossing). W rezultacie spotkań KMK powstały:

            - plakaty promujące ulubione książki,

            - prezentacje multimedialne na temat zaproponowanych przez uczniów utworów, np. o Harrym Potterze;

            - ilustracje i grafonotki do wybranych baśni.

                     Uczestnicy Klubu włączyli się również w rządowy projekt pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, w ramach którego przygotowali prezentację powieści C. S. Lewisa „Opowieści       z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”. Wykonali i zaprezentowali „Niezwykłą szafę” wprowadzając nas w fantastyczny świat powieści. Mogliśmy poznać historię czwórki rodzeństwa, które odnajduje drogę do tajemniczej krainy Narnii zamieszkałej przez mityczne stworzenia            i mówiące zwierzęta.

            Bramą do tego niezwykłego świata okazuje się stara szafa, którą wykonali uczniowie.                    W zakamarkach szafy można było odnaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących bohaterów książki, jak i samego autora. W tajemniczych szufladach kryły się niezwykłe zagadki i krzyżówki. „Niezwykła szafa” okazała się prawdziwą skarbnicą wiedzy.

             

            PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

            Uczniowie z klas: I-III, VI oraz przedszkolaki zapalili znicze i złożyli kwiaty przed przydrożnymi kapliczkami. Uczcili w ten sposób pamieć o ludziach zmarłych na cholerę w Bukowie i okolicznych miejscowościach.

            Aleksandra Rzadzik zapaliła znicze na nagrobku Ernesta Kocha.

            Magdalena Musiał pamiętała o kapliczce Matki Bożej Bolesnej na granicy Bukowa i Chorowic, a Oskar Sonik złożył kwiaty i zapalił znicz przed odnowioną kapliczką Chrystusa Frasobliwego w Bukowie.

             

             

            WRZEŚNIOWE WĘDRÓWKI czyli XVIII JESIENNY RAJD PO BUKOWIE

            Rok szkolny już w pełni, ale uczniom i nauczycielom naszej szkoły udało się zachować wakacyjny humor i zapał do wędrówek. Otóż, w ostatnim tygodniu września zorganizowano XVIII Jesienny Rajd po Bukowie i okolicach. Tym razem celem spacerów było odkrywanie zmian w architekturze wsi oraz poszukiwanie atrakcyjnych, mało znanych miejsc w Chorowicach, Kulerzowie i oczywiście w Bukowie.

            Młodsze klasy wzięły udział w podchodach, zabawach integrujących oraz w pieczeniu kiełbasek na ognisku. Natomiast uczniowie ze starszych klas mogli zobaczyć, jak rozbudowują się poszczególne miejscowości, jak zmienia się ich architektura. Zauważyli, że tereny, które kilka lat temu były łąkami lub pustymi polami, teraz są zabudowane. Na szczęście udało się jeszcze znaleźć kilka urokliwych miejsc z dala od ludzi, gdzie panuje cisza i spokój…

            Na zakończenie, wędrując wiejskimi drogami i łąkami, wszyscy wrócili do szkoły, skąd zmęczeni ale zadowoleni rozeszli się do swoich domów.

             

            WITAJ SZKOŁO!

            1 września, w dobie pandemi Covid-19, w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2020/2021. Po półrocznej przerwie od nauki w szkole, wszyscy uczniowie zdrowi i weseli przyszli na rozpoczęcie roku. Nie było ogólnego spotkania w sali gimnastycznej. Uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych. Po omówieniu spraw organizacyjnych w tym nietypowym czasie, wszyscy rozeszliśmy się do domów, aby następnego dnia przyjść z wielkim zapałem do pracy i nauki!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Oskara Kolberga w Bukowie
      • 012/2701069
      • 32-031 Mogilany Buków 1 Poland