• Z życia szkoły

          • ROK SZKOLNY 2013/2014

          • Komers

             

                                    Uczniowie klasy VI wraz z młodszymi kolegami z klasy V  23 czerwca 2014 r. bawili się na corocznym komersie.Tradycyjnie bal rozpoczęli polonezem.

            Spotkanie z folklorem

                        22 czerwca Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach i Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Bukowie przygotowały „Spotkanie z folklorem” skierowane do Seniorów z Kół Terenowych Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Mogilanach oraz Seniorów z Kulerzowa i Bukowa. W sali gimnastycznej  na tle łąki maków wystąpił Szkolny Zespół Folklorystyczny działający przy Szkole Podstawowej w Bukowie we współpracy z Naszym Ośrodkiem Kultury pod kierownictwem Marka Harbaczewskiego, a przygotowany przez Jolantę Żmudę i Mariolę Pyzik. Później pojawił się na scenie Zespół Folklorystyczny „Krakowiacy” działający przy Państwowej Niemiecko-Polskiej Szkole Europejskiej w Berlinie pod kierownictwem Pani Ewy Kampes. Zespół z Berlina założony został 15 lat temu, liczy ok. 100 członków w wieku 5 do 18 lat. Są to uczniowie szkoły, dzieci i młodzież polonijna. W repertuarze mają polskie tańce narodowe i ludowe.

            Zespół z Bukowa zaprezentował pięknego kujawiaka, a goście z Berlina wykonali dynamicznego krakowiaka, dystyngowanego poloneza oraz zestaw tańców do suity lubelskiej. Na zakończenie części artystycznej młodzież polonijna zaprosiła seniorów i przybyłych gości do wspólnego poloneza.

            Po części ludowej przyszła kolej na taneczną zabawę, która trwała dobrych parę godzin i uwieńczyła ten niedzielny wieczór.*

            * tekst zaczerpnięty ze strony GOK w Mogilanach

            Święto Rodziny

             

                        18 czerwca 2014 r. po raz pierwszy zorganizowano w naszej szkole „Święto Rodziny”.

            Uczniowie klas 0-III przygotowywali się do tej ważnej uroczystości już od wielu dni. Wspólne śpiewy piosenek o tematyce rodzinnej rozbrzmiewały w szkolnym korytarzu od ponad miesiąca. Przygotowywanie zaproszeń, prezentów, wspólne próby sprawiały maluchom wielką radość.  Aż wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień. Na widowni zasiedli rodzice, babcie, dziadkowie oraz rodzeństwo uczniów młodszych klas.

            Maluchy zaprezentowały wiersze, piosenki oraz odegrały scenki z życia rodzinnego, czym niemal do łez rozbawiły swoich rodziców. Za wspaniałe podpatrzenie i odegranie ról mam, tatusiów, babć, dziadków i dzieci  doczekały się gromkich braw.

            Rodzice również przygotowali niespodziankę dla swoich pociech – tym razem to oni wcielili się w role baśniowych bohaterów i zaprezentowali krótką scenkę.

            Uczniowie byli wprost zachwyceni, widząc swoich rodziców na scenie. Gromkie brawa nagrodziły odważnych rodziców i pewnie zachęciły do rozwijania aktorskiej kariery.

             

            Wypisz, wymaluj super kota

             

                        Na przełomie maja i czerwca uczniowie klas II-VI wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym, pt.: „Wypisz, wymaluj Super Kota”. Uczniowie mieli za zadanie opisać i zilustrować niezwykłe przygody Kota Mieczysława, wielbiciela mleka i jego przetworów. Konkurs odbył się w oparciu o program „Mam kota na punkcie mleka”, w którym bierzemy udział pierwszy rok. Celem programu jest zwiększenie wiedzy dzieci na temat odżywczych walorów mleka oraz jego przetworów.

                        Zwyciężczynią konkursu została Martyna Ożóg z klasy VI. Martyna oraz jej opiekun pani Violetta Baranowska zostaną nagrodzone czytnikiem e-book oraz zaproszone na uroczystość wręczenia nagród do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dodatkowo praca Martyny zostanie opublikowana w formie książki.

             

            Serdecznie gratulujemy!

            Zielona szkoła

             

                        W ramach Zielonej Szkoły uczniowie klasy III, IV i VI uczestniczyli w wycieczce do Zawoi.

            Odbyła się ona w dniach 9.06-11.06, a jej kierownikiem była pani Joanna Mrowiec.

                        Około godziny 9.00 sprzed szkoły odebrał nas autokar. Po niecałych dwóch godzinach byliśmy na miejscu i odnaleźliśmy swoje pokoje.

            Gdy zjedliśmy obiad, wyruszyliśmy na spacer po okolicy. W pobliżu niewielkiego potoku znajdowało się boisko do gry w siatkówkę, więc nikt się nie nudził.

            Kolejną atrakcją były zajęcia z malarstwa na szkle, podczas których każdy mógł wykonać dowolny obrazek techniką konturową.

            W kolejnym dniu odbyliśmy spacer na Halę Barankową oraz odwiedziliśmy Bacówkę. Niektórzy skosztowali prawdziwych oscypków i żętycy. Następnym punktem wycieczki były warsztaty Eko - Sianko , podczas których wykonywaliśmy figurki z siana. Po skończonej pracy rozpoczęliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nieco później dołączyli do nas górale, zabawiając nas opowieściami oraz pieśniami. Dzień pełen atrakcji zakończyła dyskoteka. Podczas ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy Muzeum i Skansen Babiogórskiego Parku Narodowego. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Zawojskiego Safarii. Miejsce to bardzo zainteresowało uczniów, ponieważ widzieliśmy tam wiele oryginalnych gatunków zwierząt: lamy, jelenie oraz daniele, które mogliśmy nakarmić.

                        Wycieczka była pełna atrakcji i wrażeń, dlatego pozostanie w naszej pamięci.

             

            Wycieczka do Krakowa

             

                        12 czerwca 2014 r. byliśmy na wycieczce w Krakowie. Najpierw pani prowadziła nas Plantami do Bramy Floriańskiej. Następnie wszyscy przechodziliśmy przez Sukiennice, gdzie zobaczyliśmy nóż, którym według legendy podczas budowy Kościoła Mariackiego, brat zabił swojego brata.

                        Następnie poszliśmy na Wawel. Tam wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt.: „Królowie na Wawelu – życie codzienne w zamku”. Pani opowiadała nam o życiu mieszkańców renesansowego zamku: królów i ich najbliższej rodziny. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy jeszcze Smoka Wawelskiego. Kupiliśmy pamiątki i wróciliśmy do szkoły.

                        Wycieczka wszystkim bardzo się podobała.

             

            W renesansowej willi Decjusza

             

                        5 czerwca 2014 r. uczniowie klas II, IV, V i VI pojechali na wycieczkę do Willi Decjusza. Tam wysłuchali koncertu uczniów jednego z liceów w Krakowie. Następnie zwiedzili galerię obrazów i rzeźb Bronisława Chromego.

             

            Dzień Dziecka

             

                        Dnia 2 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej im. O. Kolberga w Bukowie odbył się Dzień Dziecka. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 0-VI.

                        Najpierw obejrzeliśmy spektakl pt. „Nietykalny”, który poruszał problem przemocy psychicznej, fizycznej, ekonomicznej oraz cyberprzemocy.

            Następnie wzięliśmy udział w  rozgrywkach sportowych i dyskotekach zorganizowanych dla uczniów z każdej grupy wiekowej.

                        W naszych wspomnieniach Dzień Dziecka w szkole pozostanie jako pełen atrakcji.

            Poświęcenie kapliczki w Bukowie

             

                        W czwartek 22 maja 2014 r., odbyło się  poświęcenie odnowionej kapliczki Chrystusa Frasobliwego w Bukowie. W tej uroczystości wzięli udział m. in. Wójt Gminy Mogilany – Krzysztof Musiał, ks. proboszcz Tadeusz Targosz, ks. Tadeusz Tokarz, Rada Sołecka Bukowa na czele z sołtysem Edwardem Klimasem oraz licznie zebrani mieszkańcy Bukowa. Przy kapliczce odprawione zostało nabożeństwo majowe.

                        Figurka Chrystusa Frasobliwego została wzniesiona w 1831 roku przez bogatą rodzinę Tarmochałów w podziękowaniu za ocalenie życia podczas epidemii cholery.

            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie od 2004 r. zbierają informacje o przydrożnych kapliczkach. Swoją pasją zarazili również dorosłych, którzy aktywnie włączyli się w odnowienie niszczejących kapliczek. W 2011 roku kapliczka Chrystusa Frasobliwego została adoptowana przez uczniów klas młodszych SP w Bukowie. Dzięki zaangażowaniu Rady Sołeckiej Bukowa udało się pozyskać sponsorów oraz środki na renowację kapliczki. Prace rozpoczęto w lipcu 2013 roku w zakładzie kamieniarskim w Radziszowie. W listopadzie 2013 roku odnowiona figurka ponownie stanęła na swoim miejscu.

             

            2014 - ROK OSKARA KOLBERGA

             

                        Ponieważ rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga, do obchodów Dni Patrona Szkoły przygotowywaliśmy się w sposób szczególny.

            Zaproszonym gościom wyświetliliśmy prezentację multimedialną poświęconą sylwetce patrona, obrazującą nasze działania związane z kultywowaniem tradycji ludowych spisanych przez Oskara Kolberga. Przekazaliśmy też informacje na temat kolejnej odnowionej przydrożnej kapliczki Chrystusa Frasobliwego, zaprezentowaliśmy scenkę „Gaik – Maik”, przekomarzanki krakowiaków i krakowianek oraz zatańczyliśmy kujawiaka.

            Jak co roku laureatom konkursu wiedzy o Oskarze Kolbergu p. Alicja Małeta wręczyła nagrody.

            Po zakończonych uroczystościach, wszyscy zaproszeni goście  udali się na tradycyjny poczęstunek. Tym razem był to pęczak z grochem i ciasta drożdżowe.

            Ostatni koncert Filharmonii Krakowskiej

             

                        Artyści Filharmonii Krakowskiej na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 zaprezentowali najpiękniejsze fragmenty opery narodowej pt.: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

             

            Jak segregować odpady?

             

                        Do naszej szkoły przyjechały panie reprezentujące firmę komunalną zajmującą się odbiorem odpadów komunalnych. Panie przeprowadziły z nami rozmowę na temat korzyści płynących z segregowania odpadów. Na koniec spotkania mogliśmy się wykazać wiadomościami, które zdobyliśmy lub utrwaliliśmy podczas zajęć. Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody.

             

            Tydzień Bibliotek w gminnej Bibliotece Publicznej w Mogilanach

             

                        Już po raz trzeci  nasza biblioteka wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”- program promocji czytelnictwa i bibliotek. Akcja, zorganizowana po raz  jedenasty przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, przebiegła pod hasłem- „Czytanie łączy pokolenia”.

                        Na spotkanie 8 maja 2014 r. przybyli uczniowie klas II-III Szkoły Podstawowej im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach i Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie oraz Małgorzata Madeja – kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Mogilanach, aspirant Agnieszka Kęsek – dzielnicowa z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych, Katarzyna Ożóg – pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilanach Wiesław Sapalski – zastępca Wójta Gminy Mogilany, Jolanta Jurkiewicz – kierownik Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Mogilanach, a także Tadeusz Górnisiewicz z Ochotniczej Straży Pożarnej we Włosani.

            Dorośli czytali dzieciom znane i lubiane wiersze m. in. Danuty Wawiłow, Jana Brzechwy. Małgorzaty Strzałkowskiej, Aleksandra Fredry. Dużo śmiechu i radości wywołało wspólne recytowanie wierszy „Katar”, „Żaba” oraz  „Paweł i Gaweł”. Nasi goście opowiedzieli także dzieciom, kim są z zawodu i czym się zajmują na co dzień. Pani policjantka zdradziła, że praca policjanta bywa cicha i niezauważalna. Strażak pokazał uczniom umundurowanie, w jakim strażacy wyjeżdżają na akcje oraz przyznał, że kobiety, owszem, są przyjmowane do ochotniczych straży pożarnych, ale z reguły na akcje nie wyjeżdżają.

            Goście wspominali swoje dzieciństwo, a także swoje pierwsze, ulubione lektury.

            Później zostaliśmy zaproszeni przez panią dyrektor Bernadettę Suder na plac zabaw znajdujący się przy Przedszkolu Samorządowym „Iskierka” w Mogilanach. Było wspaniale.

             

            Natomiast12 maja na spotkanie z uczniami klas IV-VI w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mogilanach zostali zaproszeni : pani Marta Saciuk-Sędzielarz – artystka kabaretu Kwartet Okazjonalny oraz pan Andrzej Róg – aktor teatru STU. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Libertowie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Konarach, Szkoły Podstawowej im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach oraz Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie wzięli udział w „artystycznym” czytaniu opowiastek zebranych przez Oskara Kolberga oraz królewskich legend. Pani Marta z kabaretową swadą odczytała legendę o Królu Kazimierzu Wielkim, a pan Andrzej Róg gwarą góralską opowiedział historię o śpiących rycerzach pod Giewontem.

                        Aktorzy opowiedzieli dzieciom o blaskach i trudach aktorskiego zawodu, co dla dzieci było czymś nowym i niezmiernie interesującym.

             

            Apel świąteczny w wykonaniu klasy II

             

                        W tym roku szkolnym to uczniowie klasy II przygotowywali apel świąteczny.

            W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, przy bogato zastawionym stole wszyscy poczuliśmy atmosferę nadchodzących świąt.

            Młodsi koledzy i koleżanki przypomnieli nam zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą. Bogata oprawa muzyczna apelu, piosenki z akompaniamentem w wykonaniu drugoklasistów, wprowadziły wszystkich w pogodny nastrój. Nie obyło się też od głośnego śmiechu, kiedy to Piotrek próbował polewać wodą uczniów i nauczycieli.

            Następnie na środek sali wkroczyli przedstawiciele Samorządu i złożyli wszystkim serdecznie  życzenia z okazji nadchodzących świąt.

             

            Przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II

             

                        Dnia 15 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony Janowi Pawłowi II, zorganizowany z okazji zbliżającej się kanonizacji papieża.

                        Program przygotowały klasy V i VI pod kierunkiem pani Beaty Kopty. Na początku wszyscy zebrali się w małej sali gimnastycznej i zajęli miejsca. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację poświęconą zmarłemu papieżowi. Potem zostały ogłoszone wyniki konkursów religijnych „Totus - Tuus” – cały Twój oraz „Jan Paweł II – nasz papież”.  Następnie razem zaśpiewaliśmy „Arkę”, po czym rozeszliśmy się do klas.

                        Program był bardzo pouczający, zwłaszcza dla młodszych kolegów, którzy jeszcze niewiele  wiedzą o papieżu Polaku.

             

            Wernisaż

                        Otwarcie wystawy pt.: „Tytan pracy rodem z Przysuchy” poświęconej Oskarowi Kolbergowi odbyło się  1 kwietnia 2014 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mogilanach. Poprowadzili je uczniowie naszej szkoły.

             

            Dzień wiosny

             

                        Dzień 21 marca to dzień bardzo radosny – Pierwszy Dzień Wiosny.

            Uczniowie naszej szkoły przyszli na lekcje w strojach wiosennych. Nawet nauczyciele mieli na sobie zielone lub żółte ubrania. Dzieci z młodszych klas przywitały wiosnę z samego rana, topiąc marzannę i śpiewając piosenki.

                        Potem cała szkoła zgromadziła się w małej sali gimnastycznej na apelu. Tam dzieci z zerówki pod opieką wychowawczyń przedstawiły spektakl związany z nadejściem wiosny. Następnie starsze dziewczyny zaprezentowały krótki układ taneczny, który wszystkim się podobał.

            W sali pełno było zielonych baloników. Później zaśpiewaliśmy wspólnie kilka piosenek i rozeszliśmy się na lekcje.

                        Ten dzień był bardzo udany i przyjemny.

            Wycieczka do studia telewizyjnego

             

                        19 marca 2014r. nasza szkoła wybrała się na wycieczkę do Krakowa, aby zwiedzić studio telewizyjne.

            Tego dnia dużo dowiedzieliśmy się o tworzeniu programu telewizyjnego „Rozmowy w toku”, oraz filmu „Szpital”. Spotkaliśmy także kilku znanych aktorów.

             

            „Nutka Oskara Kolberga" czyli muzyczne zmagania wokalistów

             

                        7 marca 2014 r. uroczyście w naszej szkole obchodziliśmy Święto Kobiet. Najpierw chłopcy z klasy V złożyli życzenia paniom – pracownicom szkoły oraz koleżankom.

            Do życzeń dołączyli romantyczną piosenkę. Następnie Krystian i Paweł poczęstowali wszystkie kobiety pysznymi cukierkami. Zrobiło się słodko i przyjemnie.

                        W II części uroczystości odbył się konkurs muzyczny „Nutka Oskara” zorganizowany przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Eryka Turka.

            W muzycznej branży wystąpili uczniowie klas III-IV, a w jury zasiedli: pani B. Cygan, V. Baranowska oraz uczeń klasy VI R. Rugała.

            Po wspaniałych występach jury przyznało następujące miejsca:

             

            I miejsce  - Karolina Krupowies - „Alleluja”

            II miejsce – Mikołaj Jurek - „V-Unit”

            III miejsce – Emilia Tomaszewska – „Budujemy nasz dom na piasku”

            Pozostali wykonawcy otrzymali wyróżnienia.

             

            Najlepsi recytatorzy

             

                        Tak, jak co roku, wzięliśmy udział w 59. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Najpierw odbył się etap szkolny w dwóch kategoriach: kl. I-III i IV-VI.

                        Do gminnego etapu zakwalifikowały się następujące osoby w grupie wiekowej I-III:

            I miejsce  - Julia Mazur

            II miejsce – Sylwia Sroka

            III miejsce – Joanna Klimczyk, Tomasz Płonka, Marta Pietrzyk

            Wyróżnienia: Natalia Ocetkiewicz, Mikołaj Mierzwa, Daria Kopyto, Adrian Zając, Milena Ochnik.

             

            Z klas IV-VI jury wyłoniło też najlepszych recytatorów:

            I miejsce  - Iga Banaś

            II miejsce – Gabriela Budek

            III miejsce – Natalia Wcisło

            IV miejsce – Karol Baranowski

            Wyróżnienia: Kamil Witt, Justyna Klimczyk, Patrycja Musiał, Natalia Nidecka, Marcin Rzepka, Konrad Skop.

             

            W etapie gminnym osiągnęliśmy duży sukces, ponieważ w obu kategoriach zajęliśmy czołowe miejsca:

             

            kl. I-III

             

            I miejsce  - Tomasz Płonka

            II miejsce – Daria kopyto., Adrian Zając

            III miejsce – Julia Mazur, Paulina Skop

            Wyróżnienia: Marta Pietrzyk, Joanna Klimczyk

             

            kl. IV-VI

             

            I miejsce  - Iga Banaś, Natalia Wcisło

            II miejsce – Karola Baranowski, Natalia Nidecka

            III miejsce – Patrycja Musiał, Gabriela Budek

            Wyróżnienie: Kamil Witt

             

            Szczęście dopisało nam także w ostatnim etapie – powiatowym. W kategorii I-III Paulina Skop zajęła II miejsce, a Adrian Zając III – miejsce. W starszej grupie wiekowej wyróżnienie otrzymały uczennice – Natalia Nidecka i Patrycja Musiał.

            Ciasteczka szczęścia

             

                        Samorząd Szkolny w dniach 28 II – 3 III 3014 r. zorganizował akcję charytatywną mającą na celu pomoc w zbiórce funduszy przeznaczonych dla podopiecznych fundacji HEAVEN oraz budowę Domu opieki Społecznej dla osób starszych i samotnych.

                        W czwartek dzieci wraz z rodzicami upiekły ciasteczka według podanej receptury. Od piątku do niedzieli odwiedzały rodzinę, znajomych, aby podarować im upieczone ciasteczka i poprosić o datki na leczenie chorych rówieśników. W poniedziałek wszyscy wolontariusze przynieśli zebrane datki i wrzucili do szkolnej skarbonki.

            Potem organizatorzy akcji podliczyli wszystkie pieniądze. Okazało się, że uzbierali 433 zł 09 gr.

                         Jesteśmy dumni z tak dużej kwoty i tylu wolontariuszy o wielkim sercu.

            Udana zbiórka makulatury

             

                        Dnia 25 lutego 2014r. odbyło się ważenie makulatury, którym zajęło się czterech chłopaków z klasy V: Konrad Skop, Piotr Kłyś, Kamil Witt oraz Wiktor Bobek. Wolontariuszom pomagał pan Piotr Witt. Ważenie trwało od godz. 10:45 do godz. 12:30. Udało się zebrać w sumie 786,95 kg makulatury.

            Zwyciężyła klasa V, zajmując I miejsce, II miejsce zajęła klasa VI, a III klasa IV. Po ciężkiej pracy wszyscy wypili kubek ciepłej herbaty. Trud i wysiłek włożony w tą pracę opłacił się, gdyż efekt był zadawalający.

                        Dochód ze sprzedaży makulatury zostanie przeznaczony na potrzeby dzieci z rodzin zastępczych i domów dziecka w ramach akcji „Przywróćmy dzieciom uśmiech”.

            Koncert filharmonii

             

                        Dnia 18 lutego 2014 r. do naszej szkoły przyjechała Filharmonia Krakowska. 

            Pani prowadząca opowiedziała nam o muzycznych przygodach G. F. Haendel’a w Anglii.

             

             

            Magia dawnych podwórek i koncert Anny Treter

             

                        Fasady domów tworzące podwórko, okna, trzepak, zdjęcia – to sceneria, w której odbyło się tegoroczne „Spotkanie z poezją”. Już po raz IV Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach, z inicjatywy pani Agaty Kubrak -dyrektora GOK-u, zorganizował wieczór poetycki w Sali Narad Urzędu Gminy w Mogilanach. Spotkanie prowadził Sebastian Biel.

                        Program artystyczny rozpoczęła  premiera widowiska „Obrazki z podwórka” w reżyserii pani Grażyny Skotnickiej – aktorki i instruktorki warsztatów teatralnych, zaś scenografię przygotowała Ewa Gadnicka -Włodarczyk – artysta plastyk, instruktor zajęć plastycznych GOK-u. Zdjęcia i oświetlenie przygotowała Agnieszka Szklarek. Na akordeonie grał Tomasz Drabina – artysta muzyk, który stworzył niepowtarzalny klimat miejskiego podwórka.

                         W spektaklu wystąpiły dzieci i młodzież z pracowni teatralnej GOK-u, laureaci eliminacji gminnych i powiatowych „58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego”: Joanna i Gabriela Klimczyk, Jan Rajczyk, Julia i Konrad Rządzik.

             

            Bal przebierańców

                        To był prawdziwy bal! Uczniowie klas 0-III zamienili mundurki na kolorowe stroje, które przeniosły nas w baśniowy świat.

            Urodę księżniczek podkreślały starannie wykonane makijaże. Wspólne zabawy, konkursy, pokaz mody, pozowanie do zdjęć wprawiły tancerzy w dobry humor. Uśmiechnięte twarze dobitnie świadczyły o świetnej zabawie. Nawet DJ – om i jurorom udzielił się karnawałowy nastrój.

            Jasełka 2014

                        Granatowe niebo z misternie wykonanymi śnieżynkami, delikatnie oświetlone choinki wywołały wspomnienie świętej Nocy, w której na świat przyszedł Jezus.

            Gości, powoli zasiadających na widowni, wyciszyła nastrojowa muzyka Zbigniewa Preisnera, przygotowując do kolejnego przeżycia opowieści o narodzinach Zbawiciela.

                        Dnia 12 stycznia 2014 r. na scenie wystąpiło 117 uczniów klas 0-VI, prezentując widowisko „Pasterze mili, coście widzieli?”. Rozpoczął je uroczysty polonez „Bóg się rodzi” w wykonaniu tancerzy z regionalnego zespołu tanecznego prowadzonego przez pana Marka Horbaczewskiego.

            Następne sceny ukazywały niepokój ludzi zdążających do stajenki i pragnących oddać pokłon narodzonemu Dzieciątku. Pasterze przynieśli jagniątko, kożuszek i mleko, zaś górale pięknie zagrali na fletach i zatańczyli góralskiego. Przybyły też różne zwierzątka, aby wybrać spośród siebie najodpowiedniejsze do służby Jezuskowi przy żłóbku.

            Wszyscy do domów wracali z sercami przepełnionymi wdzięcznością i miłością. Jedynie dla okrutnego Heroda nie było ratunku. Przez cała wieczność musi czyścić podłogę w piekle na rozkaz Lucyfera w towarzystwie nieznośnych diablików. Dobro zatriumfowało!!!

                        W scenie finałowej Maryja przypomina wszystkim zebranym, że tak naprawdę małe Dzieciątko narodziło się w sercu każdego z nas.

            Jasełka na góralską nutę

                        Dnia 18.12.2013 r. w szkole odbyło się przedstawienie klasy III oraz przedszkolaków.

                        Dzieci długo przygotowywały się do występu. Już od miesiąca słychać było grę na flecie i śpiewanie kolęd. Tematem przedstawienia było Boże Narodzenie. W scenerii góralskiej uczniowie śpiewali, grali na fletach oraz mówili swoje role. Występ trwał niecałą godzinę. Później Samorząd Uczniowski złożył życzenia nauczycielom i uczniom z okazji świat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Pani dyrektor podziękowała samorządowi, po czym poinformowała uczniów, kiedy wrócą do szkoły.

                        Uczniom bardo podobał się oryginalny występ, a najbardziej byli zadowoleni z dłuższej przerwy w nauce.

            Magia Świąt

            1. Świąteczne dekoracje naszej szkoły.
            2. Tradycyjne klasowe wigilie.
            3. Koncert kolęd ze zbiorów staniąteckich w wykonaniu chóru Filharmonii Krakowskiej.
            4. Finał akcji Góra Grosza.

             

            Uczennice naszej szkoły wystąpiły w koncercie finałowym

                        Dnia 20.11.2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach do koncertu finałowego Festiwalu Wierszy i Piosenek J. Tuwima w Filii MDK przy ul. Na Wrzosach w Krakowie.

                         Tylko dwie uczennice kl. V – Iga Banaś i Gabriela Budek – zostały zakwalifikowane do koncertu finałowego i wystąpiły dnia 18.12.2013 r. w Pałacyku Jerzmanowskich wobec profesjonalnego jury i bardzo wymagającej publiczności.

                        Gratulujemy udanego występu.

             

            Zakrętki dla Dawida

                   Samorząd szkolny zorganizował zbiórkę makulatury dla kolegi Dawida, którego czeka poważna operacja i długa rehabilitacja.

            Całą akcją kierowali uczniowie kl. V: Piotr Kłyś i Konrad Skop. Zakrętki wynosili z piwnicy, przesypywali do większych worków i ważyli na niedawno zakupionej, elektronicznej wadze magazynowej. Uczniowie w szkole zgromadzili 506, 5 kg zakrętek.

                               Oto wyniki zbiórki zakrętek od marca do grudnia 2013r.

            I klasa 0 B – 81, 85 kg

            II klasa IV – 40,15 kg

            III klasa II – 28,30 kg

            IV klasa V – 18, 30 kg

            V klasa III – 17,75 kg

            VI klasa VI – 12,40 kg

            VII klasa I – 3,50 kg

            VIII klasa 0 A – 2,60 kg

                     Niestety 301,65 kg zakrętek nie udało się przyporządkować klasom, ponieważ brakowało podpisów.                                      Rodzina i przyjaciele Dawida zebrali około 204 kg zakrętek, co dało łącznie 710 zł. Zakrętki zostały przewiezione do punktu skupu w Myślenicach dzięki bezinteresownej pomocy pana Franciszka Nideckiego z Kulerzowa. Dochód z ich sprzedaży wpłynął na konto Katolickiego Stowarzyszenia Osób niepełnosprawnych z dopiskiem dla Dawida. Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie i sprawienie przeprowadzenia akcji.

             

            Mikołajkowe rozgrywki

                        Dzieci to nasz największy skarb, a chwile z nimi spędzone są bezcenne i niepowtarzelne. Pamiętając o tym, Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie, zorganizowała 7 grudnia „Mikołajkowe rozgrywki” dla dzieci i rodziców.

                        Trudno opisać, ile było śmiechu i zabawy na sali gimnastycznej. Raz maluszki zmagały się z ogromną piłką, to znów starszaki popisywały się swoją zręcznością. Nie zabrakło rownież gier zespołowych, w których brali udział rodzice. Jednak największe emocje wzbudziło przeciąganie liny przez dzieci z klas 0 – III. Zawziętość, upór i chęć wygranej była tak wielka, że nawet rodzice opuścili trybuny, by dopingować swoje pociechy i udzielać im cennych rad. Szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę, a w rezultacie pojedynek zakończył się remisem. Dzieci, choć zmęczone, były szczęśliwe, że się nie poddały.

            Rodzinną atmosferę spotkania podkreślały mikołajkowe prezenty – słodycze i owoce rozdawane wszytkim zebranym. Dla uczestników spotkania, biorących udział w licznych konkurencjach, przewidziano upominki. Można było rownież spróbować szczęścia w loterii fantowej. Nagrody zostały ufundowane przez Rodziców oraz Panią Annę Słowik Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bukowie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i organizacji spotkania.

            Rada Rodziców

            SP im. Oskara Kolberga w Bukowie

             

            Święto Niepodległości

                        Dnia 8 listopada 2013r. spotkaliśmy się na apelu z okazji Święta Niepodległości. Podczas uroczystości uczniowie z klas IV i VI pokazali przedstawienie, aby udowodnić, że warto świętować rocznice, a także, by pokazać młodszym dzieciom, jak ważne jest Święto Niepodległości.

            Dnia 11 listopada 2013r. obchodziliśmy rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie, po uroczystym przemarszu, złożono wieniec z kwiatów i zapalono znicz przed tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego. Później wszyscy udali się do Urzędu Gminy. Tam razem zaśpiewaliśmy hymn państwowy pt. ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie wystąpił chór ,,Mogilanum”, laureaci konkursu piosenki patriotycznej  oraz uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali bardzo wzruszający program pod kierunkiem pań: Violetty Baranowskiej, Anny Bularz oraz Joanny Mrowiec. Widzowie nie szczędzili braw i wyrazów uznania dla solistów.

                        Program wszystkim się bardzo podobał, a my byliśmy dumni z powodu udanego występu!!! 

             

            Biblioteczne kalambury

                        Dnia 24. 10. 2013 r. odwiedziliśmy gminną bibliotekę publiczną w Mogilanach. W wycieczce uczestniczyło 11 uczniów z klas 4-6.  Na początku pani bibliotekarka włączyła nam nagrany przez nią filmik. Pokazywała w nim, co znajduje  się  w bibliotece. Później zagraliśmy w kalambury.

            Kalambury polegały na tym, żeby wylosowaną bajkę pokazywać lub rysować. Panie podzieliły uczniów na dwie grupy – zieloną i niebieską. Każda grupa za poprawną odpowiedź otrzymywała jeden kasztan. W końcowym wyniku okazało się, że wygrali zieloni.

             W bibliotece było bardzo fajnie, wszystkim uczniom podobały się zajęcia. Mamy nadzieję, że takie spotkanie się jeszcze powtórzy.

            Święto szkoły

                    Dnia 16 października 2013 r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie pierwszaków, a zarazem Święto Szkoły.

                    Na początku pani dyrektor Anna Słowik powitała wszystkich zaproszonych gości. Wśród nich byli: wójt gminy Mogilany pan  Krzysztof Musiał, zastępca wójta, pan Wiesław Sapalski, radna powiatu - pani Małgorzata Madeja. Następnie dzieci z pierwszej klasy przedstawiały nam krótki program. Potem nastąpiło ślubowanie i pierwszoklasiści stali się prawdziwymi uczniami. Klasy IV-VI wystąpiły z programem dotyczącym święta szkoły, po czym przedstawiciele klas wnieśli torty. Po skończeniu części artystycznej pan Krzysztof Musiał  wręczył nauczycielom i paniom sprzątającym kwiaty. W II części programu klasy pod opieką  wychowawców wróciły do sal, aby skosztować tortów.

                         Uważam, że ten dzień był bardzo udany i wszyscy byli zadowoleni.

            Różaniec wokół naszej kapliczki

                        Dnia 11.10.2013 r. wraz z mieszkańcami Bukowa, Kulerzowa, Chorowic i Mogilan zgromadziliśmy się wokół kapliczki św. Rozalii w Kulerzowie, aby odmówić różaniec i pomodlić się w intencji zmarłych na cholerę. Nabożeństwo odprawił ks. proboszcz Tadeusz Targosz. Uczniowie kl. IV-VI poprowadzili kolejne modlitwy, a akompaniowali nam: Antoni Staszczak-skrzypce i Jakub Kopta-gitara.

                        Było bardzo odświętnie i poważnie.

            Konkurs na najkulturalniejszego ucznia

             

            Jury składające się z nauczycieli wyłoniło 38 kandydatów, co stanowi 45% ogólnej liczby uczniów w szkole.

            Jury przyznało następujące miejsca:

            I miejsce    Julia Mazur –  klasa III – 11 głosów

            II miejsce   Iga Banaś – klasa  V – 10 głosów

            III miejsce  Julia Janas – klasa V – 8 głosów

                              Krystian  Kłyś – klasa V – 8 głosów

            IV miejsce  Paulina Domek – klasa VI – 5 głosów

                              Beata Jezioro – klasa VI – 5 głosów

             

            Uczniowie: Wiktoria Domek, Sylwie Sroka, Julia Rządzik, Eryk Czernecki, Karol Baranowski, Izabella  Jania, Maria Bartosz, Martyna Wątorska i Justyna Klimczyk – otrzymali po 4 głosy

             

            Uczniowie: Joanna Rządzik, Kamil Skop, Michał Papież, Krystian Liszka, Joanna Klimczyk, Patrycja Ożóg – uzyskali po 3 głosy

            Uczniom: Katarzynie Domek, Julii Dach, Paulinie Skop, Hubertowi Przybyło, Erykowi Turkowi, Patrycji Musiał – nauczyciele przyznali po 2 punkty

            Uczniowie: Oliwia Kasperowicz, Wiktoria Słodka, Adrianna Papież, Natalia Nidecka, Martyna Ożóg, Arkadiusz Ożóg, Dawid Kokoszka, Izabella Klimczyk, Konrad Skop, Robert Rugała i Mikołaj Jurek – zdobyli po 1 punkcie.

            Dni Życzliwości

             

                        Od dnia 9 października do 16. Października w naszej szkole odbył się Tydzień Życzliwości. W tych dniach starsi uczniowie młodszym kolegom organizowali na przerwach różne zabawy.  

                        Maluchy świetnie bawiły się   przy dźwiękach znanych piosenek. Samorząd zorganizował też super dyskotekę. Ponieważ Tydzień Życzliwości wiąże się z wyborem papieża Jana Pawła II, pani katechetka przygotowała projekcję filmu pt.: „Jan Paweł II. Papież dialogu”. W tym dniu również nauczyciele przygotowali uczniom niespodziankę – zorganizowali konkurs na najkulturalniejszego ucznia.

            Jesienne grillowanie

                        Dnia 30 września odbyło się spotkanie klasy V u Huberta Przybyło.

            O godzinie 16.30 byliśmy już na miejscu i rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Trampolina była numerem jeden dla wszystkich, gra w piłkę nożną była doskonałą rozrywką przed zjedzeniem pieczonej kiełbaski, a później było wesołe śpiewanie przy ognisku. Myślę, że wszyscy wrócili do domu z uśmiechem na twarzy.

                        Takie wspólne ogniska bardzo nas ucieszą, za co dziękujemy naszym rodzicom i naszej wychowawczyni.

            „Skarby blisko Krakowa” - Skawina

             

                        W tym roku w ramach XI Rajdu po najbliższej okolicy odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Skawinie. Na korytarzu zobaczyliśmy stare przedmioty: kołowrotki, skrzynie  wianne, niecki i naczynia gliniane. 

            Później w 4 salach podziwialiśmy eksponaty ukazujące historię Skawiny od najdawniejszych czasów. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o szlaku solnym, królu Kazimierzu oraz o obronnym zamku, który dzisiaj nie istnieje. Dowiedzieliśmy się, że miasto Skawina swoje położenie zawdzięcza brodowi na rzece Skawince. Po przyjeździe ze Skawiny, udaliśmy się do sal i zjedliśmy śniadania. Potem uczniowie przebrali się w sportowe stroje, ponieważ zaczęły się zawody. Klasy  IV-VI zostały podzielone na trzy drużyny. Na początku konkurencje sprawnościowe szły łatwo. Uczniowie biegli sprintem, skakali zajączkiem po ławkach i biegali z woreczkiem na głowie. Następną konkurencją było przeciąganie liny. Chłopcy napinali mięśnie i używali swojej siły, aby wygrać. Każda grupa walczyła ze sobą zaciekle. Wszystkie konkurencje wygrała II grupa, która zajęła I miejsce. Trzecia grupa zajęła II miejsce na podium, a pierwsza ostatnie. Wszyscy podziękowali pani Violi i panu Zbyszkowi za wspaniałe zawody. Uważam, że ten dzień był bardzo udany.

            Wycieczka na cmentarz Rakowicki

                        18 września 2013 r. uczniowie naszej szkoły, przedstawiciele Koła Śladowiczów, wybrali się na cmentarz Rakowicki w Krakowie.         

            Naszymi opiekunami były panie: Jolanta Żmuda i Anna Dziuba. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie cmentarza, a zwłaszcza grobu patrona naszej szkoły Oskara Kolberga. Na grobie położyliśmy kwiaty i zaświeciliśmy znicze. Odwiedziliśmy też groby Jana Matejki i wieli znanych Polaków.  Zobaczyliśmy, że cmentarz jest bardzo duży i zadbany. Wśród alejek rosną drzewa, na grobach świeci się wiele zniczy.                                         Wzbogaciliśmy też naszą wiedzę historyczną.

                        Ta wycieczka była bardzo pouczająca.                                                                         

            Pokaz walki Kung-Fu

                        W dniu 5.09.2013 r. odbył się u nas pokaz walki Kung-Fu zorganizowany przez Szkołę Sztuk Walki ,,Lung”.

            Szkoła prowadzi zajęcia dla osób w każdym wieku. Do podstawowych celów praktykowania kung-fu należy nauka samoobrony, kształtowanie charakteru, samodoskonalenie osobowości, harmonia ciała i umysłu. Trenerzy ze szkoły ,,Lung” chcieli zachęcić uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w tych zajęciach.

                        Mam nadzieję, że znajdą się osoby, którym spodoba się ta sztuka walki.

            Nowy rok szkolny 2013/2014

                        2 września 2013 r. po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

            Jak co roku, wszyscy uczniowie spotkali się w kaplicy w Bukowie. Rok szkolny rozpoczęliśmy mszą świętą.                                                             Później udaliśmy się do nowej sali gimnastycznej. Uroczystość przebiegała zgodnie z ustalonym planem. Najpierw wprowadzono sztandar. Potem odśpiewaliśmy hymn państwowy i szkolny. Po wyprowadzeniu sztandaru, pani dyrektor Anna Słowik przywitała wszystkich serdecznie i przekazała ważne informacje zebranym.

                        Następnie uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do klas. Tam otrzymaliśmy rozkład zajęć i po krótkim spotkaniu wróciliśmy do domu.

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Oskara Kolberga w Bukowie
      • 012/2701069
      • 32-031 Mogilany Buków 1 Poland