• Bieżące informacje

            • Dzień Chłopaka

            • Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole dwa konkursy:

              "Mistrz krawata” i ,,Najbardziej oryginalny krawat”.

              Z obrad komisji konkursowej  powołanej  w składzie: Anna Słowik, Joanna Mrowiec i Joanna Budek  wynika, że  zwycięzcą konkursu ,, Mistrz krawata”  została jednogłośnie Anna Dubejko z klasy 8, która otrzymała 14 punktów. Ocenie podlegała technika wiązania krawata, estetyka oraz szybkość wykonania zadania. 2. miejsce otrzymała  Zofia Papież z klasy 6 z 12 punktami i 3. miejsce Dorian Przybyło z klasy 4 z 10 punktami. Tuż za nim Jakub Strzeboński z klasy 8 z 9 punktami. Wszyscy uczestnicy - finaliści otrzymują glejt zwalniający ich z odpytywania i pisania niezapowiedzianych kartkówek ( w terminie 2 tygodni od odbytego konkursu przez jeden dzień)

              Zwycięzcą konkursu na „Najbardziej oryginalny krawat” został Paweł Pawlus z klasy 5. Pokonał pozostałych uczestników  w kategorii doboru środków artystycznych, poczucia humoru, estetyki i oryginalności. Wyróżnienia natomiast otrzymali Tymoteusz Ożóg z klasy 2 b, Antoni Dudzik z klasy 2b i Nikodem Jurek z klasy 2b za wkład pracy w wykonanie krawata, Karol Łężniak z klasy 2a i Antoni Żmuda z klasy 2b za pomysłowość, Sebastian Surma z klasy 2b za dobór środków artystycznych oraz Jakub Skalny  z klasy 2a  za funkcjonalność.

              Paweł otrzymuje glejt zwalniający ich z odpytywania i pisania niezapowiedzianych kartkówek ( w terminie 2 tygodni od odbytego konkursu prze jeden dzień).

              Wszyscy uczestnicy otrzymają od wychowawców pozytywne uwagi zachowania.

               

               Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

               

            • WITAJ SZKOŁO!

            •  

              Dnia 7 września 2022 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Z tej okazji rano odbyła się Msza św. w kaplicy w Bukowie. Później wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor powitała uczniów oraz nauczycieli. Potem odbył się krótki apel, w trakcie którego omówiono kilka ważnych spraw, jak: przydział sal lekcyjnych, zmiany na terenie szkoły oraz wprowadzenie dwuzmianowości. Następnie uczniowie udali się do swoich klas, by porozmawiać z wychowawcami. Każda klasa zapoznała się z planem lekcji i omówiła organizację pierwszych dni szkolnych. Po zakończonej uroczystości wszyscy wrócili do swoich domów, aby cieszyć się ostatnimi wolnymi chwilami.

            • INFORMACJE DOTYCZĄCE ORGANIZACJI ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            • Wywiadówki

              16 XI

              18 I

              15 III - dzień otwarty

              17 V

              23 VI - zakończenie roku szkolnego

               

              Dni wolne 

              23 - 31 XII     ferie świąteczne

              30  I - 12 II    ferie zimowe

              6 - 11 IV ferie świateczne

               

              Dodatkowe dni wolne:

              31 X

              2 - 5 V

              23 - 25  V egzamin ósmoklasisty

              9 VI

               

               

            • INFORMACJE DOTYCZĄCE E-DZIENNIKA

            •  

              W związku ze zmianą wprowadzoną przez firmę Vulcan, rodzice, którzy mieli wgraną aplikację na telefonie muszą ją uaktualnić.

              Wiadomości można odczytywać wchodząc na  https://spbukow-mogilany.edupage.org/,

              • zakładka: dziennik elektroniczny,
              • logujemy się
              • wchodzimy na: Wiadomości Plus

              Rodzice, którzy nie korzystali z dziennika, mogą się już logować.

              Proszę wejść na stronę szkoły: https://spbukow-mogilany.edupage.org/

              • zakładka: dziennik elektroniczny
              • następnie: zaloguj się
              • kolejny krok: załóż konto

              Wpisujemy adres mailowy matki dziecka. Jeśli ojciec dziecka chciałby również logować się do dziennika, należy zgłosić to w sekretariacie.

              • teraz: wyślij wiadomość

              Na adres mailowy przyjdzie informacja, co należy robić dalej :)

              Jeśli nie otrzymają Państwo żadnej wiadomości na skrzynkę mailową lub będą mieli problemy z logowaniem się, należy skontaktować się z sekretariatem.

               

            • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 będzie miała miejsce 1 września 2022 r. o godz. 9.30 w sali gimnastycznej SP w Bukowie.

              Już od 1 września uczniowie klas I-III mogą korzystać z opieki w ramach zajęć prowadzonych w świetlicy szkolnej.

              Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest pobranie, uzupełnienie i złożenie w szkole "KARTY ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY". 

              swietlica_1_KARTA_ZGLOSZENIA_DZIECKA_DO_SWIETLICY_(3).doc


              Informujemy, że w dniach 1 - 2 września 2022 r. w szkole nie będą wydawane obiady. Najprawdopodobniej  dożywianie rozpocznie się od poniedziałku 5 września.

              Rodziców zainteresowanych wykupieniem obiadów prosimy o wypełnienie "Karty zgłoszenia dziecka na obiady".


              karta_do_obiadow_(1).odt

            • INFORMACJA W SPRAWIE BOISKA I SIŁOWNI PRZY SZKOLE

            • Dyrektor szkoły informuje, że obiekty sportowe, tj. boisko oraz siłownia zewnętrzna są własnością Gminy Mogilany, administrowane przez Urząd Gminy Mogilany, Rynek 2, 32-031 Mogilany, tel. 12 2701013.

              Wszelkich informacji dotyczących użytkowania w/w obiektów udziela ich administrator, czyli Urząd Gminy Mogilany.

               

               

            • RACHUNEK BANKOWY RADY RODZICÓW

            • Szanowni Rodzice!

              Uprzejmie informuję, że w dniu 03-12-2021 został otwarty nowy rachunek bankowy dla Rady Rodziców naszej szkoły.

              Nr rachunku : 95 85910007 0221 0605 3989 0001

               

              Z poważaniem

              Marta Klimczyk - sekretarz szkoły

            • "BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE"

            • Uczniowie klas 7-8 wzięli udział w  projekcie BohaterOn w Twojej Szkole, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. Celem Akcji jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych.

              Uczniowie po obejrzeniu filmu o Powstaniu Warszawskim wykonali infografiki na następujące tematy: Godzina W, Plan Burza, Życie codzienne i sprawa kobiet w Powstaniu Warszawskim, Kapitulacja Powstania, Mocarstwo wobec Powstania. Każda grupa przedstawiła swoją pracę i krótko ją omówiła. Na zakończenie wspólnie podsumowali temat.  

            • SZKOŁA PAMIĘTA

            • Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Bukowie wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”.

              Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.


              _SzkolaPamieta.odt​​​​​​​

            • OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I OPIEKUNÓW

            • Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

              Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

              Kontakt mailowy pomagamy@1815.pl

               

            • SZR "BUKOWIOKI"

            •  

              W kwietniu Szkolny Zespół Regionalny „Bukowioki” po raz kolejny podjął współpracę ze Stowarzyszeniem Społeczno – Kulturalnym „PRZESTRZEŃ”. Tym razem z inicjatywy pań: Anny Dziuby, Estery Jankowskiej, Marioli Pyzik, Izabeli de Lehenstein Werndl oraz Jolanty Żmudy rozpoczęto pracę nad wydaniem folderu SZR „Bukowioki”. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Mogilany powstało wydawnictwo, w którym zamieściliśmy historię Zespołu.

              Początki jego istnienia były trudne, ale dzięki wsparciu pracowników GOK - u w Mogilanach mógł coraz szybciej rozwijać swoją działalność. Wyznaczenie instruktorów tańca ludowego i choreografów: pana Marka Harbaczewskiego oraz panie Katarzynę Targosz i Izabelę de Leheinstein Werndl pozwoliło nam na zorganizowanie regularnych zajęć tanecznych i opracowywanie bardziej rozbudowanych układów choreograficznych, a w późniejszym czasie przygotowywanie scenek obrzędowych związanych z Bukowem.

              Początkowo uczniowie występowali w strojach wypożyczanych z GOK – u, natomiast dziś zespół posiada większość własnych strojów, które zdobyliśmy dzięki przychylności Rady Sołeckiej Bukowa i Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Przestrzeń”. Pozyskaliśmy też środki, uczestnicząc w różnych projektach. Cenna okazała się również pomoc finansowa Rady Rodziców, indywidualnych sponsorów oraz firm. Jednakże bez współpracy z dyrektorami GOK – u, zespół nie osiągnąłby tylu sukcesów i nie zdobył uznania w środowisku.

              Zatem wyrażamy głęboką wdzięczność wszystkim dyrektorom GOK – u, a szczególnie pani dyrektor Martynie Strączek za życzliwość oraz wieloletnią, nieocenioną pomoc w realizacji zadań zespołu. W naszym folderze zaprezentowaliśmy też tradycyjne dziewczęce i chłopięce stroje ludowe, charakterystyczne dla regionu Krakowiaków Zachodnich ze szczególnym uwzględnieniem wsi Buków. Przyczyniamy się tym samym do rozwoju edukacji kulturalnej w zakresie kultury ludowej oraz promocji zasobów kulturotwórczych naszego terenu. Na uwagę zasługuje też fakt, że SZR „Bukowioki” został wpisany na listę Skarbów Blisko Krakowa, czyli największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Dziękujemy pani Justynie Pindel z Urzędu Gminy Mogilany oraz pani Małgorzacie Ożóg z LGD Blisko Krakowa za współpracę podczas realizacji tego projektu.

               

               

              Poniżej zamieszczamy pełną wersję tekstu na temat historii SZR „Bukowioki”, która  z powodu ograniczeń edytorskich została skrócona.

                                                                                                                                           Opiekunki SZR „Bukowioki”

               

               

              Historia Szkolnego Zespołu Regionalnego ,,Bukowioki”


               

              W naszej szkole już od 10 lat prężnie działa Szkolny Zespół Regionalny początkowo występujący pod nazwą ,,Mali Bukowianie”, a od stycznia 2018 roku - ,,Bukowioki”. Obecnie zespół liczy ponad 50 osób. Tworzą go uczniowie klas III – VIII podzieleni na dwie grupy wiekowe: starszą i młodszą.

              Początki istnienia zespołu są nierozerwalnie związane z nadaniem szkole imienia Oskara Kolberga w maju 2005 roku. Wówczas wszystkie klasy wzięły udział w scence obrzędowej ,,Gaik – Maik”, z której tańce i przyśpiewki ludowe na stałe weszły w skład programów artystycznych z okazji corocznych obchodów Dnia Patrona.

              Kolejny ważny rok to 2011. Wtedy rozpoczęła się współpraca z instruktorem i choreografem, panem Markiem Harbaczewskim, pracującym w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach i prowadzącym zajęcia taneczne na terenie naszej szkoły. On zaszczepił w uczniach i nauczycielach miłość do krakowiaka. Coraz trudniejsze układy choreograficzne pozwalały tancerzom utrzymać dobrą kondycję i ukazywały żywiołowy charakter naszego tańca regionalnego. Obecnie zajęcia taneczne prowadzi instruktor tańca ludowego z Gminnego Ośrodka Kultury pani Izabela de Lehenstein Werndl.

              Zespół ,,Bukowioki” prezentuje na scenie zwyczaje wsi podkrakowskiej ilustrowane rozbudowanymi układami krakowiaka, chodzonego, walczyka, kujawiaka i oberka, przeplatane ludowymi przyśpiewkami. Kolejne lata pracy zaowocowały nowymi widowiskami: ,,Dożynki”, ,,Czego kalino w dole stoisz?”, ,,Na Rynku w Krakowie”.

              Programy przygotowują opiekunki zespołu panie: Izabela de Lehenstein Werndl, Anna Dziuba, Estera Jankowska, Mariola Pyzik, Jolanta Żmuda. Na początku autorki widowisk korzystały z gotowych scenariuszy scenek obrzędowych, obecnie układają własne, sięgając do dzieł Kolberga i archiwalnych źródeł pozyskanych    z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

              Również uczniowie włączają się w przygotowanie programów, układając dialogi, które pod czujnym okiem pani instruktor, zapisują gwarą podkrakowskiej wsi. W ten sposób powstały autorskie programy: ,,Droga do niepodległości” i ,,Na targu w Skawinie".

              Zupełnie inna była geneza widowiska ,,Kolędnicy w bukowskiej izbie”. Kilka lat temu dawni kolędnicy z Bukowa przekazali szkole rękopis grupy kolędniczej zatytułowany ,,Śpiewanie kolęd”. Jednak brak wiadomości na temat obyczaju kolędowania z maszkarami zwierzęcymi utrudniał przeniesienie tekstu jasełek na scenę. Dopiero coroczny udział uczniów naszej szkoły w Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych i Widowisk Bożonarodzeniowych oraz zachęta pani Alicji Małety – pracownika działu archiwum Muzeum Etnograficznego    w Krakowie – skłoniły nas do poszukiwania scenariusza związanego z Bukowem. Wtedy rękopis okazał się bardzo przydatny, ale zrodziła się potrzeba pogłębienia wiedzy na temat grup kolędniczych. W ciągu dwóch lat nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w warsztatach etnograficznych, przeprowadzili wywiad z dawnymi kolędnikami i czytali fachową literaturę. Te działania przybliżyły nam dawne tradycje i pozwoliły zrozumieć symbolikę postaci występujących w przedstawieniu. W roku szkolnym 2019/2020 kilkumiesięczne prace nad spektaklem zostały uwieńczone udanym występem podczas szkolnych jasełek. Szczególnie starsi widzowie z radością przypomnieli sobie dawne kolędowanie w domach, zatem nie szczędzili wykonawcom gromkich braw oraz słów uznania. Niewątpliwie ,,Bukowiokom” udało się przywołać na scenie stary obyczaj kolędowania z maszkarami zapewniającymi gospodarzom urodzaj i zdrowie w Nowym Roku.

              Oprócz jasełek zespół występuje też w czasie innych imprez szkolnych, sołeckich i gminnych. Bierze również udział w Małopolskim Przeglądzie Zespołów Dziecięcych,,Smok” i w koncertach charytatywnych.

              Dzięki uczestnictwu w ogólnopolskich projektach - np. ,,W ochronie tradycji” – oraz hojności sponsorów posiada większość własnych strojów stylizowanych na ubiory Krakowiaków Zachodnich.

              ,,Bukowioki” to jeden z nielicznych szkolnych zespołów folklorystycznych działających na terenie Małopolski, chluba i wizytówka Szkoły imienia Oskara Kolberga w Bukowie.

            • Wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny w roku szkolnym 2020/2021 uzyskał:

              Bartłomiej Kłyś z klasy III

              Wysoki wynik w Międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny w roku szkolnym 2020/2021 uzyskały:

              Anna Kłyś

              Aleksandra Książek

              Aleksandra Zielińska

              Hanna Zielińska

              Gratulujemy!

            • KONKURS PLASTYCZNY

            • Miło nam poinformować, że w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mogilanach - "Mój ulubiony bohater książkowy" w kategorii dzieci w wieku 6-7 lat

              I miejsce zajęła Julia Papież

              wyróżnienie: Jan Gruca, Aleksandra Surówka, Oliwia Urbanik.

               

                                                                                                                                                      Gratulujemy!

            • KOLEJNY SUKCES UCZNIA NASZEJ SZKOŁY

            • Michał Jankowski - uczeń VI klasy - zdobył I miejsce w 1. Otwartym Pucharze Krakowa Dzieci w Lekkiej Atletyce 2021 - na dystansie 600 m. 

               

                                                                                                                                  GRATULUJEMY !!!!!

            • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE

            • Z przyjemnością informujemy, iż uczeń naszej szkoły Michał Jankowski reprezentujący klub TS "Wieliczanka" Wieliczka podczas zawodów lekkoatletycznych zdobył:

              II miejsce

              w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego Dzieci Młodszych na dystansie 150 m;

              IV miejsce

              w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego Dzieci Młodszych na dystansie 300 m;

              III miejsce

              w 3.Otwartych Mistrzostwach Krakowa w Wielobojach Lekkoatletycznych na dystansie 100 + 300m oraz

              V miejsce

              w 7. Otwartych Mistrzostwach Krakowa w Lekkiej Atletyce Dzieci Starszych na dystansie 300 m.

               

              Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za następne sukcesy!

            • GMINNY KONKURS LITERACKI

            • Miło nam poinformować, że uczeń klasy V - Michał Mleczko – zdobył wyróżnienie w Gminnym 
              Konkursie Literackim „List do Mamy”.
              

              Gratulujemy!

            • KONKURS PLASTYCZNY

            • Dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy "Pszczółki" biorą udział w konkursie plastycznym pn. "Ziemia - planeta marzeń" zorganizowanym przez sklep Maludas. Celem konkursu jest szerzenie wśród dzieci wiedzy na temat środowiska, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postawy dbania o przyrodę.

                                                                                                                                                   Justyna Zych

               https://maludas.pl/konkurs                                                                                                

              Sklep_z_zabawkami_Maludas_organizuje_druga_edycje_konkursu.odt

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

        Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

        Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Oskara Kolberga w Bukowie
      • 012/2701069
      • 32-031 Mogilany Buków 1 Poland